Njeriu dhe Islami
DR. Ali Sheriati
13.07.2007


HYRJE (E BOTUESIT)

Ekziston njė thėnie e Pejgamberit Muhammed: nė fillim tė ēdo epoke, Zoti do tė sjellė nė mes njerėzve njė reformator qė pas vdekjes sė kėtij religjioni do ta rikthejė religjionin e Tij. Bashkė me kėtė traditė pason edhe thėnia e Zotit me tė cilėn e manifeston Udhėheqėsinė e Tij me njerėzinė deri sa kjo tė mbėrrijė ēastin e fundit. Edhe pse disa i janė pėrgjigjur njė premtimi kaq tė arsyeshėm, mė tė pakėt janė ata, tė cilėt ia besojnė njerėzisė formulėn praktike pėr ta drejtuar atė pėrkah idealet e saj mė tė lartė. Kur vijnė njerėz tė tillė, nga jetėrat e tyre nuk mungojnė kėto momente tė ēmueshme qė prekin nė shpirtin tonė mė tė thellė, qė te ne shkaktojnė njė etje tė pashpjegueshme pėr t'i analizuar tė parėt tanė dhe pėr t'i shikuar ata qė vijnė. Kur ata ikin, mbetet njė trashėgimi me njė vlerė enorme, e cila me kalimin e kohės nuk humb asnjėherė, por bėhet bile edhe mė e ēmuar, ashtu siē e provon njerėzia atė nė kėrkimin e pandėrprerė tė kuptimit tė jetės.

Njeri i tillė ishte Dr. Sheri'ati, qė ishte njė gjeni kreativ. Ky posedonte njė aftėsi enorme oratorie dhe fuyie letrare, e cila lėvizjes Islame i solli njė jetė dhe harmoni tė re. Ēdokush qė ėshtė i inspiruar ta njohė kėtė "Muxhahid" tė madh, duhet ta studiojė historinė e jetės sė tij tė paqetė dhe numrin e madh tė veprave dhe ligjėratave qė i la botės pas.

Dr. Sheri'ati u lind mė vitin 1933 nė fshatin Mazinan, nė periferi tė qytetit Meshhed, Iran. Familja e tij merrej me bujqėsi, nė shtėpinė e tij ndjehej njė atmosferė fetare. Shkollėn fillore dhe tė mesme i mbaroi nė Meshhed. Akedemikisht, ai pėrparoi shumė shpejt, kaloi ēdo dituri skolastike, duke i tejkaluar programet e atėhershme mėsimore pėr njė kohė rekorde. Shtylla mė e fortė pėr arsimimin e tij tė mėtejshėm qe fuqia e madhe, tė cilėn ai e fitoi kėtu.

Pas diplomimit nė shkollėn e mesme, duke pasur njė dashuri tepėr tė madhe ndaj profesionit tė arsimtarit, u regjistrua nė Akademinė pėr arsimtarė nė Meshhed, ku, pas dy vjetėsh studimi, e mori certifikatėn (diplomėn) e njė instruktor-mėsimdhėnėsi. Kėshtu, ai formoi njė bazė, e cila i mbeti besnike gjatė gjithė jetės. Ai njėkohėsisht qe student dhe arsimtar.

Pasi kishte aftėsi tė jashtėzakonshme njerėzore dhe njė mundėsi tė hatashme perceptimi apo aftėsi pėr tė parė klimėn e korruptuar sociale dhe politike, qė ishte "ngjyrė" e shoqėrisė Iraniane, u bė menjėherė e qartė se Dr. Sheri'ati do tė merrte rolin e udhėheqėsit shpirtėror nė luftėn pėr tė drejtat njerėzore. Gjatė periudhės sė shkurtėr tė ardhjes sė Dr. Musadikut nė fuqi, Sheri'ati i ri, bashkė me babain e tij, Muhammed Teki Sheri'atin, ( arsimtar i diplomuar dhe i njohur), sė pari nė mėnyrė aktive iu pėrvesh luftės politike kundėr sundimit tė huaj. Mirėpo shpejt, pas suksesit jo-famoz tė grushtshtetit tė fuqishėm tė SHBA-ve mė 1953, qė e pėrmbysi shtetin e Musadikut dhe e restauroi Fronin e Palloit, sė shpejti u bė bashkėpunėtor i nėntokės sė famshme tė Lėvizjes Nacionale tė Rezistencės. Kėtė lėvizje po atė vit e pat krijuar Ajatullah Talegani dhe prof. Mehdi Bazergani. Sė shpejti Sheri'ati do tė bėhet aktivisti mė i dalluar i kėsaj lėvizjeje, qė kishte pėr qėllim tė formojė njė mbrojtje tė suksesshme kundėr depėrtimit tė Imperializmit Perėndimor nė Iran.

Mė 1957, ai dhe babai i tij bashkė me 14 anėtarė tė tjerė tė LNR-sė u arrestuan, u morėn nė hetime, dhe u torturuan mizorisht nga SAVAK-u (organizata CIA-Cioniste e Poticisė Sekrete Iraniane).

I frikėsuar nga antagonizmi gjithnjė e mė i madh i opozitės kundėr LRN-sė, e cila po bėhej gjithnjė e mė e popullarizuar, Sheri'ati i ndihmoi babait tė vet nė formimin e Qendrės pėr Propagandimin e Rregullave tė Fesė Islame nė Meshhed. ~endra u bė njė bazė e rėndėsishme ideologjike pėr muslimanėt intelektualė dhe aktivė. Nė kėtė vend, Kur'ani, si besim kryesor i mėsimeve, studimit dhe propagandimit tė fesė Islame nė njė mėnyrė logjike, shkencore dhe progresive, sqarohej deri nė detajet e tij mė tė imta. Sheri'ati u bė njė ndėr mėsuesit dhe anėtarėt udhėheqės tė Qendrės, duke organizuar dhe duke mbajtur njė numėr tė madh mbledhjesh dhe komentimesh tė Kur'anit, dhe diskutimeve tjera ideologjike Islame. Ligjėratat e tij ishin aq tė vlefshme sa qė Qendra menjėherė inkuadroi njė numėr tė madh studentėsh dhe intelektualėsh. Po ashtu, gjatė kėsaj periudhe filloi tė lulėzojė karriera e tij si shkrimtar, sidomos me botimin e veprės "Shkolla Medinase", njė punim i popullarizuar, qė kishte tė bėjė me filozofinė e ideologjive.

Mė 1960, menjėherė pas diplomimit, ai e fitoi tituilin e profesorit tė letėrsisė persiane nga Universiteti i Meshhed-it. Ngritja e tij nė njė shkallė tė arsimimit mė tė lartė e ēoi nė Paris, Francė, ku i dhanė edhe bursė pėr Universitetin e Sorbonės. Qėndrimi i tij pesėvjeēar nė Paris ishte ndoshta periudha mė kritike nė zgjerimin e vizionit tė tij social dhe filozofik. Ishte kjo njė periudhė qė karakterizohej me mendime tė thella dhe aktivitet tė shpejtuar pune. Gjatė qėndrimit tė tij si student nė Sorbonė, pėrfitoi shumė nga puna e mendimtarėve tė mėdhenj siē janė: Alber Kamy, Zhan Pol Sartėr, Gurviē, si edhe nga ekspertėt Islamikė si Luis Masinjoni. Studimi i tij i veprave dhe ideve tė filozofėve dhe shkrimtarėve tė ndryshėm, si dhe shoqėrimi i tij i afėrt me ta gjatė qėndrimit tė tij nė Evropė, e inspiroi me ide tė freskėta tė shprehjes kreative e tė kuptimit tė tij mė tė gjerė.

Dedikimi i tij ndaj shkollave tė ndryshme perėndimore tė mendimit social dhe filozofik, sė bashku me menēurinė e shėndoshė tė fesė Islame, qė e fitoi nga njerėz tė pastėr e tė ndershėm, i mundėsoi tė zbulojė njė dimension tė ri nė lėvizjen Islame, sa i pėrket gjendjes aktuale tė shoqėrive tė ndryshme k;ashkėkohore ishte njė vizion botėror, mė i kėrkuar nė atė kahė. Ky shikim (vizion) i ri botėror i fesė Islame iu pėrkushtua nevojės pėr njė koncepcion ideafagjik tė shėndoshė, dhe njė perceptim tė qartė tė dinamikės sė botės sė vėrtetė; qė paraqet njė parakusht pėr tė konstruktuar ēfarėdolloj vendi, qė i ka rrėnjėt nė TEWHID (Njėshmėria e Zotit).

Me entuziazėm tė njėjtė dhe pėrkushtim tė fortė pėr shėrbimin ndaj fesė Islame, qė janė edhe karakteristika tė ditėve tė tij tė hershme studentore nė Iran, Dr. Sheri'ati bashkė me Dr. Ibrahim Jezdi-nė (Ebrahim Yezdi) dhe me Mustafa Hamranin (Mustafa Chamran) mė 1960 formuan njė organizatė tė quajtur Lėvizje Ēlirimtare Iraniane Jashtė Shtetit. Kjo lėvizje ishte organizatė motėr e lėvizjes Ēlirimtare tė Iranit, e formuar tė njėjtirn vit nga Ajatullah Talegani (Ayatollah Talaghani), Prof. Mehdi Bazergani dhe Prof. Jedullah Sehebi. Aktivitetet e LĒI mė vonė luajtėn njė rol vital pėr suksesin e pėrhapjes sė njė ideologjie tė pastėr politike e Islame nė mesin e dhjetėmijė studentėve Iranianė qė studionin jashtė Iranit. Nė gusht tė vitit 1962, Sheri'ati dhe kolegėt e tij jashtė atdheut, organizuan njė Front tė Dytė Nacional. Nėn mbrojtjen e kėtij Fronti, dhe me ndihmėn e bashkėmendimtarėve tė tij, ai e botoi njėrėn ndėr gazetat mė tė lexuara nė gjuhėn persiane nė Evropė tė quajtur "Irani i lirė". Ajo, qė e bėri kėtė gazetė kaq efektive, qe pėrmbajtja e artikujve tė saj, qė i harmonizoi perspektivat dhe planet e intelektualėve, qė jetonin jashtė Iranit, me realitetet e luftėtarėve pėr popullin lranian.

Qėndrimi i Dr. Sheri'atit nė Francė ndodhi gjatė kohės sė Revolucionit Algjerian. Atje, ai e ndoqi lėvizjen shumė hallėsisht; dhe shikoi qė lufta antiimperialiste tė mund tė krahasohet me atė nė Iran. Posaēėrisht i impresionuar nga analizat sociale, politike dhe psikologjike tė ndėrmarra nga kjo luftė, Sheri'ati punoi mjaftė me Muxhahedinėt Algjerian dhe i dha disa kontribute tė vlefshme zhvillimit tė tyre. Ai po ashtu shkruante artikuj edhe pėr "El - Muxhahid" -in, organ zyrtar i Frontit Ēlirimtar tė Algjerisė.

Intensiteti i luftės revolucionare nė Algjeri, dha disa efekte shokante, tė cilat u ndien nė mbarė Francėn, dhe e bėnė Sheri'atin dhe Muxhahedinėt Algjerian shenjestėr tė maltretimeve tė pandėrprera tė policisė franceze. Nė njė rast, bastisi policia dhe pengoi njė mbledhje nė tė cilėn ishte prezent Sheri'ati me shokėt, Muxhahedinėt Algjerian. Policia bėri njė sulm aq dinak e tė pamėshirshėm, sa qė plagėt, qė i mori Sheri'ati, e detyruan qė tė hospitalizohej pėr tri javė.

Dr. Sheri'ati, gjatė qėndrimit tė tij nė Paris, fitoi pėrvojė tė rėndėsishme e tė madhe nė ndėrrimet e mendimeve me Dr. Franc Fanonin - orator Algjerian. Sheri'ati ishte aq i impresionuar nga ky psikiatėr i ri dhe nga analizat zbuluese tė karakterit racist tė imperializmit Francez, si edhe nga sakrificat e tij tė pandėrprera me qėllim qė tė kontribuojė nė formimin e dinamikės sė luftės Algjeriane, sa qė u inspirua tė pėrkthejė nė persishte disa nga veprat e; Fanonit, duke marrė parasysh kėtu edhe arritjen mė tė lartė tė tij estetike nė fushėn e letėrsisė tė quajtur :"Tė mallkuarit e Tokės" ("The Wretched of the Erth"). Duke i falėnderuar rekomandimit tė pėrzemėrt tė Sheri`atit pėr Fanonin - si njeri tė besueshėm tė popullit Iranian - shumica e veprave tė tij janė studiuar dhe pėrkthyer nga shumė studentė dhe intelektualė tė diskriminuar.

Nė kohėn kur po i mbaronte studimet nė Paris, mė 1964, ku mbrojti doktaraturėn nė fushėn e sociologjisė dhe historisė sė religjionit, Sheri`ati u kthye nė Iran vetėm pėr ta kuptuar se do ta kalonte jetėn si shenjestėr marrėzie nga regjimi i paskrupullt, i cili jo vetėm qė e kuptonte fuqinė e tij tė madhe, si intelektuale ashtu edhe revoiucionare , por edhe potencialin pėr tė formuluar atė qė do tė paraqiste njė vetėdije tė re sociale nė gjiun e rinisė sė popullit tė tij. Pothuajse pėrnjėherė pas arritjes nė kufirin IranoTurk, Sheri'ati u arrestua nga policia Iraniane me urdhėrin e Shahut, pėr shkak tė aktiviteteve tė tij politike nė Francė. Gjashtė muajt e ardhshėm u detyrua t'i kalojė trimėrisht, nė njė mundim e persekutim tė egėr.

Pas lirimit tė tij nga burgu, ai shkoi nė Teheran ku mori mbi vete njė detyrė tejet tė rėndė tė "zgjimit tė masave" me pasurinė e madhe tė diturisė Islame, tė cilėn e kishte fituar gjatė viteve tė kaluara. Njė "zgjim" i tillė i solli pasoja tejet tė kėqia regjimit tė Pahlaviut dhe interesit shtazor tė udhėheqėsve tė tij imperialistė. Prandaj ēdo tentim i Ali Sheri'atit tė kėrkojė punėsim nė saje tė aftėsive tė kėtij eksperti, refuzohej nga shteti, edhe pse kishte vende tė lira qė i pėrgjigjeshin detyrave tė mėsimdhėnėsit pėr tė cilat ai ishte i kualifikuar dtie i aftė. Me njė rast, bile ofroi tė pranojė rrogėn e njė arsimtari tė thjeshtė, per edhe ky gjest kaq xhentill u refuzua.

Pasi qė u konfrontua me kėtė "mat pozicion'", u kthye nė Meshhed ku, mė nė fund, arriti tė fitojė vend pune si profesor i njė shkolle tė mesme. Pozita e tij nė kėtė shkollė aspak nuk ia kėnaqte shpirtin, e as nuk e frustronte dėshirėn e tij qė t'i plotėsojė qėllimet e veta. Gjatė mbrėmjeve, merrte pjesė nė ligjėratat e Universitetit tė Meshhedit, e me kėtė, ai fitoi respekt e admirim nga ana e studentėve tė Universitetit. Pas njė presioni tė zbatuar nga studentėt, tė cilėt protestuan dhe nėnshkruan peticion pėr pranimin e tij nga ana e administratės sė shkollės, drejtori i shkollės u detyrua ta pranojė atė vetėm si anėtar tė fakultetit. Megjithatė, Universiteti nuk qe i kėnaqur nga ky pranim krahėhapur qė Sheri'ati e fitoi nga studentėt. Sė shpejti, kjo moskėnaqėsi u rrit nė njė armiqėsi tė hapur, e cila rezultoi me njė pensionim tė detyrueshėm nga ky institucion.

Pasi e braktisi Universitetin e Meshhedit, pėrsėri u kthye nė Teheran, ku e formoi Qendrėn famoze fetare tė Husein Ershadit (Hussein Ershad). Me anė tė ligjėratave tė lira, u bė mė efektiv nė praktikimin e mėnyrės sė udhėrrėfimit dhe drejtimit adekuat me gjeneratat e Iranit. Aktivitetet nė Husein Ershad fituan njė valė tė re tė tė menduarit. posaēėrisht pėr rininė e Iranit, dhe pėr shoqėrinė Iraniane nė tėrėsi. Nė kėtė kohė, aq shumė e kėrkonin Sheri'atin, sa qė librat, qė i pėrmblidhnin ligjėratat dhe shkrimet e tij. botoheshin me njė tirazh jo mė tė vogėl se 100.000 kopje. Nė njė shtet ku asnjė botim i mėparshėm nuk pėrjetonte mė tepėr se 5.000 kopje, ky tirazh kaq i madh paraqiste rėndėsinė dhe popullarizimin e paarritshėm tė porosisė sė Sheri'atit.

Regjimi i Shahut vijimisht pėrcillte rritjen e pandėrprerė tė kėrkimit tė veprave tė Sheri'atit e, duke u frikėsuar nga erozioni i diktaturės sė frikshme dhe eminente fashiste ndaj masave, e mbylli Husein Ershadin, ku pas njė tentimi tė pasuksesshėm ta arrestojnė djalin e tij e zuri Sheri'atin. Kur Sheri'ati i ri mori vesh se ēka i ka ndodhur babait tė vet, ai ia ofroi veten SAVAK-ut qė ta burgosin atė nė vend tė babait tė tij. Pas refuzimit tė kėsaj lutjeje, SAVAK-u i dėnoi qė tė dy me burg, ku ata u bėnė objekt torturash, mundimesh dhe hetimesh tė ndryshme. Pas kėsaj, Sheri'ati (babai) u lirua, kurse Ali Sheri'ati (djali) mbeti nė burg 18 muaj.
Rezultatet e njėpasnjėshme tė aktiviteteve revolucionare tė Sheri'atit nė Iran, tash mė u bėnė njė komponentė integrale e "rrotės" e cila pandėrprerė do t'i ēonte drejt realizimit qėllimet e lėvizjes Islame. Zjarri mė, ishte ndezur. I gjithė populli sė shpejti do tė bėhej njė "ferr" i shpirtit tė ringjallur Islam dhe i vetėdijes revolucionare, qė krejtėsisht do ta shkatėrronte regjirnin Pahlavian. Lajmi i burgosjes sė tij shkaktoi qė tė vijnė njė mori letrash proteste dhe moskėnaqėsie nga njerėz e miq, nė vend e gjetiu. Qarqet intelektuale e kuptuan mjaft mirė shtypjen dhe marrjen e lirisė sė tij, nė Evropė dhe Algjeri, lutjet dhe letrat e ekscituan shtetin Algjerian, dhe nė njė mėnyrė tė rregullt e ndėrtuan njė lėvizje tė organizuar nė Algjeri; qėllimi i tė cilės ishte qė tė bėhet presion diplomatik mbi Iranin nė mėnyrė qė ta lirojnė Sheri'atin mė 1975.

Mirėpo, liria e Sheri'atit nuk rezultoi nė njė paqe me diktatorėt e etshėm, qė donin tė iknin nga njė dėnim ndėrkombėtar. Shahu e dėnoi me kusht, duke i dhėnė njė paraburgim shtėpiak me njė kontroll tejet tė fortė tė policisė gjatė dy viteve tė ardhme. Me qenė se ishte i paaftė qė tė mbajė ligjėrata ose publikisht tė botojė libra, ai u detyrua ta braktis vatanin e vet mė 1977. Ikja e tij e ēuditshme dhe e suksesshme, qė e ēoi atė nė Londėr tė Anglisė, nuk zgjati shumė. Pasi jetoi vetėm tri javė nė liri, u torturua dhe u vra nė mėnyrė misteriozė mė 19 qershor tė vitit 1977.

Natyra djallėzore e regjimit tė Shahut, bashkė me njė oreks tė pangopur tė tė zotėrve tė tij cionistė dhe imperialistė, pėrgatiti njė kimi tė ēuditshme; natyra vdekjeprurėse e sė cilės nuk ēonte askund tjetėr, pėrveē nė zhdukje dhe nėnēmim tė fesė Islame nė ēdo sektor tė shoqėrisė Iraniane. Armiqtė ishin aq tė habitur e tė fascinuar nga e vėrteta, d.m.th., nga influenca dhe dashuria e popullit Iranian ndaj Sheri'atit, sa qė, pėrveē asaj qė e ndaluan botimin e veprave tė tij, ata bėnė disa shkrime tė suksesshme pėr jetėn e tij, me qėllim qė nė mėnyrė ironike tė ndėrmarrin njė fushatė pajtimi ndėrmjet tij dhe regjimit tė Shahut. Qė tė jetė ironia edhe mė e madhe , ata filluan tė botojnė dhe tė shpėrndajnė material proqeveritar ose reaksionar me emrin e tij. Pakica e tyre bile e lėvdėruan si "shampion" i tė drejtave njerėzore dhe si hero nacional. Mirėpo, pasi populli ishte mjaft vigjilent, dhe qėllimi i tyre mė nuk mund tė pėrputhej me lojėrat dinake tė kėtyre shėrbėtorėve tė imperializmit, ata ishin nė gjendje t'i parashtrojnė publikisht kėto shema djallėzore tė Shahut dhe tė ithtarėve tė tij.

Megjithatė, pėrpjekja mė e suksesshme pėr t'u rezistuar atyre masave, qė i ndėrmerrte Shahu me qėllim qė tė nxiste vdekjen e Sher's'atit, u lind, kur regjimi, pas shfrytėzimit tė tė gjitha kanaleve tė njė influence ndėrkombėtare, pėsoi disfatė lidhur me dėshirėn e Shahut pėr ta pasur trupin e Sheri'atit nė Iran pėr njė varrim tė planifikuar nga ana e shtetit. Suksesi i pėrpjekjeve pėr frustrimin e planeve tė regjimit (lidhur me rikthimin e trupit tė Sheri'atit nė Iran), ėshtė rezultat i njė lufte trimėrore dhe njė sakrifice tė jashtėzakonshme tė njerėzve tė tillė, siē janė Jezdiu dhe Hamrani, nė koordinimin dhe nė bashkėpunim me Lėvizjen Ēlirimtare tė Iranit nė Botėn e Jashtme dhe Lidhjen Studentore tė Musiimanėve (P.S.G.). Kjo pėrpjekje e realizuar me sukses, rezultoi nė sigurimin e transferimit tė trupit nga Londra nė Damask, Siri, ku Imam Musa Sadri i udhėhoqi lutjet e varrimit. Numri i njerėzve qė u mblodhėn pėr kėtė rast dhe intensiteti emocional qė u tregua, e bėnė atė tė paharrueshėm. Muslimanė nga gjithė bota, jeta e tė cilėve ishte e ndritur nga karakteri i Sheri'atit, nga pikėpamjet dhe nga gjenialiteti i tij, erdhėn t'ia bėjnė nderimet e fundit kėtij prijėsi tė sė vėrtetės.

Reagimi ndėrkombėtar lidhur me vdekjen e Sheri'atit dhe pėrpjekjet triumfale nė rezistencėn ndaj planeve cinike tė Shahut, qė priste tė pėrfitojė nga vdekja e tij, pėr shumė shkaqe tė arsyeshme mund tė analizohet si njė fitore e madhe pėr revolucionin Islam. Sė pari, ata bėnė inicimin e parė praktik pėr infiltrimin dhe shpėrndarjen e ideve tė tij lidhur me ndikimin e lėvizjes Islame si jashtė shtetit, ashtu edhe nė Iran. Sė dyti, ata treguan se pėrmes njė mobilizimi kolektiv dhe tė angazhuar tė masave nė fronte tė ndryshme, drejt njė qėllimi tė pėrbashkėt; "shtylla" e tiranisė mund tė rrėzohet. Kjo u dokumentua me faktin se njė regjim qė njėherė qe kryelartė e pastaj frikacak, e qė lėvdėrohej se ėshtė i pathyeshėm nga rezistenca e jashtme apo nga ajo e brendshme politike, tani u tregua si njė armė tejet e dobėt e Imperiailzmit Amerikan. Sė treti, dukej se ata e pėrshėndesnin cakun e fundit tė misionit tė Sheri'atit pėr shpėtimin e nderit dhe prestigjit tė njė religjioni qė me shekuj vuante nga stagnimi dhe jopėrgjegjėsia teologjike; pėr arsye tė njė udhėheqjeje regresive, e cila ishte e paaftė ta mbrojė vetveten kundėr infiltrimit tė polemikės ideologjike tė materializmit dialektik.

Aliu ishte njė udhėtar i pėrhershėm, njė flori i mendimeve unike, mjeshtėria e tė cilit pėr elokuencė ishte njė kontribut madhėshtor i detyrės sė tij tė pėrhershme nė Rrugėn e Mesme. Si pasojė, Sheri'ati luftoi dhe u vu nė shenjestrėn e armikut nga tė dyja anėt e mesit. Nė njėrėn anė idetė e tij i sulmonin intelektualėt e tjetėrsuar nė pikėpamje kulturore, tė cilėt qorrazi i lavdėronin vlerat dhe idealet perėndimore, duke mos dėgjuar argumentet mė tė forta tė sė vėrtetės. Nė anėn tjetėr, ai i kundėrshtoi vendosmėrisht fundamentalistėt ekstremė religjiozė, qė reagonin ndaj ēdo mendimi progresiv, dhe tė cilėt, me ose pa vetėdije, e pėrdornin religjionin si mjet pėr t'i pėrfituar masat. Qė tė dyja anėt u ndien tc kanosura nga aktiviteti i tij revolucionar, ndaj e rezistuan atė nė ēdo drejtim, sa herė qė u jepej rnundėsia.

Sheri'ati do tė mbahet mend pėrgjithmonė pėr nga thellėsia e shėrbimit tė tij njerėzor dhe pėr nga freskia e ideve tė tij. Kujtesa e kontributit tė tij ndaj fesė, shumica e tė cilit ėshtė ruajtur nė formė tė ligjėratave, tė librave dhe tė artikujve, mendonte se ėshtė njė model briliant pėr ata, tė cilėt duan tė punojnė pėr formulimin e njė shoqėrie tė vėrtetė Islame. Shumė njerėz ende nuk e kanė zbuluar fuqinė e inielektit tė tij, e shumė tė tjerė ende nuk janė koshient pėr emrin e tij eminent. Si do qė tė bėjė rasti, kur do tė shkruhet kapitufli i fundit i historisė, bota do ta ketė pėr shenjė mirėnjohjeje ndaj asaj qė ia ka borxh Dr. Sheri'atit; shėrbimi i tė cilit, duke e ruajtur rininė e njė populii, e pėrkujton ēdonjėrin pėr porosinė e Zotit pėr njė ardhmėri triumfuese.

Organizata e Letėrsisė sė Lirė Islame ("Free Islamic Literature", inc.) shpreson se do tė pėrkthehen, e do tė njohtohet publiku sa mė shumė me veprat e Sheri'atit. Shpresojmė se njerėzit e dėshpruar e tė shtypur tė kėsaj bote do tė fitojnė njė vizion, njė mirėkuptim dhe njė menēuri prej veprave dhe ideve tė kėtij veterani tė lėvizjes Islame; dhe do ta vazhdojnė luftėn e tyre kundėr tė gjitha formave tė tiranisė dhe tė shtypjes, deri nė fitoren e fundit.


HYRJE (E PĖRKTHYESIT)


Nė emėr tė Allahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

Si lexues, paramendoni se jeni rrethuar nga njėsi tė policisė (1) sekrete tė Shahut dhe ēkado qė tė thoni ose tė bėni, ato do tė kthehen kundėr jush ngase regjimi ka frikė prej jush. Nuk mund t'u besoni shumė njerėzve rreth jush, pasi siē ndodh mjaft shpesh, shokėt tuaj mė tė ngushtė mund tė bėhen spiunė (2). Ndodheni nė njė atmosferė pasigurie, frike, ankthi dhe dyshimi, nė tė cilėn fjala "besim" del si njė pėrrallė e bukur, qė realitetin e saj e sheh vetėm nėpėr leksikone.

Ėshtė tjetėr gjė tė lexosh, tė kėrkosh dhe tė teoretizosh pėr njė primitivizėm absolut, e tjetėr gjė ėshtė ta pėrjetosh atė (3) . Dr. Sheri'ati, si edhe milionė qytetarė tė tjerė tė Iranit, jetonte nė njė sistem motot e pėrditshme tė tė cilit dhe jeta e tė cilit e pėrmbante edhe dhunimin, vrasjen, tė ndezurit e njerėzve pėr sė gjalli, dėmtimin e ekstremiteteve, tė pjekurit e njerėzve nė furra, urinimin nė gojė, hedhjen pėr sė gjalli nga helikopterėt (4), lėnien e njeriut nė mėshirėn e njė gjarpėri helmues, pėrdorimin e njė helmeti helmues (5), mbylljen e njerėzve nė qeli qė janė mė tė vogla se vetė trupi i njeriut, dhe akte tė tjera mė brutale qė janė ushtruar ndonjė herė nė historinė njerėzore. Ky sistem mbrojtės kishte njė qėllim tė vetėm: ta mbajė Shahun nė fron me qėllim tė mbrojtjes sė interesave tė Perėndimit. Mė vonė, ēdo vlerė njerėzore u bė mjet qė sakrifikohej vetėm pėr kėtė qėllim.

Pasi qė Dr. Sheri'ati e dinte se i ka ditėt e numėruara, ai pėrpiqej sa mundej nė kohėn qė kishte mbetur, pa marrė parasysh kushtet e tij shėndetėsore, largėsinė, orėn e ditės apo natės. Edhe pse ishte nėn hetimet e syrit tė sėmurė tė Shahut, filloi tė luftojė kundėr regjimit paranoik dhe satanik tė Shahut, si edhe kundėr ithtarėve tė tij perėndimorė.

Nė periudha tė ndryshme tė historisė, kur regjime tė tilia si tė Shahut, Hitlerit, Stalinit dhe tė Faraonėve - pėrgatitnin, faktikisht, mėnyra absolute tė barbarizmit - pėr ata qė donin ta shkatėrronin atė, ekzistonte vetėm njė mėnyrė: tė arrihet thellė nė rezervuarin e amshueshėm tė quajtur besim, i cili u ėshtė ngulitur nė kokė dhe besuar individėve tė rrallė - "yjeve", tė cilėt shkėlqejnė vetėm pėr njė moment me qėllim qė t'i udhėheqin masat e humbura dhe tė korruptuara nė rrugėn e drejtė. Kėshtu, besimi, si "ilaē" pėr tė cilin Isai (Jezusi) thotė se mund t'i "lėvizė malet", ēdoherė ka qenė "kundėr-ilaēi" adekuat pėr t'i kundėrshtuar helmit tė imperiaiizmit dhe padrejtėsisė sė Shahut. Vetėm posedimi i fesė mund ta kthejė dhembjen, armiqėsinė, urinė dhe torturėn, nė burime kuptimplota dhe qėllime - pėrndryshe, frikėsimi, koprracia dhe ambiciet botėrore; si qė ka ndodhur nė rastet kur me mijėra individė kanė qenė tė zėnė nėn kurthin e SAVAK-ut, i ka tradhėtuar njerėzit dhe familjet e tyre!

Dr. Sheri'ati qe njėri nga ata individė qėllimet e tė cilit ishin tė qarta: ta fitojnė vetėdijen masat e gjera, tė cilat qysh me vite ishin bėrė viktima tė injorancės, tė frustrimit, tė mosbesimit dhe tė eksploatimit nga imperializmi perėndimor. Ai ishte i bindur se detyra e njė mendimtari tė lirė ishte ta "ngulisė vetėdijen tek masat" s jo t'i udhėheqė; pėr ēka ai mendonte se ishte nėn kompetencėn e elementeve revolucionare. Porosia e Dr. Sheri'atit shkoi shumė mė larg se kufijtė e mureve tė Iranit, - ajo i ishte drejtuar botės, posaēėrisht masave tė shtypura tė botės sė tretė. Gjatė gjithė jetės sė tij tė shkurtėr, ai i formuloi qėllimet e tij, tė cilat i shprehu nė njė mori librash dhe ligjėratash.

Pėr Dr. Sheri'aiin njeriu ėshtė mė tepėr se krijesa e Frojdit dhe e Skinerit; qė ka dy sy, dy veshė, njė gojė dhe njė anatomi seksuale tė kufizuar; edhe nė paradigmėn e kompleksit Edipian dhe Elektrian, si edhe nė pėrgjigjet stimulative tė Skinerit. Njeriu ėshtė i deleguari i Zotit nė tokė (6), aftėsitė dhe talentet e tė cilit, jo vetėm qė nuk janė tė kufizuara; por edhe i tejkalojnė definicionet e papjekura tė socioiogėve, psikoiogėve, biologėve humanistėve, ekzistencialistėve, marksistėve, kapitalistėve, "abnormalėve isusianė" dhe mėsuesve fetarė indianė. Kėto shkenca dhe bindje e kanė degraduar statusin e njeriut dhe shemėn e kosmosit, dhe si pasojė, ai ėshtė katandisur mu si njė kafshė e thjeshtė e kapur nė kurthin e konsumimit, ngrėnies, prishjes dhe kėnaqėsisė.
Dr. Sheri'ati besonte se feja ėshtė mjeti i vetėm pėr ta shpėtuar njeriun nga rėnia nė humnerėn e mėkateve, konsumimit dhe injorancės. Pėr fiat tė keq, historikisht, religjioni ka qenė i ndjekur nga Imperialistėt Perėndimorė dhe Lindorė si mjet pėr ruajtjen e eksploatimit tė tyre politik dhe ekonomik tė popujve tė pazhvilluar. Ai besonte, edhe pse jo dogmatikisht, se rregullat e shkėlqyera Islame tė krahasuara me filozofitė e tjera ekzistuese - sekulare dhe religjioze - janė tė afta ta ngulisin vetėdijen, vizionin botėror dhe gjallėrinė e pashtypshme. Kur njeriu armatoset me njė vetėdije Islame dhe me njė vizion botėror, njė popull ose njė individ mund tė luftojė nė mėnyrė tė drejtė kundėr dukurive siē janė: injoranca, varfėria dhe korrupsioni qė po paralajmėrojnė njė destruktim tė Botės sė Tretė.

Dr. Sheri'ati ėshtė nga individėt e rrallė tė historisė Islame tė Iranit, tė cilėt i zbuluan dhe i restauruan (rinovuan) rregullat e "fosilizuara" tė fesė Islame, duke i liruar nga budallallėqet e tyre teoretizuese dhe nga shtyllat profesionale tė irealitetit; rezultat i gjithė kėsaj ishte formulimi i njė feje Islame tė ndershme, dinamike dhe revolucionare. Rregullat qė i zbuloi Dr. Sheri'ati kanė tė bėjnė me njė porosi qendrore e potenciale pėr gjysmėn e njerėzisė, e cila qe e reduktuar nė ca robėr tė thjeshtė: "Kini besim nė Zotin, grabitni armėt e luftoni!". Vetėm virtyti i njė porosie tė kėtillė tė fuqishme udhėtoi prej zemre nė zemėr, e nėntokė nė Iran; ai pėr tė cilin masat e gjera u ngritėn dhe e luftuan Shahun djallėzor dhe tė korruptuar qė rrinte nė fronin e tij tė praruar me dijamantė.

Dr. Sheri'ati jetoi sipas rregullave tė pavdekshme Islame, tė cilat i zbuloi vetė, dhe i zbatoi plotėsisht nė praktikė. Ai jetoi njė jetė tė hidhur qė mbaroi me vrasjen e tij nė Londėr nga ana e Shahut dhe bashkėpunėtorėve tė tij. Ai la njė pjesė nga vetvetja dhe njė kėshillė pėr ata, qė u shqelmuan nga ana e imperializmit dhe     eksploatimit: Zoti, vetėdija dhe sakrifica, duke marrė parasysh kėtu edhe vdekjen, janė tė vetmet rrugė pėr ta shpėtuar njeriun nga mėkatet dhe eksploatimet e ndryshme.

Pėr arsye tė kushteve jonjerėzore tė cilat Dr. Sheri'ati i pėrjetoi - ankthi, shėndetligėsia dhe kanosja e pandėrprerė drejt familjes dhe vet personalitetit tė tij - ai asnjėherė s'pati kehė as t'i shohė e as t'i botajė shumicėn e veprave tė tij, e posaēėrisht ligjėratat e tija. Si pasojė, kohė pas kohe, gjetja e bibliografisė do tė ishte njė detyrė tejet e rėndė por edhe joshėse; megjithatė po bėhet ēdo pėrpjekje tė regjistrohen tė gjithė emrat e individėve nė veprat e tij. Kėshtu, ju lutemi tė na lajmėroni nėse hasni nė ndonjė emėr apo terminologji tė dyshimtė. Ju falėnderojmė qė mė parė, nėse ju lexuesit na informoni ca mė tepėr lidhur me saktėsinė e emrave, datave, etj.

Mė nė fund, mė lejoni tė shpreh falėnderimin tim pėr ndihmėn qė mora nga shoku im i shtrenjtė Dr. Gearge Wanaski, durimi, idetė dhe sugjerimet e vlefshme tė tė cilit e bėnė tė mundur botimin e kėtyre ligjėratave. Po ashtu do tė kisha dashur t'i shpreh mirėnjohje Mr. Mehdi Abedi-ut pėr ndihmėn e tij tė vlefshme lidhur me pėrkthimin.


Merxhani Ramazan 1359/1980 Salt Lake City, Utah, SHBA

HYRJE


Veprat e Sheri'atit kanė luajtur njė rol tė rėndėsishėm pėr formulimin dhe pėr njoftimin pėrkatės me rreguliat e vėrteta tė ideologjisė dhe tė kulturės Islame. Si shkencėtar, i cili e studioi historinė e religjioneve dhe si njeri, qė kishte pikėpamje praktike lidhur me aspektet e ndryshme tė vizionit botėror tė fesė Isiame, ai pati sukses nė paraqitjen e realitetit tė fesė Isiame. Studimet e Sheri'atit si sociolog, dhe posaēėrisht analizat e tij tė problemeve tė Botės sė Tretė, e udhėhoqėn atė drejt kuptimit tė problemeve sociale qė ekzistojnė nė kėto shtete.
Si pasojė e kėsaj, Sheri'ati, si shkencėtar Islam dhe sociolog, pati sukses nė analizimin e problemeve sociale nėpėrmjet bazės sė ideologjisė dhe kulturės Islame. Jo vetėm qė Sheri'ati shkroi disa libra lidhur me sociologjinė Islame, por, ai shkroi edhe punime qė bėnin pjesė nė fushėn e shkencave tė tjera, duke marrur parasysh kėtu historinė Islame dhe analizat kritike tė veprave tė ndryshme filozofike.

Sa i pėrket ideologjisė marksiste, Sheri'ati ishte mjaft kritik. Nė shumicėn e librave tė tij foli pėr joefikasitetin e diktaturės komuniste dhe kapitaliste, dhe pėr pamundėsinė e aplikimit tė tyre nė botėn reale.

"Njeriu dhe feja Islami" pėrmban shtatė ligjėrata, tė cilat Sheri'ati i pat dhėnė nė Universitete tė ndryshme tė Iranit. Nė kėto Ligjėrata ai e analizon filozofinė e krijimit tė njeriut, vizionin botėror tė fesė lslame, pėrkufizimet e botės materiale dhe pėrgjegjėsinė e njeriut nė shemėn e universit (kozmosit).

Nė Ligjėrateėn e parė, "Njeriu dhe feja islami", ai analizon krijimin sipas doktrinės sė fesė Islame dhe e trajton njeriun si njė tė delegua tė Zotit; siē ėshtė pėrshkruar nė Kur'anin Famėlartė. Sheri'ati e pėrshkruan njeriun si njė njeri me pėrgjegjėsi, i cili qėndron nė mes tė dy poleve: tė Satanės (shejtanit) dhe tė Zotit; duke poseduar njė dėshirė dhe vullnet tė lirė - njeriu ėshtė i lirė tė zgjedhė cilindo nga kėto dy drejtime.

Nė Ligjėratėn e dytė, Sheri`ati diskuton pėr pikėpamjet e ndryshme botėrore tė religjioneve dhe tė filozofive tė shumta. Ai i krahason kėto me materializmin dhe me religjionin. Sipas Sheri'atit, materializmi dhe pikėpamjet tjera Perėndimore botėrore e pėrshkruajnė natyrėn si njė krijim tė zbrazėt qė s'ka qėllim e as rregulla. Ai beson se pikėpamjet botėrore religjioze mund tė jenė ose faktorė pozitivė pėr forcimin e karakferit tė vėrtetė tė qenieve nzjerėzore ose faktorė negativė qė mund ta dobėsojnė vullnetin e lirė tė njeriut me tė cilin ai ėshtė i armatosur.

Sheri'ati e kategorizon njeriun historik nė dy grupe: nė njėrėn anė janė shtypėsit, tė cilėt sjellin dekadencė, krim, eksploatim, racizėm dhe injorancė shoqėrisė njerėzore, dhe nė anėn tjetėr, ata tė shtypurit, tė cilėt synojnė kualitete progresive, duke dėshiruar qė t'i japin fund krimit dhe ekspioatimit. Si pėrfaqėsues tė grupit tė parė ai e merr - Kabilin -, kurse si pėrfaqėsues tė tė dytit - Abilin. Grupi i parė, si edhe Kabili, ka fuqi, pasuri dhe dėshirė tė shtypė; kurse i dyti, si Abili, ēdoherė ka qenė viktimė e forcave shtypėse kundėr tė cilave shpeshherė protestonte.

Ligjėrata e tretė ka tė bėjė me ekstraktet dhe pjesėt e burimeve kulturore. Kėtu Dr. Sheri'ati na njofton me pasurinė e burimeve kulturore qė duhet tė identifikohen dhe tė veēohen; ashtu siē duhet bėrė me ēdo burim natyror, me qėllim qė tė pėrdoret nga kjo gjerreratė. Si edhe pasuria e madhe e mendimit filozofik, shkencor dhe shpirtėror janė tė rrėnjosura thellė nė fasadėn, e cila iu vu me forcė Lindjes dhe Perėndimit, gjatė shekujve tė kolonializmit. Problemet sociale tė Lindjes dhe tė Perėndimit ndryshojnė thelbėsisht; njėra vuan nga uria, kurse tjetra nga teprimi. Derisa intelektualėt, shkencėtarėt dhe filozofėt e kėtyre dy poleve duthet t'u adaptohen dukurive tė ndryshme, atėherė Lindja duhet tė protestojė pėr tė drejtėn e vet e tė kėrkojė solucione nė historinė e saj.

Nė punimin e katėrt, "Njeriu modern dhe burgjet e tij", Sheri'ati thotė se ekzistojnė katėr pengesa, tė cilat njeriu duhet t'i tejkalojė. Njeriu mund tė bėhet qenie e vėrtetė njerėzore pasi tė lirohet nga "rrjeta" e kėtyre pengesave.

Sheri'ati beson se ekzistojnė tre parametra, tė citėt e dallojnė njeriun nga gjallesat e tjera. I pari thotė se njeriu ka njė vetėdije mbi Zotin dhe ka njė aftėsi intelektuale. I dyti thotė se ai mund tė vendosė e tė zgjedhė. Dallimi i tretė na mėson se ai ėshtė nė gjendje tė pėrdorė mjete dhe tė bėhet kreativ. Tė gjithė parametrat e tjerė qė e formojnė njeriun rrjedhin nga kėto.

Sheri'ati sqaron se njeriu me kėto tri aftėsi, ėshtė ende i mbyllur nė kėto katėr burgje; e kėto janė :"Natyra", "historia", "shoqėria" dhe "vetėdija". Njeriu, duke i kuptuar ligjet e natyrės, mund tė lirohet nga pengesat e saja. Pengesat historike mund tė tejkalohen, nėse fitohet njė kuptim adekuat shkencor pėr atė. Kufijtė qė shoqėria ia parashtron njeriut, mund tė tejkalohen vetėm nėse ai ėshtė nė gjendje t'i kuptojė forcat, tė cilat shoqėria i pėrdor, ta kontrollojė atė, dhe ta mbrojė lirinė nga kjo kontrollė. Megjithatė, pengesa e katėrt, ajo e vetėdijes, ėshtė mė e vėshtira pėr t'u analizuar dhe pėr t'u tejkaluar. Derisa njeriu mund tė lirohet nga shprehia e tė qėnit vetjak, ai ēdoherė do tė mbetet i kapur nė kurthin qė vetė ia ndėrton vetvetes.

Ligjėrata e pestė e kėsaj serie ka tė bėjė me ēėshtjen qė Sheri'ati e parashtron lidhur me intelektualin, tė cilin e kategorizon nė tre tipa. Tė parėt janė ata qė duan ta imitojnė Perėndimin, tė cilėt ai i pėrshkruan si "tė robėruar". Tė dytėt janė ata qė i kundėrvihen ēfarėdolloji dukurie perėndimore, pa marrė parasysh a ėshtė e mirė apo e keqe; kėta janė nė kundėrthėnie me grupin e parė. Sheri'ati mendon se aktivitetet e tė dyja grupeve e fitojnė vetėm shkakun e fuqive tė tyre eksploatuese, siē na dėshmojnė shekujt XVIII dhe XIX. Tipi i tretė i intelektualėve ėshtė ai, tė cilin Sheri'ati e quan "mendimtarė tė lirė" tė vėrtetė, qė u besojnė vlerave dhe kulturės sė shoqėrisė sė vet, dhe qė besojnė se pėrparimet teknologjike perėndimore dhe arritjet shkencore duhet po ashtu tė vlerėsohen. Sheri'ati, mė tutje, vazhdon tė pėrshkruajė sociologjinė e Renesansės dhe tė shekullit tė sotėm si dy piramida, dhe analizon ēėshtjet qė i kanė parashtruar intelektualėt gjatė kėtyre dy periudhave.

Nė ligjėratėn e ardhme tė quajtur "Ideologjia", Sheri'ati shpjegon kuptimin e ideologjisė ashtu si edhe atė tė filozofisė dhe ndalet posaēėrisht nė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me kėta dy lėmenj. Ai po ashtu diskuton edhe pėr religjionin, duke thėnė se ata qė e praktikojnė kėtė janė njerėz tė rėndomtė tė shoqėrisė.

Nė Ligjėratėn e fundit, Sheri'ati parashiron ēėshtjen: Nėse besojmė se jemi intelektualė tė vėrtetė dhe mendimtarė tė lirė, ēfarė marrėdhėniesh duhet tė kemi me shoqėrinė dhe cilėn rrugė duhet ta ndjekim? Ai thotė se pėrgjegjėsia e mendimtarit tė lirė qėndron nė faktin se ai duhet t'i informojė njerėzit me qėllim qė t'u mundėsojė ta mbrojnė vetveten nga shtypja dhe eksploatimi.

Nė kėto shtatė ligjėrata tė shkurtra, Sheri'ati sjell njė perspektivė tė shkėlqyer nė studimin e ideoiogjisė Islame, nė pikėpamjen botėrore tė saj, nė pengesat e njeriut dhe nė kompetencėn e mendimtarit tė lirė pėr konstruktimin e njė shoqėrie tė re.
copyright © dielli.net. All rights reserved.
Tekstet e prezentuara domosdoshmërisht nuk përfaqësojnë politikën e redaksisë të dielli.net!