Rregullat e Agjėrimit
Sipas autoritetit bashkėkohor ‘Ali el-Sistani - © dielli.net
15.09.2007Agjėrim do tė thotė qė njė person, nė bindje tė urdhrave tė Allahut, tė shmangė - nga koha e ezanit tė sabahut e deri nė aksham - kryerjen e nėntė veprimeve, qė do tė pėrmenden mė poshtė. Nijjeti pėr Agjėrim

1559. Nuk ėshtė e domosdoshme pėr njė person qė ta ēojė nijjetin e agjėrimit ndėr mend apo tė thotė se do tė agjėrojė ditėn nė vijim. Nė fakt, atij i mjafton tė vendosė qė, nė bindje tė urdhrit tė Allahut, nuk do tė kryejė asnjė veprim qė prish agjėrimin, prej ezanit tė sabahut e deri nė aksham. Pėr t’u siguruar qė e ka agjėruar kėtė interval, ai duhet tė fillojė tė pėrmbahet nga ato gjėra pėrpara ezanit tė sabahut dhe tė vazhdojė edhe pak kohė pas perėndimit tė diellit.

1560. Njė person mund tė bėjė nijjet ēdo natė tė muajit tė shenjtė tė Ramazanit se do ta agjėrojė ditėn nė vijim, por ėshtė mė mirė qė natėn e parė tė muajit tė bėjė nijjet se do tė agjėrojė tėrė Ramazanin.

1561. Ēasti i fundit pėr tė bėrė nijjetin e njė agjėrimi nė Ramazan pėr njė njeri tė vetėdijshėm ėshtė pak pėrpara ezanit tė sabahut. Kjo nėnkupton qė ai duhet tė synojė tė agjėrojė nė atė kohė, edhe nėse mė vonė harron pėr qėllimin e tij, pėr shkak tė gjumit etj.

1562. Sa u pėrket agjėrimeve mustahab [tė pėlqyeshme], nijjeti i tyre mund tė bėhet nė cilėndo pjesė tė ditės, madje edhe pak ēaste para akshamit – me kusht qė tė mos jetė kryer asnjė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin.

1563. Nėse njė person flė pėrpara ezanit tė sabahut nė muajin e Ramazanit, ose nė cilėndo ditė tjetėr qė e ka fiksuar pėr agjėrim tė detyrueshėm pa e patur bėrė nijjetin dhe zgjohet pėrpara drekės qė tė bėjė nijjetin e agjėrimit, agjėrimi i tij do tė jetė i rregullt. Por nėse zgjohet pas drekės, si masė pėrkujdesore, ai duhet tė vazhdojė tė pėrmbahet, me nijjetin e kurbe-s dhe pastaj tė japė edhe kazanė.

1564. Nėse dikush synon tė agjėrojė njė agjėrim tjetėr nga ai i Ramazanit, ai duhet ta specifikojė atė agjėrim; pėr shembull, nėse ėshtė agjėrim kaz? apo agjėrim nė pėrmbushje tė njė betimi. Nga ana tjetėr, nuk ėshtė e domosdoshme qė dikush tė specifikojė nė nijjet nėse do tė kryejė njė agjėrim tė Ramazanit. Nėse personi nuk ėshtė i ndėrgjegjshėm ose harron se ėshtė Ramazan dhe bėn nijjet tė kryejė njė agjėrim tjetėr, do t’i konsiderohet agjėrim i Ramazanit.

1565. Nėse njė njeri e di se ėshtė muaji i Ramazanit, porse prapė bėn nijjet pėr tė agjėruar njė agjėrim tė ndryshėm nga ai i Ramazanit, agjėrimi i tij nuk do tė llogaritet as si agjėrim i Ramazanit e as si agjėrim i asaj pėr tė cilėn ka bėrė nijjet.

1566. Nėse dikush agjėron me nijjetin e ditės sė parė tė muajit dhe kupton mė vonė se ka qenė dita e dytė ose e tretė e muajit, agjėrimi i tij ėshtė nė rregull.

1567. Nėse njė njeri bėn nijjet pėrpara ezanit tė sabahut pėr tė agjėruar dhe pastaj i bie tė fikėt dhe vjen nė vete gjatė ditės, ai duhet – sipas pėrkujdesjes obligative (waxhib ihtijat) – ta plotėsojė agjėrimin e asaj dite, dhe nėse nuk e plotėson, duhet ta bėjė kaza.

1568. Nėse dikush bėn nijjet pėrpara ezanit tė sabahut pėr tė agjėruar dhe pastaj helmatiset dhe vjen nė vete gjatė ditės, ai duhet – sipas pėrkujdesjes obligative – ta plotėsojė agjėrimin e asaj dite si dhe tė japė kazanė e saj.

1569. Nėse njė njeri bėn nijjet pėrpara ezanit tė sabahut qė tė agjėrojė, dhe pastaj bie tė flejė e zgjohet pas akshamit, agjėrimi i tij ėshtė i rregullt.

1570. Nėse dikush nuk e ka ditur ose ka harruar qė ėshtė muaji i Ramazanit dhe e kupton kėtė pėrpara drekės (zuhrit) dhe nėse ka kryer ndonjė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin, agjėrimi i tij ėshtė i pavlerė. Por, deri nė aksham ai nuk duhet tė kryejė asnjė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin si dhe duhet tė japė kaza pėr atė ditė, pas muajit tė Ramazanit. E njėjta rregull vlen nėse pas drekės ai mėson se ėshtė muaji i Ramazanit. Por nėse e mėson kėtė para drekės dhe nuk ka kryer asgjė qė do ta zhvleftėsonte agjėrimin, agjėrimi i tij ėshtė i rregullt.

1571. Nėse njė fėmijė arrin moshėn e pubertetit pėrpara ezanit tė sabahut nė muajin e Ramazanit ai/ajo duhet tė agjėrojė, e nėse arrin moshėn e pubertetit pas ezanit tė sabahut, agjėrimi i asaj dite nuk ėshtė i detyrueshėm pėr atė, pėrveē nėse ai/ajo ka bėrė nijjet tė kryejė njė agjėrim mustehab (tė pėlqyeshėm) atė ditė, me ē’rast duhet ta plotėsojė, si masė kujdesi.

1572. Nėse njė person ka agjėrime kaza pėr tė plotėsuar, ai nuk mund tė kryejė agjėrime mustehab. Nėse e harron kėtė dhe i kujtohet pėrpara drekės, agjėrimi i tij mustehab do tė jetė i pavlerė dhe ai mund ta ndryshojė nijjetin e tij nė agjėrim tė kazasė, por nėse e kupton pas drekės agjėrimi i tij ėshtė i pavlerė, pėr nga gjykimi pėrkujdesės (ihtijat), e nėse i kujtohet pas akshamit vlefshmėria e agjėrimit tė tij ėshtė ēėshtje ishkal-i.

1573. Nėse njė person e ka tė detyrueshėm njė agjėrim tė caktuar tė ndryshėm nga ai i muajit tė Ramazanit, si p.sh. nėse ėshtė betuar se do ta agjėrojė njė ditė tė caktuar, dhe nuk bn nijjet me dashje deri nė ezanin e sabahut, agjėrimi i tij ėshtė i pavlerė. E nėse nuk e din qė ėshtė e detyrueshme pėr tė tė agjėrojė nė atė ditė ose e harron dhe kujtohet pėrpara mesditės, dhe nėse s’ka bėrė asnjė veprim qė zhvleftėson agjėrimin dhe bėn nijjet tė agjėrojė, agjėrimi i tij ėshtė nė rregull. Nėse kujtohet pas drekės (zuhrit), ai duhet tė ndjekė pėrkujdesjen e zbatuar ndaj muajit tė Ramazanit.

1574. Nėse dikush nuk bėn nijjet deri afėr zuhrit pėr njė agjėrim tė detyrueshėm qė nuk ka afat tė fiksuar, si p.sh. njė agjėrim kaffarah, nuk ka problem. Nė tė vėrtetė, sikur tė kishte vendosur pėrpara se tė bėnte nijjet se do tė agjėronte, ose ishte i pavendosur, dhe nuk ka kryer asnjė veprim qė e zhvleftėson njė agjėrim dhe vendos pėrpara zuhrit qė tė agjėrojė, agjėrimi i tij do tė jetė i rregullt.

1575. Nėse njė jomusliman pėrqafon Islamin nė muajin e Ramazanit pėrpara zuhrit, ai duhet – sipas pėrkujdesjes obligative – tė bėjė nijjet agjėrimi dhe ta plotėsojė atė, me kusht qė tė mos ketė kryer asnjė veprim qė do tė zhvleftėsonte njė agjėrim. Dhe, nėse nuk e agjėron atė ditė, duhet tė japė kazanė e saj.

1576. Nėse njė pacient shėrohet nga sėmundja nė mes tė njė dite nga muaji i Ramazanit pėrpara drekės (zuhrit), dhe nėse nuk ka kryer asgjė qė zhvleftėson njė agjėrim, ai duhet tė bėjė nijjet e tė agjėrojė. Por nėse shėndoshet pas zuhrit, nuk do t’i jetė detyrim tė agjėrojė atė ditė.

1577. Nėse dyshohet qė a ėshtė dita e fundit e muajit Sha'ban apo dita e parė e muajit Ramazan, atėherė agjėrimi nė atė ditė nuk ėshtė i detyrueshėm. Mirėpo, nėse dikush kėrkon tė agjėrojė nė atė ditė, ai nuk mund tė agjėrojė me nijjetin e tė agjėruarit nė Ramazan, por nėse bėn nijjet qė: nėse ėshtė Ramazan do tė agjėrojė pėr Ramazanin e nėse nuk ėshtė Ramazan, atėherė ėshtė agjėrim kaza osė njė formė tjetėr e ngjashme, agjėrimi i tij do tė jetė i vlefshėm. Por ėshtė mė mirė tė agjėrohet me nijjetin e kazasė ose ndonjė agjėrimi tjetėr, dhe nėse mė vonė mėson se ajo ditė ka qenė Ramazan, atėherė ajo do t’i quhet automatikisht agjėrim Ramazani. Madje edhe nėse bėn nijjet pėr njė agjėrim natyror, dhe mė vonė merret vesh se ka qenė Ramazan, do mjaftojė (pėr t’iu njehur si agjėrim Ramazani).

1578. Nėse nuk dihet me saktėsi a ėshtė dita e fundit e Sha'banit apo dita e parė e Ramazanit dhe njė person kryen njė agjėrim kaza ose mustehab ose njė tjetėr agjėrim atė ditė, dhe mė vonė nė atė ditė mėson se ėshtė dita e parė e Ramazanit, atėherė ai duhet ta kthejė nijjetin nė agjėrim tė Ramazanit.

1579. Nėse dikush ėshtė i pavendosur nė nijjetin e tij pėr ta ndėrprerė apo jo njė agjėrim tė fiksuar obligativ, si ai i Ramazanit, ose vendos qė ta kryejė kėtė, agjėrimi i tij bėhet menjėherė i pavlefshėm edhe nėse ai ai nuk e ndėrpret atė apo pendohet pėr synimin e tij.

1580. Nėse, gjatė njė agjėrimi mustehab ose tė detyrueshėm, koha e tė cilit nuk ėshtė fiksuar (p.sh. agjėrim pėr kaffarah), njė person vendos ta ndėrpresė agjėrimin ose mėdyshet pėr kėtė dhe pastaj nuk e ndėrpret, ai duhet tė bėjė nijjet tė ri pėrpara drekės (zuhrit) nė rastin e agjėrimit tė detyrueshėm, dhe pėrpara akshamit nė rastin e agjėrimit mustehab. Kėshtu, agjėrimi i tij do tė jetė nė rregull.Gjėrat qė e Zhvleftėsojnė Agjėrimin

1581. Ka nėntė gjėra qė e zhvleftėsojnė agjėrimin:

(i) Ngrėnia dhe pirja
(ii) Marrėdhėnia seksuale (iii) Masturbimi (istimna) d.m.th. vetabuzimi qė shpie nė ejakulim
(iv) Tė mveshurit e tė pavėrtetave Allahut, tė Dėrguarit tė Tij ose Imamėve tė Ehl-i Bejtit
(v) Kapėrdimja e pluhurit tė trashė
(vi) Zhytja e tėrė kokės nė ujė
(vii) Qėndrimi nė gjendje xhunubi, hajdhi ose nifasi deri nė ezanin e sabahut
(viii) Enema me lėngje
(ix) Vjellja
Hollėsitė e kėtyre veprimeve jepen mė poshtė:I. Ngrėnia dhe Pirja

1582. Nėse dikush ha ose pi diēka me dashje, duke qenė i vetėdijshėm pėr agjėrimin, ky bėhet i pavlefshėm, pavarėsisht nėse gjėja qė ai ka kapėrdirė hahet ose pihet (p.sh. bukė ose ujė) apo jo (p.sh. dhé ose lėng peme); apo nėse ėshtė shumė ose pak. Madje, edhe nėse agjėruesi nxjerr furēėn e dhėmbėve (misvakun) nga goja dhe pastaj e fut prapė, duke kapėrdirė lėngun e saj, agjėrimi i tij zhvleftėsohet, pėrveē nėse e lagėshta e misvakut pėrzihet me pėshtymėn nė njė mėnyrė qė s’mund tė vazhdojė tė quhet lagėshti e jashtme.

1583. Nėse, gjatė ngrėnies, njė person kupton se ėshtė sabah, ai duhet ta nxjerrė ushqimin nga goja, dhe nėse e kapėrdin me dashje, agjėrimi i tij ėshtė i pavlerė, ku sipas rregullave qė do tė jepen mė poshtė, ai e ka detyrim tė japė kaffarah.

1584. Nėse njė agjėrues ha ose pi diēka nga harresa, agjėrimi i tij nuk zhvleftėsohet.

1585. Nuk ka problem tė injektohet diēka qė mpin njė gjymtyr ose kryen njė funksion tjetėr tek agjėruesi, por ėshtė mė mirė qė injeksionet e dhėna si mjekim ose ushqim tė shmangen.

1586. Nėse njė agjėrues kapėrdin me qėllim diēka qė i ka mbetur midis dhėmbėve, agjėrimi i tij zhvleftėsohet.

1587. Nėse dikush dėshiron tė agjėrojė, nuk ėshtė e nevojshme pėr atė qė tė pėrdorė kruajtėse dhėmbėsh pėrpara ezanit tė sabahut. Mėgjithatė, nėse ai e din qė disa copėza ushqimi qė i kanė mbetur midis dhėmbėve do t’i kalojnė nė stomak gjatė ditės, atėherė ai duhet patjetėr t’i pastrojė dhėmbėt me kruajtėse.

1588. Kapėrdirja e pėshtymės nuk e zhvleftėson agjėrimin, megjithėse mund tė jetė mbledhur nė gojė pėr shkak tė mendimit rreth ushqimeve etj.

1589. Nuk ka problem tė kapėrdihet flegma ose mukoza nga koka dhe fyti, pėrderisa tė mos ketė mbėrritur gojėn. Mirėpo, nėse arrin gojėn, pėrkujdesja obligative ėshtė qė ajo tė mos kapėrdihet.

1590. Nėse njė agjėrues e merr etja deri nė shkallėn sa tė frikėsohet se mund tė vdesė ose tė pėsojė ndonjė dėmtim apo vėshtirėsi tė skajshme, ai mund tė pijė aq ujė sa tė sigurojė largimin e frikės. Megjithatė, agjėrimi i tij bėhet i pavlefshėm, dhe nėse ėshtė muaji i Ramazanit – si pėrkujdesje obligative – ai nuk duhet tė pijė mė shumė dhe pėr pjesėn e mbetur tė ditės tė pėrmbahet nga veprimet qė e prishin agjėrimin.

1591. Bluarja e ushqimit pėr tė ushqyer njė fėmijė ose njė zog dhe shijimi i ushqimit etj qė zakonisht nuk kalon nė fyt, s’do ta zhleftėsojė agjėrimin, edhe nėse kalon pa dashje. Mirėpo, nėse personi e di qė mė parė se ushqimi do t’i shkojė nė fyt, agjėrimi i tij prishet dhe personi duhet tė kryejė kazanė e tij si dhe tė japė kaffarah.

1592. Dikush nuk mund ta lėrė agjėrimin pėr shkak tė dobėsisė. Mirėpo, nėse dobėsia e tij ia bėn agjėrimin tė padurueshėm, nuk ka problem tė prishet agjėrimi.II. Marrėdhėnia Seksuale1593. Marrėdhėnia seksuale e prish agjėrimin, edhe nėse penetrimi ėshtė aq i vogėl sa maja e organit mashkullor, qoftė edhe pa ejakulim.

1594. Nėse penetrimi ėshtė mė pak se maja e organit mashkullor, nė mėnyrė qė s’mund tė thuhet se ka patur marrėdhėnie, dhe gjithashtu mungon ejakulimi, agjėrimi nuk prishet. Kjo vlen si pėr burrat rrethprerė, ashtu edhe jorrethprerė.

1595. Nėse dikush kryen seks me dashje dhe pastaj dyshon nėse penetrimi ka qenė deri tek pjesa e rrethprerjes apo jo, agjėrimi i tij – si pėrkujdesje obligative – bėhet i pavlefshėm, dhe ai e ka tė domosdoshėm kazanė. Megjithatė, ai nuk e ka pėr detyrė tė japė kaffarah.

1596. Nėse diksuh harron se po agjėron dhe kryen seks ose detyrohet tė kryejė marrėdhėnie nė njė mėnyrė qė e bėn atė tė pafuqishėm, agjėrimi i tij nuk zhvleftėsohet. Mirėpo, nėse atij i kujtohet ose resht sė qeni i pafuqishėm gjatė marrėdhėnies seksuale, ai duhet tė tėrhiqet menjėherė, nė tė kundėrt, agjėrimi i prishet.III. Istimna (Masturbimi)1597. Nėse njė agjėrues kryen masturbim (istimna), agjėrimi i tij bėhet i pavlerė (pėrkufizimi i istimnasė u dha nė rregullėn 1581/iii).

1598. Nėse fara derdhet nė mėnyrė tė pavullnetshme, agjėrimi i tij nuk prishet.

1599. Edhe nėse personi agjėrues e di qė, po tė flejė gjatė ditės, ai do tė bėhet muhtalim (pra do t’i dalė spermė nė gjumė), atij i lejohet tė flejė, edhe po tė mos i prishė punė mosfjetja. Dhe, nėse bėhet muhtalim, agjėrimi i tij nuk prishet.

1600. Nėse njė agjėrues zgjohet nga gjumi gjatė ejakulimit, ai nuk e ka tė detyrueshme ta ndalojė.

1601. Njė agjėrues qė ėshtė bėrė muhtalim mund tė urinojė edhe nėse e di qė duke urinuar do t’i dalė pjesa e tjetėr e farės.

1602. Nėse njė agjėrues qė ėshtė bėrė muhtalim e di se nė trupin e tij ka mbetur farė dhe nuk urinon para se tė marrė ghusl, ajo do t’i dalė jashtė pas ghuslit, ai duhet qė, nė bazė tė kujdesit obligativ, tė urinojė pėrpara ghuslit.

1603. Njė agjėrues qė futet nė intimitet me synim lejimin e derdhjes sė farės, duhet ta ēojė agjėrimin deri nė fund si dhe tė bėjė kaza, edhe nėse nuk ka derdhje.

1604. Nėse njė agjėrues futet nė intimitet pa patur si qėllim lejimin e derdhjes sė farės dhe ėshtė i sigurtė mbi mosderdhjen e saj, agjėrimi i tij ėshtė nė rregull, edhe po tė ketė derdhje tė papritur. Mirėpo, nėse nuk ėshtė i sigurt pėr derdhjen dhe ajo pastaj ndodh, agjėrimi i tij ėshtė i pavlerė.IV. Mveshja e Gėnjeshtrave Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij (s)1605. Nėse njė agjėrues u mvesh qėllimisht diēka tė pavėrtetė Allahut ose tė Dėrguarit (s.a) apo mėkėmbėsve tė tij (a.s.) me gojė, shkrim ose me shenjė, agjėrimi i tij bėhet i pavlerė edhe pse mund tė tėrhiqet menjėherė e tė pohojė qė ka thėnė njė gėnjeshtėr dhe tė pendohet pėr kėtė. Si kujdes i rekomanduar, ai duhet tė pėrmbahet nga mveshja e tė pavėrtetave Fatime Zehrasė (a.s.), tė gjithė profetėve dhe mėkėmbėsve tė tyre.

1606. Nėse njė agjėrues dėshiron tė citojė diēka pėr tė cilėn nuk ėshtė i autorizuar ose qė nuk e di nėse ėshtė e vėrtetė apo jo, ai duhet qė, sipas kujdesit obligativ tė japė referencėn e transmetimit, ose librit nė tė cilin ajo ndodhet.

1607. Nėse dikush citon diēka si fjalė tė Allahut ose tė Dėrguarit tė Shenjtė me besimin se ajo ėshtė e vėrtetė, por e kupton mė vonė se ėshtė e gabuar, agjėrimi i tij nuk prishet.

1608. Nėse dikush i mvesh Allahut Fuqiplotė ose Profetit tė Bekuar diēka qė e mendon pėr tė rreme dhe mė vonė mėson se ėshtė e vėrtetė, si kujdes obligativ ai duhet tė plotėsojė agjėrimin dhe tė bėjė kazanė e tij.

1609. Nėse njė person i mvesh qėllimisht Allahut ose tė Dėrguarit tė Shenjtė ose mėkėmbėsve tė tij njė gėnjeshtėr tė shpikur nga dikush tjetėr, agjėrimi i tij prishet. Mirėpo, nėse ai e citon personin qė ka shpikur gėnjeshtrėn, agjėrimi i tij nuk ndikohet.

1610. Nėse njė agjėrues pyetet se a e ka thėnė Profeti njė pohim tė caktuar dhe ai pėrgjigjet qėllimisht 'Jo' nė vend qė tė thotė 'Po' ose anasjelltas, agjėrimi i tij bėhet i pavlerė, si kujdes obligativ.

1611. Nėse dikush citon njė fjalė tė Allahut ose tė Profetit dhe mė vonė pohon se ka shqiptuar gėnjeshtėr, ose nqs u mvesh atyre diēka tė rreme natėn dhe thotė tė nesermėn gjatė agjėrimit se ajo qė ka thėnė natėn e kaluar ėshtė e vėrtetė, agjėrimi i tij bėhet i pavlerė, pėrveē kur qėllimi i tij ėshtė pėrcjellja e informacionit tė sapoarritur.

V. Lejimi i Pluhurit tė Kalojė nėpėr Fyt1612. Sipas kujdesit obligativ, lejimi i kalimit tė pluhurit tė dendur nė fyt e prish agjėrimin, qoftė pluhuri nga diēka hallall, si p.sh. mielli, apo diēka haram - si dheu.

1613. Tė lejuarit e pluhurit tė hollė (tė rrallė) deri nė fyt nuk e prish agjėrimin.

1614. Nėse pluhuri i trashė ēohet nga era dhe njė person nuk bėn kujdes edhe pse e vėren, duke lejuar qė pluhuri t’i arrijė nė fyt, agjėrimi i tij bėhet i pavlerė mbėshtetur nė kujdesin obligativ.

1615. Si masė kujdesi obligativ, agjėruesi nuk duhet tė lejojė tymin e cigareve, duhanit dhe tė ngjashmeve t’i mbėrrijnė nė fyt.

1616. Nėse dikush nuk kujdeset qė ta parandalojė futjen e pluhurit, tymit etj nė fyt duke qenė mjaft i sigurtė se ato nuk mund t’i arrijnė nė fyt, agjėrimi i tij ėshtė nė rregull; mirėpo nėse ai thjesht ka menduar se ato nuk mund t’i arrinin nė fyt, ėshtė mė mirė qė ta kryejė atė agjėrim pėrsėri si kaza.

1617. Nėse dikush harron se ėshtė duke agjėruar dhe nuk bėn kujdes, ose pluhuri apo diēka e ngjashme i hyn nė fyt pa dashje, agjėrimi i tij nuk prishet.VI. Zhytja e Kokės nė Ujė1618. Nėse njė agjėrues e zhyt tėrė kokėn me qėllim nė ujė, agjėrimi i tij njihet si i pavlerė, edhe nėse pjesa tjetėr e trupit i mbetet jashtė ujit. Por ky veprim nuk e prish agjėrimin; ai ėshtė veprim mekruh qė duhet shmangur si masė kujdesi.

1619. Nėse dikush fut fut gjysmėn e kokės nė ujė njė herė dhe gjysmėn tjetėr herėn e dytė, agjėrimi i tij nuk ndikohet.

1620. Nėse e gjithė koka futet nė ujė, duke lėnė disa flokė pėrjashta, do tė zbatohet rregulli i pėrmendur nė pikėn 1618.

1621. Nuk ka problem qė tė zhytet koka nė lėngje tė tjera nga uji si psh qumėsht. Po kėshtu, agjėrimi nuk ndikohet nga futja e kokės nė ujė tė pėrzier, d.m.th mudhaaf.

1622. Nėse dikush bie nė ujė pa dashje dhe e tėrė koka i zhytet, ose harron qė ėshtė agjėrueshėm dhe e zhyt atė nė ujė, agjėrimi i tij nuk ndikohet.

1623. Nėse dikush futet nė ujė duke menduar se jo e tėrė koka do t’i zhytet dhe pastaj uji i mbulon tėrė kokėn, agjėrimi i tij mbetet nė rregull.

1624. Nėse njė person harron se ėshtė agjėrueshėm dhe e zhyt kokėn nė ujė, ku i kujtohet se agjėron, ėshtė mė mirė qė ta nxjerrė kokėn menjėherė nga uji, por edhe nėse nuk vepron kėshtu, agjėrimi i tij nuk do tė jetė i pavlerė.

1625. Nėse dikė e shtyjnė nė ujė dhe koka e tij zhytet, agjėrimi i tij nuk ndikohet fare. Por nėse ai qė e ka shtyrė dhe ia ka mbajtur kokėn tė zhytur e lėshon, ėshtė mė mirė qė agjėruesi ta nxjerrė kokėn nga uji menjėherė.

1626. Nėse njė agjėrues e fut kokėn nėn ujė me nijjetin e ghuslit, edhe agjėrimi edhe ghusli i tij do tė jenė nė rregull.

1627. Nėse ndokush hidhet me kokė nė ujė pėr tė shpėtuar dikė nga mbytja, edhe pse mund tė jetė e detyrueshme ta shpėtojė, si kujdes i rekomanduar, ai duhet tė japė kaza pėr kėtė agjėrim.VII. Tė Qėndruarit Xhunub, ose me Hajdh, ose me Nifas Deri nė Sabah1628. Nėse njė person xhunub nuk merr ghusl me dashje deri nė sabah, agjėrimi i tij/saj bėhet i pavlerė. Dhe nėse njė person qė e ka pėr detyrė tejemmumin, nuk e bėn atė me qėllim, agjėrimi i tij/saj bėhet i pavlerė. Kjo rregull vlen edhe pėr kazanė e agjėrimeve tė Ramazanit.

1629. Nėse njė xhunub nuk merr ghusl deri nė kohėn e namazit tė sabahut, pėr agjėrime tė detyrueshme tė tjera nga ato tė Ramazanit dhe kazatė pėrkatėse, ato agjėrime qė kanė ditė tė fiksuara, agjėrimi i tij/saj do tė jetė nė rregull.

1630. Nėse dikush bėhet xhunub gjatė muajit tė Ramazanit dhe nuk merr ghusl me qėllim, deri kur tė ketė mbetur pak kohė nga ezani i sabahut, ai/ajo duhet tė marrė tejemmum dhe tė agjėrojė. Megjithatė, ėshtė kujdes i rekomandueshėm qė tė bėjė kazanė pėr atė ditė.

1631. Nėse njė person xhunub nė muajin e Ramazanit harron tė marrė ghusl dhe kujtohet pas njė dite, ai duhet tė bėjė kazanė e asaj dite. Dhe, nėse i kujtohet pas disa ditėve, ai duhet tė bėjė kazanė e tė gjitha atyre ditėve, pėr tė cilat ėshtė i sigurt se ka qenė xhunub. Pėr shembull, nėse nuk ėshtė i sigurt se a ka qenė xhunub tre apo katėr ditė, ai duhet tė bėjė kaza pėr tre ditė.

1632. Nėse dikush qė nuk ka kohė tė marrė ghusl ose tejemmum nė njė natė tė Ramazanit bėhet xhunub, agjėrimi i tij do tė jetė i pavlerė dhe do tė jetė e detyrueshme pėr atė qė tė bajė kazanė e atij agjėrimi, si dhe tė japė kaffarah.

1633. Nėse dikush heton nėse ka kohė apo jo, dhe beson qė ka kohė pėr ghusl, bėhet xhunub dhe pastaj mėson se nuk ka kohė e pėr pasojė merr tejemmum, agjėrimi i tij do tė jetė nė rregull. Dhe, nėse supozon pa kurrfarė hetimi se ka kohė tė mjaftueshme nė dispozicion dhe bėhet xhunub, por mėson mė vonė se nuk ka kohė, duke agjėruar me tejemmum, ai/ajo duhet tė bėjė kazanė e atij agjėrimi, si kujdes i kėshilluar.

1634. Nėse dikush ėshtė xhunub gjatė njė nate nė Ramazan dhe e di qė nėse bjen tė flejė nuk do tė zgjohet pėr sabah, ai nuk duhet tė flejė pa marrė ghusl dhe nėse fle pa ghusl e nuk zgjohet deri nė sabah, agjėrimi i tij ėshtė i pavlerė, ku atij i bėhen obligim kazaja dhe kaffarah.

1635. Kur njė xhunub bjen tė flejė njė natė nė Ramazan dhe pastaj zgjohet, kujdesi obligativ ėshtė qė nėse ai nuk ėshtė i sigurtė kur do tė zgjohet sėrish, ai nuk duhet tė shkojė tė flejė pa marrė ghusl, edhe nėse ka njėfarė shprese se mund tė zgjohet para sabahut.

1636. Nėse njė xhunub gjatė natės sė Ramazanit ndihet i sigurtė qė po tė shkojė tė flejė do tė zgjohet pėrpara sabahut dhe ėshtė i vendosur tė marrė ghusl kur tė zgjohet, por flė me atė vendosmėri deri nė kohėn e sabahut, agjėrimi i tij do tė jetė nė rregull. E njėjta vlen edhe pėr atė qė, ndonėse jo krejtėsisht i sigurtė, shpreson tė zgjohet para sabahut.

1637. Nėse njė xhunub nė njė natė tė Ramazanit ėshtė i sigurtė ose mjaft shpresues qė, nėse flė do tė zgjohet pėrpara sabahut, por nuk i kushton vėmendje faktit se pas zgjimit duhet tė marrė ghusl dhe flė deri nė sabah, kazaja e atij agjėrimi do t’i jetė detyrim pėr nga kujdesja.

1638. Nėse njė xhunub nė njė natė tė Ramazanit ėshtė i sigurtė ose mjaft shpresues qė nėse flė, do tė zgjohet pėrpara sabahut, por nuk ka pėr qėllim tė marrė ghusl atėherė, ose ėshtė i pavendosur, agjėrimi i tij ėshtė i pavlerė. Dhe, nėse flė dhe nuk zgjohet, kazaja dhe kaffarah do t’i jenė obligim.

1639. Nėse njė xhunub flė dhe zgjohet nė njė natė tė Ramazanit i sigurtė ose mjaft shpresues qė, nėse flė prapė, do tė zgjohet pėrpara sabahut, me qėllim tė vendosur pėr tė marrė ghusl pasi tė jetė zgjuar, por flė deri nė kohėn e sabahut, ai duhet tė agjėrojė kazanė e asaj dite. Dhe, nėse flė pėr sė treti dhe nuk zgjohet deri nė sabah, ėshtė e detyrueshme pėr tė qė tė agjėrojė kazanė e saj si dhe tė japė kaffarah, si kujdes i kėshillueshėm.

1640. Kur dikush bėhet muhtalim nė gjumė, gjumi i parė, i dytė dhe i tretė dtth gjumi pas zgjimit; kurse gjumi nė tė cilin ėshtė bėrė muhtalim nuk do tė llogaritet si gjumi i parė.

1641. Kur njė agjėrues bėhet muhtalim gjatė ditės, nuk ėshtė e detyrueshme qė tė marrė ghusl menjėherė.

1642. Kur dikush zgjohet nė muajin e Ramazanit pas sabahut dhe sheh qė ėshtė bėrė muhtalim, agjėrimi i tij do tė jetė nė rregull, edhe nėse e di qė ėshtė bėrė muhtalim pėrpara sabahut.

1643. Kur dikush qė kėrkon tė agjėrojė kazanė e Ramazanit rri xhunub me qėllim deri nė sabah, ai nuk mund tė agjėrojė atė ditė. Dhe, nėse nuk rri me qėllim, ai mund tė agjėrojė, por si pėrkujdesje, kjo gjė duhet shmangur

1644. Nėse dikush kėrkon tė agjėrojė kazanė e Ramazanit dhe zgjohet pas kohės sė namazit tė sabahut duke e parė veten muhtalim dhe e di se ėshtė bėrė i tillė pėrpara sabahut, ai mund tė agjėrojė nė atė ditė me nijjetin e kazasė.

1645. Nėse dikush rri xhunub me qėllim deri nė sabah nė njė agjėrim tė detyrueshėm qė nuk ka ditė tė fiksuara, si psh agjėrimi i kaffarah, agjėrimi i tij duhet tė jetė i rregullt, por ėshtė mė mirė qė tė agjėrojė nė njė ditė tjetėr.

1646. Nėse njė grua pastrohet nga hajdhi ose nifasi pėrpara kohės sė sabahut nė Ramazan ose, si kujdes, nė njė ditė kur don tė agjėrojė kazanė e Ramazanit por nuk merr ghusl (apo - nė rast se koha ėshtė e shkurtėr - tejemmum) me dashje, agjėrimi i saj do tė jetė i pavlerė. Por nėse nuk ėshtė agjėrim Ramazani ose kazaje tė Ramazanit, agjėrimi i saj do tė jetė nė rregull, mirėpo si kujdes ajo duhet tė marrė ghusl. Dhe, nėse obligimi i njė gruaje ėshtė tejemmumi nė vend tė ghuslit pėr hajdh ose nifas por ajo nuk e bėn kėtė me qėllim, nė Ramazan ose gjatė kazasė sė tij, pėrpara sabahut, agjėrimi i saj ėshtė i pavlerė.

1647. Nėse njė grua pastrohet nga hajdhi ose nifasi pėrpara sabahut nė Ramazan dhe nuk ka kohė pėr ghusl, ajo duhet tė marrė tejemmum. Por nuk ėshtė e domosdoshme pėr atė qė tė rrijė zgjuar deri nė kohėn e sabahut. E njėjta vlen pėr personin qė e ka obligim tejemmumin kur ėshtė xhunub.

1648. Nėse njė grua pastrohet nga hajdhi ose nifasi pak pėrpara sabahut nė Ramazan dhe nuk ka kohė pėr ghusl ose tejemmum, agjėrimi i saj vlen.

1649. Nėse njė grua pastrohet nga hajdhi ose nifasi pas sabahut, ose hajdhi apo nifasi i fillon gjatė ditės afėr akshamit, agjėrimi i saj ėshtė i pavlerė.

1650. Nėse njė grua harron tė marrė ghusl pėr hajdh ose nifas dhe kujtohet pas njė dite ose mė shumė, agjėrimi qė ajo ka kryer do tė jetė i vlefshėm.

1651. Nėse njė grua pastrohet nga hajdhi ose nifasi pėrpara sabahut nė Ramazan, por e neglizhon obligimin e saj dhe nuk merr ghusl para sabahut e as tejemmum kur s’i premton koha, agjėrimi i saj do tė jetė i pavlerė. Por nėse nuk neglizhon, psh pret rradhėn nė banjo publike, atėherė edhe nėse flen tri herė pa marrė ghusl deri nė sabah, agjėrimi i saj do tė jetė i vlefshėm nėse nuk neglizhon tejemmumin.

1652. Nėse njė grua ėshtė nė gjendje istihadhaje tė tepėrt, agjėrimi i saj do tė jetė i vlefshėm edhe nėse nuk i kryen rregullat e ghuslit tė shpjeguara nė rregullėn 402. Po kėshtu, agjėrimi i saj do tė jetė nė rregull nėse ajo nuk kryen ghuslin e parashikuar pėr istihadha mesatare.

1653. Personi qė ka prekur njė trup tė vdekur mund tė agjėrojė pa kryer ghuslin e prekjes sė tė vdekurit dhe agjėrimi i tij nuk prishet edhe nėse ai prek njė trup tė vdekur gjatė agjėrimit.VIII. Enema1654. Nėse enema e lėngėt merret nga njė agjėrues, agjėrimi i tij bėhet i pavlerė edhe pė tė jetė i detyruar ta marrė pėr kurim.IX. Vjellja1655. Nėse njė agjėrues vjell me dashje, agjėrimi i tij bėhet i pavlerė, edhe pse mund tė ketė qenė i detyruar ta bėjė kėtė pėr shkak tė sėmundjes. Mirėpo, agjėrimi nuk bėhet i pavlerė nėse villet nga harresa ose pavullnetarisht.

1656. Nėse dikush ha diēka natėn duke e ditur se do t’i shkaktojė tė vjella ditėn, kujdesi i kėshilluar ėshtė qė ai duhet tė japė kaza pėr agjėrimin.

1657. Nėse njė agjėrues mund ta ndalojė tė vjellit pa u vetėdėmtuar, ai duhet tė pėrmbahet nga tė vjellit me sa ka mundėsi.

1658. Nėse njė mizė futet nė fyt tė njė agjėruesi, nuk do jetė e domosdoshme qė ajo tė nxirret nėse ka hyrė nė gurmaz, dhe ky agjėrim do tė jetė i vlefshėm. Por nėse nuk ka zbitur poshtė, ajo duhet kollitur pėrjashta, madje edhe duke vjellė, nėse nuk shkakton dėm. Po nuk veproi kėshtu, agjėrimi i tij nuk vlen.

1659. Nėse njė person kapėrdin diēka gabimisht dhe kujtohet pėrpara se t’i mbėrrijė stomakun se ai agjėron, nuk ėshtė e domosdoshme pėr atė qė ta nxjerrė, dhe agjėrimi i tij ėshtė nė rregull.

1660. Nėse agjėruesi ėshtė i sigurtė qė, po tė gromėsisė, diēka do tė dalė nga fyti, si kujdes ai nuk duhet tė gromėsisė me dashje, por nėse nuk ėshtė i sigurtė pėr kėtė nuk ka asgjė tė keqe me gromėsitjen e tij.

1661. Nėse njė agjėrues gromėsit dhe diēka i del nga fyti nė gojė, ai duhet ta nxjerrė, dhe nėse ajo gėlltitet pa dashje, agjėrimi i tij ėshtė nė rregull.Rregulla mbi Gjėrat qė Zhvleftėsojnė Agjėrimin1662. Nėse dikush kryen me dashje dhe vullnetarisht njė veprim qė zhvleftėson agjėrimin, agjėrimi i tij prishet, por nėse nuk e kryen me qėllim, nuk ka problem. Mirėpo, nėse njė xhunub flė dhe nuk merr ghusl deri nė sabah, siē u shpjegua nė rregullėn 1639, agjėrimi i tij ėshtė i pavlerė. Po kėshtu, nėse njė person – pėr shkak tė paditurisė sė plotė tė rregullės qė njė veprim i caktuar do t’ia zhvleftėsojė agjėrimin, ose nė sajė tė mbėshtetjes nė ndonjė autoritet qė ai e ka menduar tė saktė - kryen pa ngurruar njė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin, agjėrimi i tij nuk do tė prishet, pėrveē rastit tė ngrėnies, pirjes dhe marrėdhėnies seksuale.

1663. Nėse njė agjėrues kryen nga harresa njė veprim qė e prish agjėrimin dhe, duke menduar se agjėrimi i tij ėshtė zhvleftėsuar, kryen me dashje njė veprim tjetėr qė e prish agjėrimin, agjėrimi i tij do tė jetė i pavlerė.

1664. Nėse diēka futet me forcė nė fytin e njė agjėruesi, agjėrimi i tij nuk zhvleftėsohet. Por, nėse ai detyrohet ta prishė agjėrimin me anė tė kėrcenimit, psh ai paralajmėrohet se i rrezikohet jeta dhe e ndėrpret agjėrimin me vetėdije pėr tė larguar rrezikun, agjėrimi i tij prishet.

1665. Njė agjėrues nuk duhet tė shkojė nė vende ku e di se diēka do t’i vendoset nė fyt ose qė do tė detyrohet ta ndėrpresė agjėrimin me dorėn e vet. E nėse shkon atje dhe e detyrojnė tė kryejė njė veprim qė prish agjėrimin, agjėrimi i tij do tė jetė i pavlerė. E njėjta vlen, si kujdes obligativ, nėse i fusin diēka nė fyt me forcė.Mekruhet pėr Agjėruesin1666. Disa gjėra janė mekruh pėr agjėruesin, si psh:

(i) Pėrdorimi i pikave pėr sytė dhe i Surmės nėse shija dhe aroma e saj arrijnė fytin.

(ii) Kryerja e njė veprimi qė shkakton dobėsi, si psh nxjerrja e gjakut ose banjot e nxehta.

(iii) Nuhatja e njė pjese tė djegur nėse nuk e di qė mund t’i shkojė nė fyt; por nėse e di, nuk lejohet.

(iv) Nuhatja e luleve kundėrmuese (aromatike).

(v) Pėr gratė, ulja nė ujė.

(vi) Pėrdorimi i supozitorve, pra futja nė rektum e stimulantėve pėr jashtėqitje.

(vii) Lagia e rrobės sė veshur.

(viii) Heqja e dhėmbit ose diēka e tjetėr qė sjell gjakderdhje nė gojė.

(ix) Pastrimi i dhėmbėve me furēė tė lagėt.

(x) Futja e ujit ose e ndonjė lėngu tjetėr nė gojė, pa ndonjė arsye tė fortė.

Ėshtė gjithashtu mekruh pėr agjėruesin tė ketė intimitet me tė shoqen pa synim ejakulimin, ose tė bėjė diēka qė e eksiton seksualisht. Dhe, nėse e bėn me qėllim ejakulimin e kjo nuk ndodh, agjėrimi i tij, sipas kujdesit obligativ, do tė jetė i pavlerė.Agjėrimi i Detyrueshėm Kaza dhe Kaffarah1667. Nė rastet e mėposhtme, edhe kazaja edhe kaffarah bėhen tė detyrueshme, me kusht qė kėto veprime tė jenė bėrė qėllimisht, vullnetshėm dhe pa detyrim apo trysni, gjatė agjėrimeve tė Ramazanit:

(i) Ngrėnia

(ii) Pirja

(iii) Marrėdhėnia Seksuale

(iv) Masturbimi

(v) Qėndimi xhunub deri nė kohėn e namazit tė sabahut

Si kujdes i kėshillueshėm, prishja e agjėrimit me mėnyra tė tjera nga kėto, duhet plotėsuar edhe me kaffarah, krahas kazasė sė detyrueshme.

1668. Nėse dikush kryen cilindo nga veprimet e mėsipėrme me sigurinė e plotė se ato nuk ia prishin agjėrimin, kaffaraja nuk do t’i jetė e detyrueshme.Kaffarah pėr Agjėrimin1669. Kaffarah pėr lėnien e njė agjėrimi nė Ramazan ėshtė:

(a) lirimi i njė shėrbėtori ose

(b) agjėrimi pėr dy muaj ose

(c) ushqimi i 60 tė varfėrve deri nė ngopje ose dhėnia e njė muddi (750 g) ushqim secilit. E po s’e pati mundėsinė pėr asnjėrėn nga kėto, duhet tė japė sadaka sipas mundėsisė dhe tė kėrkojė falje nga Allahu. Kujdesi obligativ ėshtė se ai duhet tė japė kaffarah sa dhe kur tė mundet.


1670. Njė person qė synon tė agjėrojė pėr dy muaj si kaffarah pėr njė agjėrim tė Ramazanit, duhet tė agjėrojė pa ndėrprerje njė muaj e njė ditė dhe nuk ka problem nėse nuk e ruan vijimėsinė nė agjėrimin e ditėve tė mbetura.

1671. Njė person qė synon tė agjėrojė dy muaj si kaffarah e Ramazanit nuk duhet ta fillojė agjėrimin nė njė kohė tė tillė qė, ditė si Kurban Bajrami do tė takojnė brenda njė muaji e njė dite, sepse nė to ėshtė haram agjėrimi.

1672. Nėse njė person qė duhet tė agjėrojė pa ndėrprerje s’arrin tė agjėrojė nė cilėndo ditė pa ndonjė arsye tė drejtė, ai duhet ta fillojė agjėrimin rishtasi.

1673. Nėse njė person qė duhet tė agjėrojė pa ndėrprerje ėshtė i paaftė tė mbajė vijimėsinė pėr shkak tė ndonjė arsyeje objektive si hajdhi, nifasi apo udhėtimi i domosdoshėm, nuk do ta ketė detyrim qė, pasi shkaku tė ketė kaluar, ta nisė agjėrimin sėrish nga fillimi. Ai/ajo duhet tė vazhdojė me agjėrimin e ditėve tė mbetura.

1674. Nėse dikush e prish agjėrimin me diēka haram, qoftė nėse ėshtė haram nė vetvete (si vera apo imoraliteti) ose qė i ėshtė bėrė haram pėr ndonjė arsye tjetėr (si psh njė ushqim qė zakonisht lejohet por qė ia dėmton shėndetin) ose kryen marrėdhėnie me gruan gjatė hajdhit, ai do tė duhet tė japė tre kaffarah, si kujdes i kėshilluar. Pra, ai duhet tė lirojė njė shėrbėtor, tė agjėrojė dy muaj si dhe tė ngopė 60 tė varfėr (ose t’i japė njė mudd ushqim, miell apo bukė etj secilit). Nėse e ka tė pamundur t’i japė tė trija kaffaratė, duhet tė bėjė atė qė mundet.

1675. Nėse njė agjėrues i mvesh me dashje gėnjeshtra Allahut ose Pejgamberit Fisnik (s), kujdesi i kėshillueshėm ėshtė qė ai duhet tė japė tė trija kaffaratė si mė lart.

1676. Nėse dikush pėrfshihet nė marrėdhėnie seksuale disa herė nė njė ditė tė Ramazanit ose masturbon, njė kaffarah bėhet e detyrueshme pėr atė. Por, si kujdes i kėshillueshėm, ai duhet tė japė kaffarah ēdo herė qė futet nė marrėdhėnie seksuale.

1677. Nėse njė agjėrues e pėrsėrit njė veprim qė e prish agjėrimin e Ramazanit, tė ndryshėm nga seksi dhe masturbimi, njė kaffarah i mjafton.

1678. Nėse njė agjėrues kryen njė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin, tė ndryshėm nga seksi, dhe pastaj kryen seks me bashkėshorten, njė kaffarah do t’i mjaftojė pėr tė dyja veprimet.

1679. Nėse njė agjėrues kryen njė vepėr hallall pėr tė zhvleftėsuar njė agjėrim si psh pin ujė, dhe pastaj kryen njė veprim tjetėr qė ėshtė haram dhe zhvleftėson agjėrimin, pash duke ngrėnė ushqim haram, njė kaffarah mjafton.

1680. Nėse njė agjėrues gromėsit dhe gėlltit me dashje atė qė i del nga fyti, agjėrimi i tij bėhet i pavlerė, dhe ai duhet tė japė kazanė e kaffaranė. Dhe nėse ajo qė i del nė gojė ėshtė haram pėr t’u konsumuar si psh gjaku ose diēka qė s’duket mė si ushqim dhe ai e gėlltit me dashje, ai do tė japė kazanė e atij agjėrimi dhe, si kujdes i kėshillueshėm, tė japė tė trija kaffaratė.

1681. Nėse njė agjėrues betohet se do tė agjėrojė nė njė ditė tė caktuar dhe e zhvleftėson agjėrimin nė atė ditė, ai duhet tė japė kaffaranė e rastit tė thyerjes sė betimit. Hollėsirat do tė jepen nė njė seksion tė posaēėm.

1682. Nėse njė agjėrues e prish agjėrimin kur dikush jo i besueshėm e njofton se ka hyrė akshami dhe mė vonė mėson se akshami nuk kishte hyrė, ose dyshon qė kishte hyrė apo jo, ėshtė e detyrueshmė pėr atė qė tė japė kaza dhe kaffarah.

1683. Nėse dikush qė e ka prishur me qėllim agjėrimin udhėton pas drekės ose para saj pėr t’iu shmangur kaffarasė, ai nuk do tė lirohet nga dhėnia e saj. Nė tė vėrtetė, edhe nėse i duhet tė niset papritur nė udhėtim para drekės (zuhr), ai e ka detyrim tė japė kaffarah.

1684. Nėse dikush e prish agjėrimin me dashje dhe pastaj del njė shfajėsim si hajdhi, nifasi ose sėmundja, kujdesi i kėshilluar ėshtė qė duhet tė japė kaffarah.

1685. Nėse dikush ka qenė i sigurtė se ishte dita e parė e Ramazanit dhe e ka prishur agjėrimin me dashje, por mė vonė mėson se ka qenė dita e fundit e Sha’banit, ai nuk e ka pėr detyrė tė japė kaffarah.

1686. Nėse dikush dyshon se a ėshtė dita e fundit e Ramazanit apo dita e parė e Shewalit dhe e ndėrpret agjėrimin me dashje, por mė vonė mėsohet se ka qenė dita e parė e Shewalit, nuk ėshtė e detyrueshme pėr atė qė tė japė kaffarah.

1687. Nėse njė agjėrues kryen seks me bashkėshorten e cila gjithashtu agjėron, duke e detyruar tė shoqen, ai duhet tė japė kaffarah pėr vete e, si kujdes i kėshilluar, edhe pėr tė shoqen. Dhe nėse dėshira ka qenė e ndėrsjelltė pėr tė kryer marrėdhėnie, kaffaraja bėhet obligim pėr secilin.

1688. Nėse njė grua e detyron burrin e saj agjėrues tė kryejė seks me tė, ajo nuk e ka pėr detyrė tė japė kaffarah pėr agjėrimin e tė shoqit.

1689. Nėse njė burrė agjėrues e detyron tė shoqen pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale, por ajo miraton gjatė marrėdhėnies, burri duhet, sipas kujdesit tė kėshilluar, tė japė dy kaffarah, kurse gruaja njė.

1690. Nėse njė burrė qė agjėron kryen marrėdhėnie seksuale me tė shoqen agjėruese qė flė, ai ka detyrim njė kaffarah. Por agjėrimi i gruas ėshtė nė rregull dhe ajo nuk do tė japė kaffarah.

1691. Nėse njė burrė e detyron tė shoqen ose njė grua tė shoqin pėr tė kryer njė veprim qė e prish agjėrimin, tė ndryshėm nga marrėdhėnia seksuale, asnjėri prej tyre nuk do ta ketė obligim tė japė kaffarah.

1692. Njė burrė qė nuk agjėron, pėr shkak tė udhėtimit, ose sėmundjes, nuk lejohet ta detyrojė tė shoqen agjėruese qė tė kryejė marrėdhėnie seksuale me tė. Por, nėse e detyron, kaffaraja nuk ėshtė obligim pėr asnjėrin.

1693. Dhėnia e kaffarasė nuk duhet neglizhuar, por duhet kryer menjėherė.

1694. Nėse kaffaraja ėshtė bėrė detyrim mbi dikė dhe ai nuk e jep pėr disa vjet, nuk ndodh rritje nė kaffarah.

1695. Kur dikush e ka detyrė ushqyerjen e 60 tė varfėrve si kaffarah pėr njė agjėrim dhe ai ka akses tek tė gjithė, ai nuk mund t’i japė asnjėrit mė shumė se njė mudd ushqim, ose tė ushqejė njė tė varfėr mė shumė se njė herė, duke e llogaritur si ushqim tė mė shumė se njė personi. Mirėpo, ai mund t’i japė njė tė varfri njė mudd ushqim pėr ēdo anėtar tė familjes sė tij, edhe nėse kėta janė minorenė.

1696. Nėse njė person qė jep kazanė e njė agjėrimi tė Ramazanit e prish agjėrimin me dashje pas Zuhrit, ai duhet tė ushqejė dhjetė tė varfėr, me njė mudd secilin, dhe nėse nuk mundet, duhet tė agjėrojė pėr tri ditė.Rastet nė tė Cilat Ėshtė e Detyrueshme vetėm Kazaja1697. Nė rastet e mėposhtme ėshtė e detyrueshme pėr personin qė tė bėjė vetėm agjėrim kaza, pa e patur obligim dhėnien e kaffarasė:

(i) Nėse dikush ėshtė xhunub gjatė njė nate tė Ramazanit dhe, siē u tha nė rregullėn 1639, nuk zgjohet nga gjumi i dytė deri nė kohėn e sabahut.

(ii) Nėse nuk kryen njė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin por nuk ka bėrė nijjet pėr tė agjėruar ose agjėron pėr t’u krekosur, nuk agjėron aspak ose vendos tė kryejė njė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin, ai duhet tė japė kazanė e tij.

(iii) Nėse harron tė marrė ghusl nė Ramazan dhe agjėron pėr njė ose mė shumė ditė nė gjendje xhunubllėku.

(iv) Nėse nė muajin e Ramazanit, dikush, pa hulumtuar nėse ka hyrė apo jo sabahu kryen njė veprim qė zhvleftėson agjėrimin, dhe mėson mė vonė se ka qenė sabah, ai duhet, qė sipas kujdesit dhe me nijjet kurbe-je tė pėrmbahet nga kryerja e akteve tė tjera qė zhvleftėsojnė agjėrimin si dhe tė japė kazanė e tij.

(v) Nėse dikush njofton se s’ėshtė sabah akoma dhe, mbėshtetur nė fjalėn e tij njė njeri kryen njė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin dhe mė vonė mėsohet se ka qenė sabah.

(vi) Nėse dikush njofton se ėshtė sabah dhe, duke mos i besuar fjalės sė tij ose duke menduar se tallet, njė njeri kryen, pa hetuar mė gjerė, njė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin dhe mė vonė mėsohet se ka qenė sabah.

(vii) Nėse njė i verbėr, ose dikush si ai, e prish agjėrimin duke u mbėshtetur nė fjalėn e njė personi tjetėr dhe mė vonė mėsohet se akshami nuk kishte hyrė akoma.

(viii) Kur dikush ėshtė i sigurtė se ka hyrė akshami dhe e prish agjėrimin nė pėrputhje me kėtė por mėson mė vonė se nuk ka qenė aksham, ai duhet tė japė kaza. Por nėse ka besuar se ka hyrė akshami pėr shkak tė motit tė vranėt dhe e ka prishur agjėrimin, ku mė vonė mėsohet se akshami nuk kishte hyrė, ai duhet tė bėjė kazanė e atij agjėrimi si kujdes i kėshilluar.

(ix) Kur shplahet goja me ujė pėr shkak se ėshtė tharė nga etja dhe uji hyn pa dashje nė fyt, duhet dhėnė kaza. Nė mėnyrė tė ngjashme, si kujdes i kėshilluar, duhet dhėnė kaza edhe kur shplarja e gojės ishte pėr abdesin e ndonjė namazi mustehab dhe uji ka kaluar nė fyt. Mirėpo nėse harron se ka agjėruar ose e kryen shplarjen jo nga etja por pėr tė marrė abdesin e njė namazi tė detyruar dhe uji kapėrdihet pa dashje, nuk do ketė kaza.

(x) Nėse dikush e prish agjėrimin pėr shkak tė vėshtirėsisė, pafuqisė ose tekijjes, ai do tė agjėrojė kaza, por nuk e ka pėr detyrė tė japė kaffarah.


1698. Nėse agjėruesi vė diēka tjetėr nga uji nė gojė dhe ajo i kalon nė fyt pa dashje, ose fut ujė nė hundė dhe ai i kalon pa dashje, nuk do tė jetė detyrim pėr atė qė tė bėjė kaza.

1699. Ėshtė mekruh tė bėhet larje e tepėrt e gojės nga agjėruesi. Pas larjes, nėse i vjen tė kapėrdijė pėshtymėn, ėshtė mė mirė qė tė pėshtyjė tri herė pėrpara se ta kapėrdijė.

1700. Nėse dikush e di ose i duket qė nėse shplan gojėn uji do t’i kalojė nėpėr fyt pa dashje, ai duhet ta shmangė kėtė. Si kujdes obligativ, ai duhet tė shmangė shplarjen e gojės nėse e di ose mendon qė uji mund t’i kalojė nė fyt pėr shkak tė harresės.

1701. Nėse nė muajin e Ramazanit njė person bėhet i sigurtė, pas hulumtimit, se nuk ėshtė sabah dhe kryen njė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin, por mė vonė mėsohet se ka qenė sabah, nuk do tė jetė e domosdoshme pėr atė qė tė japė kazanė e atij agjėrimi.

1702. Nėse njė person dyshon se a ka hyrė apo jo akshami, ai nuk mund ta ndėrpresė agjėrimin. Por nėse dyshon se a ėshtė sabah apo jo ai mund tė kryejė, edhe pa hulumtuar, njė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin.Rregulla mbi Agjėrimet Kaza1703. Nėse njė i ēmendur shėndoshet dhe bėhet normal, nuk do tė jetė e detyrueshme pėr atė qė tė japė kaza pėr agjėrimet qė nuk i ka kryer gjatė ēmendisė.

1704. Nėse njė kafir bėhet musliman, nuk ėshtė e domosdoshme pėr atė qė tė japė kaza pėr agjėrimet e periudhės sė mosbesimit. Mirėpo, nėse njė musliman bėhet apostat (murted) dhe pastaj sėrish musliman, ai duhet tė kryejė kaza pėr agjėrimet e periudhės gjatė sė cilės ka qenė murted.

1705. Njė person duhet tė ofrojė kaza pėr agjėrimet e lėna pėr shkak tė intoksikimit (helmimit), edhe nėse intoksikanti ėshtė marrė prej tij me qėllim kurimin mjeksor.

1706. Nėse njė person nuk agjėron nė ditė tė caktuara pėr njė arsye dhe mė vonė e dyshon datėn e saktė tė mbarimit tė arsyes, nuk do tė jetė e detyrueshme pėr atė qė tė ofrojė kaza duke e mbėshtetur llogaritjen e tij nė numrin mė tė madh. Psh, nėse njė person ka udhėtuar pėrpara muajit tė Ramazanit dhe tani nuk i kujtohet nėse ėshtė kthyer me 5 apo 6 Ramazan, ose ka udhėtuar nė ditėt e fundit tė Ramazanit dhe nuk i kujtohet nėse ėshtė nisur me 25 apo me 26 Ramazan, nė tė dyja rastet ai mund tė bėjė kaza duke u mbėshtetur nė numrin mė tė vogėl tė ditėve, pra pesė. Megjithatė, kujdesi i kėshillueshėm ėshtė qė tė ofrohet kaza pėr numrin mė tė madh tė ditėve, dmth 6 nė rastin tonė.

1707. Nėse dikush duhet tė japė kaza pėr agjėrimet e disa viteve tė Ramazanit, ai mund tė fillojė me kazanė e Ramazanit tė cilitdo vit qė dėshiron. Por, nėse koha pėr agjėrimet kaza tė Ramazanit tė fundit ėshtė e shkurtėr, si psh nėse atij i duhet tė agjėrojė 5 kaza nga Ramazani i fundit dhe kanė mbetur 5 ditė nga Ramazani i ri, ėshtė mė mirė qė tė agjėrohen kazatė e Ramazanit tė fundit.

1708. Nėse dikush ka kaza tė muajve tė Ramazanit pėr disa vite, dhe kur bėn nijjet nuk e specifikon se cilit vit i pėrkasin agjėrimet, ato nuk do t’i llogariten si kaza tė vitit tė fundit.

1709. Njė person qė mban kaza pėr Ramazanin mund tė prishė agjėrimin para zuhrit. Mirėpo, nėse koha pėr agjėrimin e kazasė ėshtė e shkurtėr, ėshtė mė mirė tė mos e prishė.

1710. Nėse dikush mban kaza pėr njė tė vdekur, ėshtė mė mirė tė mos e prishė pas zuhrit.

1711. Nėse dikush nuk agjėron nė Ramazan pėr shkak sėmundjeje, hajdhi, nifasi dhe vdes para se tė jetė nė gjendje tė mbajė kazanė, ai nuk do tė ketė pėrgjegjėsi kazaje.

1712. Nėse dikush nuk agjėron nė Ramazan pėr shkak sėmundjeje dhe ajo i vazhdon deri nė Ramazanin tjetėr, nuk ėshtė e detyrueshmė pėr atė qė tė mbajė kaza tė agjėrimeve qė s’i ka kryer, por pėr ēdo agjėrim duhet tė japė njė mudd ushqim si psh miell, bukė etj tė varfėrve. Dhe nėse nuk ka agjėruar pėr ndonjė arsye tjetėr, si udhėtimi (qė i ka zgjatur deri nė Ramazanin vijues), ai duhet tė mbajė kazanė e tyre dhe kujdesi obligativ ėshtė qė tė japė njė mudd ushqim pėr ēdo ditė tė varfėrve.

1713. Nėse dikush nuk ka agjėruar nė Ramazan pėr shkak sėmundjeje dhe shėrohet pas tij, mirėpo i shfaqet njė arsye tjetėr prej sė cilės nuk mund t’i mbajė kazatė deri nė Ramazan, ai duhet tė japė kaza pėr agjėrimet qė nuk ka mbajtur. Gjithashtu, nėse ka patur justifikim tė ndryshėm nga sėmundja gjatė Ramazanit, dhe ai justifikim i mbaron pas Ramazanit, por ai sėmuret dhe nuk mund tė mbajė kaza deri nė Ramazanin tjetėr pėr shkak tė asaj sėmundjeje, ai do tė japė kaza pėr agjėrimet qė nuk i ka mbajtur dhe, sipas kujdesit obligativ, t’i japė njė mudd ushqim tė varfėrve pėr ēdo ditė.

1714. Nėse dikush nuk agjėron nė Ramazan pėr njė arsye e cila i mbaron pas tij, por ai nuk mban kazanė me dashje deri nė Ramazanin tjetėr, ai duhet tė japė kazanė e agjėrimeve si dhe t’i japė njė mudd ushqim tė varfėrve pėr ēdo agjėrim.

1715. Nėse njė person injoron me dashje mbajtjen e kazasė deri sa koha tė jetė e shkurtėr, dhe gjatė kėsaj kohe nxjerr njė justifikim, ai duhet tė mbajė kaza dhe, si kujdes, t’i japė njė mudd ushqim tė varfėrve pėr ēdo ditė. Po kėshtu, nėse pas mbarimit tė justifikimit, ai vendos tė japė kaza, por nuk arrin ta bėjė kėtė pėr shkak tė njė arsyeje tė re nė atė kohė tė shkurtėr, ai do tė ndjekė rregullėn e mėsipėrme.

1716. Nėse sėmundja e njė personi vazhdon shumė gjatė, ndėr vite, pas shėrimit ai duhet tė japė kazanė e Ramazanit tė fundit, kurse pėr ēdo ditė tė viteve tė tjera duhet tė japė njė mudd ushqim pėr tė varfėr.

1717. Njė person qė duhet tė japė ushqim pėr ēdo ditė mund t’ia japė ushqimin e kaffarasė sė disa ditėve njė tė varfėri.

1718. Nėse dikush shtyn kazanė e agjėrimeve tė Ramazanit pėr disa vjet, ai duhet tė mbajė kazanė dhe pėr shkak tė vonimit tė vitit tė parė duhet t’i japė njė mudd ushqim njė tė varfėri ēdo ditė. Kurse pėr vonimin e viteve tė tjera, ai nuk detyrohet asgjė.

1719. Nėse dikush nuk agjėron Ramazan me dashje, ai duhet tė mbajė kaza dhe pėr ēdo ditė qė ka lėnė duhet tė agjėrojė dy muaj ose tė ushqejė 60 tė varfėr apo tė lirojė njė shėrbėtor, e nėse nuk mban kaza deri nė Ramazanin e ardhshėm, ai duhet tė japė edhe njė mudd ushqim ēdo ditė si kaffarah.

1720. Nėse dikush nuk agjėron Ramazan me dashje dhe kryen marrėdhėnie seksuale ose masturbim disa herė gjatė ditės, kaffaraja nuk shumėfishohet. Po kėshtu, nėse kryen veprime tė tjera qė e prishin agjėrimin, si psh ngrėnia disa herė, njė kaffarah mjafton.

1721. Pas vdekjes sė njė njeriu, djali i tij mė i madh, si kujdes obligativ, duhet tė mbajė kazatė e tė atit.

1722. Nėse babai nuk ka kryer agjėrime tė detyrueshme qė nuk janė tė Ramazanit, si psh agjėrimi i Nedhrit, kujdesi i kėshilluar ėshtė qė djali mė i madh duhet tė mbajė kaza. Mirėpo, nėse babai ėshtė marrė pėr tė agjėruar nė vend tė njė personi tė vdekur dhe ai nuk i ka bėrė ato, nuk ėshtė e detyrueshme pėr tė birin qė t’i kryejė ato.Agjėrimi i Udhėtarit1723. Udhėtari qė e ka tė detyrueshėm shkurtimin e namazit katėr-rekatėsh nė dy rekate nuk duhet tė agjėrojė. Mirėpo, udhėtari qė fal namaz tė plotė, si psh ai qė e ka udhėtimin profesion ose udhėton pėr njė qėllim haram, duhet tė agjėrojė nė udhėtim.

1724. Nuk ka problem tė udhėtohet nė muajin e Ramazanit, por ėshtė mekruh qė kjo tė bėhet pėr tė shmangur agjėrimin. Po kėshtu, ėshtė mekruh tė udhėtohet pėrpara 24 Ramazanit, pėrveē nėse ai udhėtim ndėrmerret pėr Haxhxh, Umreh ose ndonjė punė tė rėndėsishme.

1725. Nėse dikush e ka tė detyrueshme tė mbajė njė agjėrim tė caktuar tė ndryshėm nga Ramazani, si psh nėse agjėron nė emėr tė dikujt pėr pagesė, ose ėshtė agjėrimi i ditės sė tretė tė i’tikafit, ai nuk mund tė udhėtojė nė atė ditė, por nėse ėshtė tashmė nė udhė, duhet tė bėjė nijjet tė qėndrojė atje pėr dhjetė ditė, nėse mundet, dhe tė agjėrojė. E nėse ėshtė agjėrim obligativ nedhri, udhėtimi nė atė ditė ėshtė i lejueshėm, dhe nuk ėshtė e domosdoshme bėrja e nijjetit pėr tė qėndruar atje dhjetė ditė.

1726. Nėse njė person betohet tė kryejė njė agjėrim mustehab dhe nuk specifikon ndonjė ditė pėr kėtė, ai nuk mund ta agjėrojė atė nė udhėtim. Mirėpo, nėse betohet se do tė agjėrojė nė njė ditė tė caktuar gjatė njė udhėtimi, qoftė nėse udhėton atė ditė ose jo, ai duhet ta agjėrojė atė ditė edhe po udhėtoi.

1727. Njė udhėtar mund tė bėjė agjėrime mustehab nė Medine pėr tri ditė me nijjetin e lutjes pėr plotėsimin e dėshirės sė tij, dhe si kujdes, ato tri ditė duhet tė jenė e mėrkurė, e enjte dhe e premte (nė vijim).

1728. Nėse dikush s’e di qė agjėrimi i udhėtarit ėshtė i pavlerė dhe agjėron nė udhėtim, por mėson mbi rregullėn gjatė ditės, agjėrimi i tij bėhet i pavlerė, por nėse nuk e mėson deri nė aksham, agjėrimi i tij ėshtė i vlefshėm.

1729. Nėse dikush harron se ėshtė udhėtar ose qė agjėrimi i udhėtarit ėshtė i pavlerė, dhe agjėron nė udhėtim, agjėrimi i tij ėshtė i pavlerė.

1730. Nėse njė agjėrues udhėton para drekės, ai duhet ta plotėsojė agjėrimin, sipas kujdesit. Nėse udhėton para zuhrit me nijjetin pėr kėtė qysh mbrėmjen e kaluar, ai nuk mund tė agjėrojė. Si masė kujdesi, ai nuk mund ta agjėrojė kėtė ditė edhe nėse nuk ka synuar qysh natėn paraprirėse qė tė udhėtojė. Nė tė dyja rastet, ai s’mund ta prishė agjėrimin deri sa tė ketė arritur kufirin e tarrakhusit. Nėse e prish, do t’i duhet tė japė kaffarah.

1731. Nėse njė udhėtar nė Ramazan, pavarėsisht nėse ka udhėtuar para sabahut, ose ka agjėruar dhe pastaj ka ndėrmarrė udhėtimin, arrin nė qytetin e tij para zuhrit ose nė njė vend ku synon tė qėndrojė pėr dhjetė ditė, dhe s’ka kryer njė veprim qė e zhvleftėson agjėrimin, ai duhet ta agjėrojė atė ditė. Por nėse e ka kryer njė veprim tė tillė, nuk ėshtė e detyrueshme pėr tė qė tė agjėrojė nė atė ditė.

1732. Nėse njė udhėtar arrin nė qytetin e tij pas zuhrit (drekės) ose nė njė vend ku synon tė qėndrojė pėr dhjetė ditė, ai nuk mund ta agjėrojė atė ditė.

1733. Ėshtė mekruh pėr udhėtarin dhe njė njeri qė nuk mund tė agjėrojė pėr njė arsye te veēantė, qė tė kryejė marrėdhėnie seksuale, ose tė hajė apo tė pijė deri sa tė ngopet nė njė ditė tė Ramazanit.Njerėzit qė nuk e Kanė Detyrim Agjėrimin1734. Agjėrimi nuk ėshtė i detyrueshėm pėr njė njeri qė nuk mund tė agjėrojė pėr shkak tė moshės sė thyer, ose tė cilin agjėrimi e mundon sė tepėrmi. Por nė rastin e fundit, ai duhet t’i japė njė mudd (750 g) ushqim njė tė varfėri pėr ēdo agjėrim.

1735. Nėse njė person qė nuk ka agjėruar nė Ramazan pėr shkak tė moshės sė thyer, aftėsohet tė agjėrojė mė vonė, ai duhet – sipas kujdesit obligativ – tė japė kaza.

1736. Agjėrimi nuk ėshtė i detyrueshėm pėr njė person qė vuan nga njė sėmundje e cila shkakton etje tė madhe, qė e bėn tė padurueshėm ose shumė tė rėndė agjėrimin. Mirėpo nė kėtė rast ai duhet tė japė njė mudd ushqim njė tė varfėri pėr ēdo agjėrim. Njėkohėsisht, si kujdes i kėshilluar, ai nuk mund tė pijė ujė nė sasi mė tė mėdha se nevojitet. Nqs mė vonė e merr veten aq sa tė mund tė agjėrojė, ai duhet tė japė kaza pėr agjėrimin, sipas kujdesit tė kėshilluar.

1737. Agjėrimi nuk ėshtė i detyruar pėr njė grua qė ndodhet nė fazėn e avancuar tė shtatzanisė, pėr tė cilėn agjėrimi ėshtė i dėmshėm, ashtu si dhe pėr beben. Mirėpo, ajo duhet t’i japė pėr ēdo ditė njė mudd ushqim njė tė varfri. Nė tė dyja rastet ajo duhet tė japė kaza pėr ditėt qė ka lėnė.

1738. Nėse njė grua ushqen me gji fėmijėn, qoftė ajo e ėma apo mamija, ose e ushqen falas dhe sasia e qumėshtit ėshtė e vogėl, ku agjėrimi ėshtė i dėmshėm pėr atė dhe pėr foshnjėn, agjėrimi nuk do t’i jetė detyrim. Ajo duhet t’i japė tė varfėrit njė mudd ushqim pėr ēdo ditė tė humbur. Nė tė dyja rastet, do japė kazatė e tyre. Mirėpo kjo rregull ėshtė specifikisht e zbatueshme nė njė rrethanė kur pėrbėn mėnyrėn e vetme pėr ta ushqyer foshnjėn me qumėsht (si kujdes obligativ). Por nėse ka alternativė, si psh kur mė shumė se njė grua mund t’i japin gji, marrja e vendimit ėshte ēėshtje ishkal-i.Metoda e Pėrcaktimit tė Ditės sė Parė tė Muajit Hėnor1739. Dita e parė e muajit hėnor pėrcaktohet nė njėrėn nga kėto 4 mėnyra:

(i) Nėse personi e sheh vetė hėnėn.

(ii) Nėse njė numėr personash konfirmojnė se e kanė parė hėnėn dhe fjalėt e tyre e sigurojnė ose e bindin njė person. Po kėshtu, ēdo gjė qė e siguron ose e kėnaq atė pėr shikimin e hėnės.

(iii) Nėse dy persona tė drejtė (adil) thonė se e kanė parė hėnėn natėn. Dita e parė e muajit nuk vendoset nėse ata dallojnė rreth hollėsive tė hėnės sė re. Ky dallim mund tė jetė ose eksplicit ose i nėnkuptuar. Psh, kur njė grup njerėzish dalin pėr tė vrojtuar hėnėn e re por askush pėrveē dy tė drejtėve pohojnė se e kanė parė hėnėn e re, edhe pse midis atyre qė nuk e kanė parė ka patur dy adilė po aq tė aftė dhe tė dijshėm, atėherė dėshmia e dy adilėve tė parė nuk do ta vėrtetojė lindjen e hėnės sė re.

(iv) Nėse kanė kaluar 30 ditė tė Shabanit, 1 Ramazani do tė vendoset, dhe nėse kanė kaluar 30 ditė tė Ramazanit, 1 Shewali do tė vendoset.


1740. Dita e parė e njė muaji nuk vėrtetohet nga verdikti i njė muxhtehidi, dhe ėshtė mė mirė tė ushtrohet kujdes.

1741. Dita e parė e njė muaji nuk vėrtetohet nga parashikimi i astronomėve. Mirėpo, nėse njė person ėshtė plotėsisht i kėnaqur dhe i sigurtė nga gjetja e tyre, ai duhet tė veprojė nė pėrputhje me tė.

1742. Nėse hėna ėshtė lart nė qiell ose perėndon vonė, kjo nuk tregon se nata paraprake ka qenė e para e muajit. Po kėshtu, nėse ajo nuk ka kreshtė, kjo nuk tregon se hėna e re ėshtė shfaqur mbrėmjen paraprirėse.

1743. Nėse dita e parė e Ramazanit nuk vėrtetohet pėr njė person dhe ai nuk agjėron, por mė vonė vėrtetohet se nata paraprake ka qenė nė fakt e para e Ramazanit, ai duhet tė mbajė kaza pėr atė ditė.

1744. Nėse dita e parė e njė muaji vėrtetohet nė njė qytet ajo vėrtetohet edhe nė qytete tė tjera nėse janė tė njėsuara nė horizontin e tyre. Kuptimi i kėsaj ėshtė qė nėse hėna e re ėshtė parė nė njė qytet, do tė ekzistonte mundėsi e konsiderueshme qė tė shihej nė qytete tė tjera, po tė mos ketė pengesa si retė etj.

1745. Dita e parė e njė muaji nuk vėrtetohet me telegram, pėrveē rastit kur ėshtė e sigurtė qė telegrami mbėshtetet nė dėshminė e dy adilėve, ose njė burim tė besueshėm sipas Sheri’atit.

1746. Nėse dikush nuk e di se a ėshtė dita e fundit e Ramazanit apo dita e parė e Shewalit, ai duhet tė agjėrojė nė atė ditė, dhe nėse mėson gjatė ditės qė ėshtė 1 Shewal, ai duhet ta prishė agjėrimin.

1747. Nėse njė i burgosur nuk mund ta caktojė me siguri ardhjen e Ramazanit, ai duhet tė veprojė sipas probabilitetit mė tė fortė. Por nėse as kjo nuk ėshtė e mundur, ai mund tė shqyrtojė njė muaj qė e beson fuqimisht tė jetė Ramazani dhe tė agjėrojė; mirėpo, ai duhet ta mbajė atė muaj parasysh nė mėnyrė qė nėse mė vonė del se ka agjėruar para Ramazanit, tė mbajė kaza. Dhe nėse mėson qė ka qenė Ramazan ose pas tij, ai nuk e ka pėr detyrė kazanė.Agjėrime Haram ose Mekruh1748. Ėshtė haram tė agjėrohet nė Fitr Bajram dhe nė Kurban Bajram. Ėshtė gjithashtu haram tė agjėrohet me nijjetin e 1 Ramazanit nė njė ditė pėr tė cilėn agjėruesi nuk e di me siguri se a ėshtė dita e fundit e Sha’banit apo 1 Ramazan.

1749. Ėshtė haram pėr njė grua tė agjėrojė mustehab nėse duke vepruar kėshtu nuk do tė mund tė kryejė detyrat bashkėshortore ndaj tė shoqit. Kujdesi obligativ ėshtė qė edhe nėse mund t’i kryejė detyrat bashkėshortore, ajo nuk duhet tė agjėrojė njė mustehab pa lejen e tij.

1750. Ėshtė haram pėr fėmijėt qė tė agjėrojnė mustehab nėse kjo i shkakton vuajtje emocionale prindėrve.

1751. Nėse njė bir agjėron mustehab pa lejen e tė atit dhe ky ia ndalon atė gjatė ditės, djali duhet ta prishė agjėrimin nėse mosbindja e tij do tė lėndonte ndjenjat e tė atit.

1752. Nėse dikush e di qė agjėrimi nuk e dėmton, ai duhet tė agjėrojė edhe nėse doktori e kėshillon pėr tė kundėrtėn. Dhe nėse personi ėshtė i sigurtė ose ndjen se agjėrimi e dėmton, ai nuk duhet tė agjėrojė, edhe nėse doktori ia kėshillon atė. Nėse agjėron nė kėto rrethana, agjėrimi i tij do tė jetė i pavlefshėm nėse del se ai ka qenė i dėmshėm, ose nėse nuk ėshtė bėrė me nijjetin e kurbe-s.1753. Nėse dikush ndjen fuqimisht se agjėrimi e dėmton dhe pėr pasojė ka frikė, e cila ėshtė e pranueshme, ai s’duhet tė agjėrojė, e nėse agjėron nuk do t’i vlejė, si mė lart.

1754. Nėse dikush qė beson se agjėrimi nuk e dėmton agjėron dhe vėren pas akshamit se agjėrimi konsiderohej i dėmshėm pėr tė, ai duhet tė japė kaza pėr atė ditė, sipas kujdesit obligativ.

1755. Pėrveē agjėrimeve tė lartpėrmendura, ka edhe agjėrime tė tjera haram, rregullat e tė cilave jepen nė librat pėrkatės.

1756. Ėshtė mekruh tė agjėrohet nė ‘Ashure (10 Muharrem). Ėshtė po ashtu mekruh tė agjėrohet nė njė ditė pėr tė cilėn nuk dihet me siguri a ėshtė dita e 'Arafatit apo Kurban Bajrami.Agjėrime Mustehab (tė pėlqyeshme)1757. Agjėrimi ėshtė mustehab nė ēdo ditė tė vitit, pėrveē atyre kur ėshtė haram ose mekruh. Disa nga ditėt kur ėshtė shumė i kėshillueshėm agjėrimi janė:

(i) E enjtja e parė dhe e fundit e ēdo muaji dhe e mėrkura e parė pas datės 10. Nėse dikush nuk i agjėron kėto, ėshtė mustehab tė japė kaza. E nėse nuk mund tė agjėrojė, ėshtė mustehab qė t’i japė tė varfėrit njė mudd ushqim ose sasinė e caktuar nė argjend.

(ii) data 13, 14 dhe 15 e ēdo muaji.

(iii) tė gjitha ditėt e Rexhebit dhe Shabanit, ose nė sa mė shumė prej tyre qė tė jetė e mundur, qoftė edhe njė ditė.

(iv) Dita e Noruzit.

(v) 4-9 Shewal.

(vi) Mė 25 dhe 29 Dhu’l Kada.

(vii) 1-9 Dhu’l Haxhxh. Por, nėse personi nuk mund t’i recitojė du’atė e ‘Arafatit pėr shkak tė ndonjė dobėsie tė sjellė nga agjėrimi, ėshtė mekruh tė agjėrohet nė atė ditė.

(viii) Dita e shėnuar e Ghadirit (18 Dhu’l Haxhxh).

(ix) Dita e shėnuar e Mubahiles (24 Dhu’l Haxhxh).

(x) 1, 3 dhe 7 Muharrem.

(xi) Ditėlindja e Profetit tė Bekuar (17 Rabi'ul awal).

(xii) 15 Xhumadi'ul Ula.

Agjėrimi rekomandohet mė 27 Rexheb, ditėn kur Pejgamberi deklaroi nubuwetin e tij. Nėse dikush agjėron njė mustehab, nuk ėshtė e detyrueshme pėr tė qė ta plotėsojė. Nė tė vėrtetė, nėse njė vėlla i tiji nė Islam e fton pėr drekė, ėshtė mustehab qė ai ta pranojė ftesėn dhe ta prishė agjėrimin gjatė ditės, edhe nė pastė hyrė zuhri (dreka).Kujdese tė Kėshillueshme1758. Ėshtė mustehab pėr personat e mėposhtėm qė, edhe pse mund tė mos jenė agjėrueshėm, tė pėrmbahen nė Ramazan nga ato veprime qė zhvleftėsojnė agjėrimin.

(i) Njė udhėtar qė gjatė udhėtimit ka kryer njė veprim, i cili e zhvleftėson gjėrimin dhe arrin nė shtėpi ose nė vendin ku synon tė qėndrojė pėr dhjetė ditė para zuhrit.

(ii) Njė udhėtar qė aarin nė shtėpi pas zuhrit ose nė njė vend ku synon tė qėndrojė pėr dhjetė ditė. Kjo vlen edhe nėse i arrin ato vende para zuhrit dhe e ka thyer agjėrimin nė udhėtim.

(iii) Njė pacient qė shėrohet pas zuhrit ose edhe po u shėruar para drekės, madje edhe nėse ka kryer veprime qė mund ta prishin agjėrimin. E nėse nuk ka kryer, detyrimi i tij ėshtė dhėnė nė rregullėn 1576.

(iv) Njė grua qė pastrohet nga hajdhi ose nifasi gjatė ditės.


1759. Ėshtė mustehab tė prishet agjėrimi pas faljes sė akshamit, Mirėpo, nėse ka uri tė madhe qė ta pengojė personin nga pėrqendrimi nė namaz, ose nėse e pret dikush, ėshtė mė mirė tė prishė mė parė e pastaj tė falet. Megjithatė, ai duhet tė pėrpiqet sa tė mundet qė ta falė namazin nė kohė (fadhilet).


 
© dielli.net
 
copyright © dielli.net. All rights reserved.
Tekstet e prezentuara domosdoshmërisht nuk përfaqësojnë politikën e redaksisë të dielli.net!