Islami dhe Pluralizmi fetar
Dr Muhammad Legenhausen
24.10.2007Liberalizmi dhe PluralizmiHistoria e feve nė botė ėshtė e mbushur me tregime tė tmerrshme persekutimi dhe intolerance. Shpesh kundėrshtari fetar i feve tė njė populli ėshtė pėrdorur pėr tu shėrbyer qėllimeve kolonialiste, siē u trajtuan popujt vendas amerikanė nga evropianėt e krishterė. Nuk ėshtė habi tė zbulosh se me vetėdije tė ngritur tė kėsaj historie dhe tė besimeve dhe zakoneve tė tė tjerėve, mes tė krishterėve tė sinqertė pason gjithashtu dhembshuri, keqardhje pėr atė qė ėshtė bėrė nė tė shkuarėn dhe njė zgjidhje pėr tė parandaluar pėrsėritjen e saj. Nė tė vėrtetė zhvillimi i liberalizimit politik nė Evropėn e shekullit tė tetėmbėdhjetė u furnizua me tė madhe me njė refuzim tė intolerancės fetare e shfaqur nė luftat sektare tė periudhės sė Reformimit.

Derisa liberalizimi ishte pėrgjegjia politike i besimeve tė ndryshme brenda komunitetit tė krishterė, doktrinat e tij u pėrhapėn tek besimet jo-kristiane vetėm nė shekullin e njėzetė. Madje nga fundi i shekullit tė nėntėmbėdhjetė, sekti Mormon konsiderohej tėrėsisht heretik pėr tu shtrirė pėrgjatė kufirit tė lejuar tė krishterizmit tė vėrtetė dhe si e tillė u denoncuan nga presidenti i SHBA-sė Graver Cleveland (1837-1908). Por dėshtimi i pėrpjekjeve liberale pėr tė shrrėnjosur me sukses intolerancėn fetare si askund tjetėr u manifestua me lindjen e anti-semitizmit dhe institucionalizimin e tij nga fashistėt. Faktikisht, fashistėt ishin mundur dhe toleranca liberale e besimeve jo-kristiane ishte shkruar nė “Deklaratėn e tė drejtave pėr njeriun”, por brenda kishave katolike nėpėr botė, hebrenjtė vazhdonin tė mallkoheshin si vrasės tė Krishtit. Ishte vetėm nė vitet 1960-ta, nė kėshillin e dytė tė Vatikanit, kur referimi nė masė pėr “Hebrenjtė tradhėtarė” u fshi. Kjo prapavijė e intolerancės fetare dhe lindja e liberalizimit duhet tė kujtohet pėr tė kuptuar atė qė u quajt “pluralizėm fetar”.

Pluralizmi fetar ėshtė pasojė e njė pėrpjekjeje pėr tė siguruar bazėn nė teologjinė kristiane pėr tolerancėn e feve jo-kristiane; si i tillė, ai ėshtė njė element nė njė lloj modernizimi ose liberalizimi fetar. Pa marrė parasysh sa tė lavdėrueshme ishin qėllimet e atyre qė kanė pėrparuar pluralizmin fetar dhe pa marrė parasysh sa mund tė simpatizojmė luftėn e tyre kundėr intolerancės sė rrėnjosur, projekti teologjik u ēa egėrsisht dhe tė ēarat e saj nuk janė tė palidhura me ato tė gjetura nė filozofinė politike liberale – tė ēara qė qėndrojnė me mėnyrėn mė tė dallueshme pėrkundėr mendimit politik Islam. Pėr t’i njohur kėto tė ēara, nė fillim duhet tė kujtojmė pėrshkrimin bazė tė zhvillimit historik dhe idetė qėndrore tė liberalizimit fetar dhe politik. Pastaj do tė paraqitet njė ekzaminim dhe kritikė e teologjisė nga mbrojtėsi mė i shquar i pluralizmit, John Hick, me vėmendje tė veēantė mbi arsyet pse propozimet e tij duhet tė pėrjashtohen nga muslimanėt. Pėrfundimisht, unė do tė avancoj njė qasje mbi pluralizmin fetar nė harmoni me teologjinė Islame Shiite qė ėshtė e lirė nga vėshtėrėsitė qė cilėsojmė pluralizmin fetar liberal.

Megjithėse liberalizmi nė fe dhe nė politikė lind lidhje tė rėndėsishme historike dhe teorike me njėra-tjetrėn, ato nuk duhet tė ngatėrrohen. Termi “liberalizėm” u pėrdor pėr herė tė parė pėr tė cilėsuar njė ideologji politike nė Europėn e fundit tė shekullit 19, dhe ishte nė tė njejtėn periudhė dhe vend kur lėvizja teologjike e iniciuar nga Friedrich Sehleiermacher (1768-1834) u bė e njohur si Protestantizmi liberal. Megjithėse ka protestantė liberal qė nuk janė politikisht liberal dhe liberalė politik qė nuk kanė nevoja pėr liberalizim fetar, qėndrimet drejtė moralit, ēėshtjeve sociale dhe politike mes liberalėve fetarė dhe politik janė shpesh tė njejta.

Si njė ideologji politike, liberalizimi nuk ka njė definim tė veēantė, edhe pse tė gjithė liberalėt theksojnė rėndėsinė e tolerancės, tė drejtat dhe liritė individuale pėr tė siguruar pluralizmin e stileve jetėsore. Njė lloj i gjėrė i teoristėve politikė janė quajtur liberalė, nga mė tė rėndėsishmit e tė cilėve janė Adam Smith (1723-1790), Tomas Pain (1737-1809), Beniamin Konstant (1723-1830), Xheims Medison (1751-1836) dhe ndoshta i njė rėndėsie tė madhe filozofike, Xhon Stuart Mill (1806-1873). Idetė e Tomas Hobsit (1588-1679), Xhon Lokut (1634-1704) dhe Imanuel Kantit (1724-1804) kishin njė influencė tė madhe nė teorinė liberale, edhe nėse Loku dhe Kanti nuk mund tė vetėquhen liberalė, e lejnė anash Hobsin. Mes filozofėve bashkėkohorė John Rawls ėshtė padyshim kampioni i liberalizimit pėr tė cilin ėshtė shkruar mė shumė, edhe pse kujdes i ishte dhėnė formave tė liberalizimit tė pėrparuara nga Aron, Berlin, Dewey, Dwarkin, Habermas, Hayek, Popper dhe Rorty, pėr t’i pėrmendur sado pak.

Shumė liberalė pajtohen se liberalizimi ėshtė pasojė e Reformimit. Nė fillim erdhi liria e vetėdijes pėr ēėshtjet fetare dhe pastaj u pėrhap nė fusha tė tjera tė mendimit. Kėshtu toleranca e mendimeve tė ndryshme pėr lidhjet fetare nė bazat e liberalizimit politik dhe pluralizmit fetar mund tė shihet si arritje shumė e vonshme qė kėrkon tė sigurojė njė bazė teologjike pėr kėtė tolerancė. Karakteristikė e liberalizimit politik ėshtė ndarja e rreptė midis publikes dhe privates dhe pohimi se individėt gėzojnė njė numėr tė drejtash qė sigurojnė sferėn private nga ndėrhyrja e shtetit. Sekularizmi ėshtė produkti i parė i ndarjes liberale tė privates nga publikja. Pėr mė tepėr mes tė drejtave individuale qė mbrojnė sferėn private ėshtė liria e mendimit (veēanėrisht mendimit fetar), qė gradualisht ėshtė degjeneruar me nocionin e lirisė sė shprehjes. [1]

Pėr t’i mbrojtur liritė individuale, liberalėt kanė mbrojtur qeverinė konstitucionale tė shteteve komb, sundimin e ligjit, demokracinė reprezentative dhe ekonominė e tregut. Utilitarizmi siguroi bashkimin filozofik nė formėn dominante tė liberalizimit tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė. Liberalizimet bashkėkohore renditen nga pikėpamjet libertariane, sipas tė cilave roli i shtetit tė minimizohet nė socializėm liberal. Derisa tė drejtat e mbrojtura nga liberalėt shpesh ishin tė kufizuara nė praktikėn e tė bardhėve evropianė, liberalėt ishin vegla tė luftės pėr pėrhapjen e tyre univerzale dhe udhėhoqėn lėvizjet pėr tė drejtėn e votimit univerzal, heqjen e skllavėrisė, reforma nė burg dhe tė drejtat e barazisė pėr gratė, minoritetet, tė paaftėt dhe kohėve tė fundit homoseksualėt. Nė mes tė shekullit tė njėzetė, liberalizimi i shtetit me mirėqenie u bė dominant, sipas tė cilit lloje tė ndryshme tė barazisė mbrohen nga shteti. Rowlsi e pėrshkruan liberalizimin e mirėqenies sė shtetit tė vet si tė tillė qė i jep prioritet parimeve tė drejtėsisė mbi ato tė dobisė. Parimet e drejtėsisė, sipas Rawlsit,do tė minimizojnė disavantazhet derisa u lejojnė individėve tė ndjekin fundet e tyre. Kjo pikė ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme sepse shumė vėshtrime fetare pėrfshijnė njė konceptim tė tė mirės nė tė cilėn principet e drejtėsisė konsiderohen derivative. Kjo hap rrugėn pėr kundėrshti mes parimeve fetare dhe liberale tė drejtėsisė, kėshtu qė nė vend qė tė luajnė rolin e arbitrit neutral mes fraksioneve fetare, liberalėt bėhen edhe njė herė pjesė e konfliktit. [2]

Aplikimi i teorisė liberale nė Shtetet e Bashkuara nuk ka paraqitur gjithmonė forcėn homogjenizuese qė luan vazhdimisht. Nė tė shkuarėn, edhe pse fetė nuk mund tė zbatoheshin zyrtarisht, kishte autonomi lokale tė mjaftueshme qė lejonte dekretimin nė ligjin e udhėzimeve tė dala nga pikėpamjet fetare qė triumfuan nė vende tė ndryshme. Ndalimi i vazhdueshėm i alokoolit nė vende tė ndryshme ėshtė njė pėrkujtues se si shpalljet praktike dominuese fetare gjetėn rrugėn e tyre nė ligjin civil. Lufta mes tė drejtave tė komunitetit dhe tė drejtave individuale nė Shtetet e Bashkuara ka njė histori tė gjatė dhe ndonjėherė tė pėrgjakshme. Nė retrospektivė, mbrojtja e autonomisė sė komunitetit duket gati si pasojė e paevitueshme e zbatimit tė vazhdueshėm tė teorisė liberale. Lėvizja drejtė maksimizimit tė lirisė individuale nė tė njejtėn kohė ėshtė njė lėvizje nga autoritetet qėndrore pėr tė kufizuar fuqinė legjislative tė komuniteteve lokale.

Protestantizmi liberal mund tė definohet nė bazė tė tipareve tė mė poshtme:

  1. Njė qėndrim i zgjuar drejtė interpretimeve jo-ortodokse tė pėrshkrimit dhe dogmės Kristiane, veēanėrisht kur informohen nga kujdesi ndaj shpalljeve tė shkencave natyrore dhe historisė;
  2. Njė skepticizėm i pėrgjithshėm drejtė spekulimit tė arsyeshėm nė teologji;
  3. Njė theks nė pėrkrahjen fetare pėr parimet moderne morale dhe reformės sociale nė harmoni me parime tė tilla; dhe
  4. Doktrina se thelbi i fesė shtrihet nė eksperiencėn fetare personale se sa nė dogma, kanun, komunitet ose ritual.


Derisa liberalizmi fetar ndonjėherė identifikohet me modernizėm, Protestantizmi liberal shihet mė mirė veēanėrisht si njė formė e veēantė influencuese tė modernizmit, ku termi “modernizėm” pėrdoret pėr tė gjitha lėvizjet fetare reformuese qė fokusohen nė nevojėn pėr fe pėr ta pėshtatur veten nė realitetet e botės moderne.

Pluralizmi fetar ėshtė njė filiz i Protestantizmit liberal qė

  1. Kėrkon interpretime jo-ortodokse tė pėrshkrimit dhe dogmės kristiane pėr tė bėrė shpėtimin tė vlefshėm ndryshe nga krishterizmi,
  2. Ėshtė skeptik drejt argumenteve tė arsyeshme nė favor tė superioritetit tė besimeve kristiane,
  3. Bėn apel pėr parimet moderne morale tė tolerancės dhe pėrjashtimit tė paragjykimit, dhe
  4. Thekson elemente tė pėrbashkėta me besimin personal fetar, veēanėrisht kthimin e brendshėm drejtė Pėrfundimit, derisa shprehjet e jashtme tė besimit nė ligjin fetar, doktrina rituale dhe teologjike konsiderohen tė jenė tė rėndėsisė sekondare.


Pluralizmi fetar ėshtė njė lėvizje teologjike e rritur nė ethosin e liberalizmit politik dhe e dalur direkt jashtė Protestantizmit liberal. Ai ėshtė tėrhequr nga kristianėt konzervativė dhe nga mendimtarėt post-modernist qė kanė gjetur se nė shumė pika kritika e tyre pėr mendimin modernist zbatohet nė pluralizmin fetar. Megjithatė, dobėsitė e brendshme tė pėrbashkėta me liberalizmin politik dhe pluralizmin fetar janė mė tė dallueshme kur krahasohen me mendimin Islam, sepse ndarja liberale e fesė nga rregulli shoqėror ėshtė themeluar me supozimin se kjo ndarje ėshtė e qėndrueshme ndaj dogmave tė tė gjitha sekteve, derisa ėshtė nė konflikt direkt me idealet e Islamit. Megjithatė, kjo nuk do tė thotė se nuk ka vend pėr ndonjė lloj pluralizmi fetar nė Islam. Nė tė kundėrtėn, mund tė bėhet njė kufizim pėr njė formė Islame tė lirisė sė pluralizmit fetar nga flakėt e liberalizmit, por nė fillim tė hetojmė mė mirė shpalljet e pluralizmit fetar liberal duke u kthyer nė idetė e propozuesit mė tė pėrfolur, Xhon Hikut. [3]

Pluralizmi fetar u pėrshkrua nga Hiku si doktrinė e shpėtimit dhe dallohet nga dy pikėpaumjet e mėhershme kristiane tė ēėshtjes tė quajtura nga Hiku ekskluzivizėm dhe inkluzivizėm. Pėr mė thjeshtė pyetja ėshtė: “kush do tė lejohet tė shkojė nė parajsė?” Eksklzivisti pėrgjigjet se vetėm ata tė besimit tė tij mund tė shkojnė nė parajsė. Evangelisti i krishter qė predikon se ka vetėm njė rrugė pėr tė shpėtuar dhe se rruga do tė gjindet ekskluzivisht nė traditėn krishtere, do tė karakterizohej nga Hiku si njė ekskluzivist. Inkluzivistėt do t’i hapnin dyert e parajsės pak mė shumė pėr tė lejuar pranimin e tė krishterėve tė ndershėm qė marrin pjesė nė disa tradita fetare jo-kristiane, por qė nga standardet kristiane mund tė thuhet se kanė ēuar jetė tė sinqertė tė ndershmėrisė morale, ata qė quheshin “tė krishterė anonim” nga Karl Rahuer (1904-1984). Mė radikal se inkluzivizmi ėshtė pluralizmi fetar i vetė Hikut qė do tė lejonte ēdo njeri nė parajsė, pa dallim race, ngjyre ose besimi duke siguruar se personi kalon njė transformim nga “vetė pėrqėndrimi nė pėrqėndrimin e realitetit”, brenda disa traditave fetare. Hiku madje ėshtė i pėrgaditur tė lejojė se komunizmi mund tė sigurojė rrugėn e shpėtimit pėr disa; tė paktėn ai nuk ėshtė i gatshėm ta zbatojė nė sferat doktrinuese.

Nuk duhet tė harrohet se tre pikėpamjet pėr shpėtimin tė pėrshkruara mė lartė janė tė gjitha qėndrime teologjike kristiane. Hiku vetė e pėrshkruan pluralizmin fetar si “qėndrim tė krishter” qė fillon me inkluzivizmin, por qė pranon pėrfundime tė mėtejshme tė caktuara. [4] Problemet qė nisin debatin mbi pluralizmin fetar janė probleme pėr atė se si tė kuptohet doktrina kristiane e shpėtimit. Sipas doktrinės tradicionale kristiane, shpėtimi konsiderohet nė faljen Hyjnore tė mėkatit, falje e cila pėr sa i pėrket pjesėmarjes univerzale njerėzore nė mėkatin fillestar tė Adamit, ėshtė bėrė e mundshme vetėm nga vuajtja dhe sakrifica e Krishtit nė kryq. Tė krishterėt kanė mbrojtur edhe mė tej se tė ndash shpėrblimin e siguruar nga Krishti, duhet personalisht tė pėrgjigjemi duke e vendosur besimin tuaj nė kėtė shpėrblim, sipas protestantėve ose nga kungata e Pagėzimit nė Katolicizėm.

Duhet tė shqyrtohet se doktrina e shpėtimit nė krishterizmin protestant artikulohet nė emėr tė besimit, kurse nė katolicizėm theksi bie nė shenjė tė kungatės (buka dhe vera), edhe pse pranohen pėrjashtime. Sipas doktrinės katolike shpėtimi ėshtė fundi i caktuar i njeriut, vizioni i lumturimit tė Zotit nė parajsė. Shpengimi ėshtė lirimi i njeriut nga varėsia e mėkatit dhe pajtimi i shoqėrisė me Zotin pėrmes vuajtjes dhe vdekjes sė Krishtit si inkarnim i Zotit. Njeriu mer pjesė nė shpengim pėrmes kungatave, me anė tė tė cilave lutja pranohet dhe para se gjithash pėrmes Pagėzimit. Ka tre lloje tė Pagėzimit nė katolicizėm: (a) Pagėzim me ujė, qė kryhet me ujė tė pastėr nė kokė dhe duke recituar fjalėt: “Unė tė Pagėzoj ty nė emėr tė Atit dhe Birit dhe Shpirtit tė shenjtė”; (b) Pagėzim me dėshirė, konsiderohet nė pranimin e rasteve tė tė rriturve qė sinqerisht tentojnė tė hyjnė nė kishėn katolike por pėr tė cilėt Pagėzimi me ujė pėr disa arsye ėshtė i pamundur; (c) Pagėzim me gjak, martirizimi, [5] qė ėshtė mbrojtja e dėshmisė pėr Krishtin pėrmes sakrifikimit tė jetės sė dikujt. Ėshtė e dobishme tė mbahet nė mend doktrina katolike pėr tė zbardhur, nė rast kundėrshtimi, disa nga tiparet e qėndrimit tė Hikut pėr shpėtimin dhe shpengimin.

Hiku nuk ka shumė konsideratė pėr deklaratėn katolike, sepse ai shkruan si ministėr Presbiterian qė njėkohėsisht ėshtė teolog, filozof dhe aktivist social liberal. Aktivizimi i tij social e solli atė nė kontakt tė ngushtė me muslimanėt, ēifutėt, hindusėt dhe sikėt e Birmingamit kur nė vitin 1967 ai pranoi njė vend nė fakultetin e Filozofisė sė fesė nė Univerzitetin e Birmingamit. Si rezultat i angazhimit nė marėdhėniet e komunitetit dhe aktiviteteve tė tij pėr tė luftuar racizmin, ai u bė pjesė e komunitetit fetar pluralist dhe ai nuk mund tė pranonte gjykimin e krishterizmit tradicional se miqtė e tij jo-kristian nuk do tė mund tė arrinin shpėtim. Pluralizmi fetar praktik i provuar nga Hiku e bėri atė tė shikojė doktrinėn teologjike kristiane si tė mbetur pas realitetit qė ai po pėrjetonte, por pluralizmi i tij fetar nuk ėshtė thjeshtė njė tentim pėr tė bėrė njė vend nė parajsė pėr miqtė e tij jo-kristian, prandaj ai u udhėhoq nga reflekset e tij nė kapacitetet e jo-kristianėve pėr tė pėrballuar hulumtimin e mėsimeve mė fundamentale tė krishterizmit dhe pėr tė formuluar njė teologji tė re kristiane harmonike me pluralizmin fetar.

Nė vend tė doktrinės kristiane tė shpėtimit, Hiku arriti nė njė pėrfundim mė tė gjėrė dhe mė abstrakt sipas tė cilit shpėtimi ėshtė thjeshtė transformimi njerėzor qė ndodh kur njė person largohet nga njė jetė e vetėpėrqėndrimit nė njė jetė tė pėrqėndruar nė realitetin Pėrfundimtar, pa dallim nėse ky realitet Pėrfundimtar quhet Zot, Brahman, Nirvana ose Tar. Nėse kėshtu do tė kuptohej shpėtimi do tė dukej se lihej shumė pak vend pėr rolin e veēantė dhėnė Krishtit dhe inkarnimit nė dogmėn kristiane. Krishti ėshtė vetėm njė vegėl mes shumė tė tjerave me anė tė tė cilave mund tė realizohet transferimi personal qė ėshtė orientimi drejtė Pėrfundimit. Hiku nuk u turpėrua nga ky pėrfundim. Nė tė vėrtetė, ndoshta vepra e tij mė kontraverzale nė qarqet teologjike kristiane ka qenė pėrmbledhje e eseve qė i botoi me titullin “Miti i inkarnimit tė Zotit”. [6] Por Hiku nuk e mohon nė tė vėrtetė doktrinėn e inkarnimit, as nuk e riinterpreton atė nė pėrputhje me “shkallė Kristologjish” qė mbrojnė protezėn qė njeriu mund tė konsiderohet si hyjnor, ose njė inkarnim Hyjnor, nė atė masė ku njeriu jeton nė pėrputhje me vullnetin Hyjnor. Pėr tu shpenguar nė Krisht atėherė nėnkuptohet se pėrmes krishtit nė jetėn e tij ekzemplare njeriu gjen rrugėn e transformimit personal nga egoizmi nė njė fokus tė realitetit kalimtar.

Pluralizmi fetar i Hikut dhe riformulimi i teologjisė kristiane ėshtė influencuar nga aktivizimi i tij social, nga njėra anė, por gjithashtu nga reflekset e tij nė racionalitetin e besimit fetar. Ēėshtja e racionalitetit tė besimit fetar ėshtė ēėshtja e vetme mė e rėndėsishme mė e diskutueshme nė filozofinė e fesė nė shekullin e njėzetė. Si shumė filozofė tė shkrimit fetar nė Anglisht, Hiku ka ardhur nė pėrfundim se ėshtė eksperienca fetare qė e bėn besimin fetar racional. Hiku argumenton se ėshtė e arsyeshme pėr ata pėrvoja fetare e tė cilėve i ēon ata fuqimisht tė bėjnė kėshtu, tė besojnė me gjithė zemėr nė realitetin e Zotit. Qendra e problemit tė ndryshimit fetar pėr ata qė do ta bazonin besimin fetar nė pėrvojėn fetare shprehet qartė nė “Njė interpretim i fesė” sė Hikut.

“Nėse ka vetėm njė traditė fetare, ashtu qė e gjithė pėrvoja fetare dhe besimi tė kishin objektivin e njejtė synues, njė epistemologji e fesė mund tė pėrqėndrohet nė kėtė pikė. Por nė fakt ka njė numėr traditash tė tilla tė ndryshme dhe familje traditash dėshmitare tė shumė hyjnive tė ndryshme personale dhe pėrfundime jo-personale”. [7]

Duke iu pėrgjigjur problemit tė shumėllojshmėrisė sė fesė nė kontekst tė diskutimit tė epistemologjisė sė reformuar tė Alvin Plantingas, nė tė cilėn pėrvoja fetare gjithashtu luan rolin bazė, William J. Wainwright shikon vetėm 3 opcione: sė pari njeriu mund tė mohojė se ndodhin ēfarėdo konfliktesh reale. Kjo ėshtė pikėpamje e popullarizuar, sipas tė cilės tė gjitha fetė thonė tė njejtėn gjė por me fjalė tė ndryshme. Sė dyti, dikush mund tė deklarojė se ata qė mbrojnė besimet fetare nė ndryshim me ato tė vetat janė inferiorė epistemik, ndoshta sepse kapacitetet e tyre fetare kanė qenė shtrembėruar nga mėkati ose deficitet e tjera kulturore. Pėrfundimisht dikush mund tė tentojė tė gjejė ndryshime relevante: mes rrugėve nė tė cilat besimet ortodokse dhe jo-ortodokse janė prodhuar tė cilat mund tė pėrdoren pėr tė shpjeguar mosbesueshmėrinė e besimit jo-ortodoks. [8] Besueshmėria e lėvizjes sė dytė dhe tė tretė tė Wainwright, sipas tė cilit ata qė nuk ndajnė besimet fetare tė dikujt nė njėfarė mėnyre janė nė njė sėrė rrethanash tė ndaluara epistomologjik, duket se ndryshojnė anasjelltas nė afėrsinė e dikujt me traditat e tjera fetare. Hiku argumenton pėr kėtė ēėshtje fuqimisht dhe forca e argumentit tė tij ėshtė si morale ashtu edhe epistomologjike. Ėshtė gabim tė shikohen tė tjerat si inferiore epistemologjikisht thjeshtė sepse pikėpamjet e tyre fetare janė nė kundėrshtim me tonat. Kėshtu Hiku mbron njė verzion tė lėvizjes sė parė, mohimin e konfliktit pėrfundimtar. Mundėsia se ekziston alternativa e katėrt pėrkrah atyre tė propozuara nga Wainwright do tė konsiderohet mė vonė, por Hiku sigurisht nuk lejoi alternativė tė tillė tė katėrt.

Hiku ishte i pari qė sugjeroi se tė gjitha fetė e mėdha nė njėfarė mėnyre janė shprehje tė sė vėrtetės sė njejtė, pėrkundėr ndryshimeve tė tyre sipėrfaqėsore; ėshtė teza e librit tė parė tė Frithjoth Schuonit “Bashkimi transcedental i feve”. [9] Ajo qė ėshtė e pranueshme pėr Hikun ėshtė tėrėsia e tentimit tė tij nė kontekst tė teologjisė kristiane pėr tė njohur dhe pėrshtatur shumėllojshmėrinė radikale tė besimit dhe madje tė pėrvojės mistike si rjedhim i realitetit tė papėrshkrueshėm.

Shumė studentė tė misticizmit botėror kanė argumentuar se pėrvojat e mistikės kapėrcejnė kufijtė e fesė dhe tė kulturės dhe se mistika ka lloje tė njejta fundamentale tė pėrvojave pa dallim tė ndryshimeve tė tyre fetare. Si pasojė e punės sė Stiven T. Katz kjo pikėpamje u pėrjashtua me tė madhe. [10] Katzi piketon se pėrvojat e mistikės shpesh janė shumė tė veēanta dhe shpesh pėrforcojnė strukturat e detajuara tė besimit brenda traditave qė rriten nė to. Taksonomitė qė tipizojnė pėrvojat fetare nėpėr kufijtė fetarė tentojnė tė nėpėrkėmbin ose injorojnė rėndėsinė e kontributit tė koncepteve dhe kategorive tė siguruara nga njė traditė e veēantė fetare me vetė pėrvojėn fetare. Nėse Katzi ka tė drejtė, ngjajshmėritė sipėrfaqsore tė pėrvojave fetare nuk mund tė pėrdoren pėr tė pėrkrahur doktrinėn e pluralizmit fetar; nė tė vėrtetė dallimet mė tė rėndėsishme do tė shkatėrronin deklaratėn pluraliste se konfliktet fetare nuk janė pėrfundimtare.

Ēuditėrisht, Hiku e pranon pikėpamjen e Katzit pėr shumėllojshmėrinė pėrfundimtare tė pėrvojave fetare, por si asnjėherė mbron pluralizmin qė do tė pajtonte tė gjitha shumėllojshmėritė e tilla duke e pasur burimin e tyre nė dallimet e mėnyrave nė tė cilat njerėzit mendojnė pėr realitetin pėrfundimtar. Hiku shkruan:

Njė sich i vėrtetė deklarohet nga ne si njė presupozim, jo i jetės morale [si tek Kanti], por i eksperiencės fetare dhe jetės fetare, pėrmes zotrave, si gjithashtu Brahmani, Suniara e kėshtu me rradhė tė njohur mistikisht se janė manifestime fenomenale tė realitetit qė ndodhin brenda fushės sė pėrvojės fetare. [11]

Realiteti pėrfundimtar ėshtė njė fenomen i papėrshkrueshėm me tė cilin ne jemi drejtuar nė mėnyra konfliktuoze me traditat fetare tė botės dhe pėrvojat e dalura brenda kėtyre traditave.

Kujtoj se pluralizmi ėshtė supozuar tė funksionojė nė pajtimin e dallimeve nė besime tė nxitura nga pėrvojat fetare nė mėnyrė tė atillė qė thirrja pėr tė besuar nė bazė tė pėrvojės ėshtė ruajtur nė analogji me mėnyrėn nė kuptimin e tė cilit pėrvoja justifikon besimin perceptues. Duke u pėrballur me raportet, perceptuese konfliktuoze tė bėra nga fisnikėt epistemik, dikush mund tė ruajė shkallėn e justifikimit tė siguruar nga pėrvoja pėr besimin e dikujt vetėm nėse raportet konfliktuoze tė jenė pėrfundimisht nė pajtueshmėri me tė vetat ose nėse gjinden arsye tė forta pėr tė menduar se raportet konfliktuoze janė keqkuptuar. Duke dhėnė skepticizmin e pėrgjithshėm pėr teologjinė racionale mes protestantėve riberaėl nuk duhet tė habitemi se Hiku kėrkon rrugėn e pajtimit. Pajtimi duhet tė tregojė se si pėrkundėr dallimeve nė kategori dhe koncepte, disa informata barten nė raportet e paraqitura konfliktuoze. Kėshtu nė rastin e konfliktit fetar, nėse dikush pohon se perceptimet e tij shpirtėrore bartin tek ai informatėn se Zoti ėshtė mė i madhi deri sa dikush tjetėr deklaron se ai shpirtėrisht pranon se Brahmani ėshtė mė i madhi, dikush mund tė pėlqejė njė pajtim duke treguar se Brahman ėshtė emri qė Hindusėt pėrdorin pėr Zotin. Hiku ėshtė i vetėdijshėm edhe pse ēėshtja nuk ėshtė aq e thjeshtė sa kjo. Konceptet e Brahmanit dhe Zotit janė vėrtetė tė ndryshme dhe duhet tė kuptohen nė emėr tė pikėpamjeve tė ndryshme teologjike botėrore tė Vedas dhe pėrshkrimeve Semitike. Pėrkundėr ndryshimeve tė tilla, Hiku pohon se shpalljet e bėra pėr Zotin dhe Brahmanin mundet tė piketojnė pėrfundimisht nė realitetin e njejtė tė papėrshkrueshėm. Pranimi i dallimit tė koncepteve na ndalon pėr shpalljen e marrėveshjes pėrfundimtare dhe pa terene tė tilla shumėllojshmėria e besimeve dhe pėrvojave fetare shkatėrron tentimin pėr tė financuar nė justifikimin e arsyeshėm tė praktikės fetare pėr besim.

Hiku pėrdor shembullin e atyre qė nuk mund tė shohin pėrshkrimin e njė elefanti (dikush e prek feēkėn e tij dhe deklaron se duket si gjarpėr, dikush prek kėmbėt e tij dhe thotė se kafsha mund tė jetė si pemė etj) nga Maulavi Jalal al-Din Rumi [12] duke pohuar se ne jemi nė pozitėn e tė verbėrve pėrshkrimet e tė cilėve pėr elefantin pėr realitetin pėrfundimtar kanė dhėnė format pėrfundimtare tė feve tė ndryshme. Kundėr kėsaj ėshtė argumentuar se nėse do tė ishin nė pozitėn e njėrit prej tė verbėrve do tė ballafaqoheshin me raporte tė tilla tė ndryshme, ne do tė pėrfundonim se jo tė gjitha raportet pėrshkruajnė elefantin e njejtė, por se tė gjitha raportet janė gabim. [13] Duhet tė shėnohet se pėrdorimi i shembullit nga vetė Rumi ishte qė tė tregohet se sa tė kufizuara janė aftėsitė tona pėr tė njohur Hyjninė dhe se dikush duhet tė tentojė tė kuptojė Zotin me anė tė njė drite shpirtėrore qė nuk mund tė sigurohet me mėnyrėn normale tė tė kuptuarit. Pėr tė pėrhapur alegorinė pėr ndryshimet nė pėrvojėn fetare, do tė shohim se ajo ēfarė na duhet ėshtė njė udhėheqje pėrtej asaj qė do tė mund tė gjindet me besim mbi pėrvojat fetare tė dikujt dhe se pėrvojat fetare nga vetė ata nuk mund tė shėrbejnė si njė bazė e besueshme pėr besimin fetar. Nė traditėn Islame udhėtari nuk udhėhiqet nga pėrvoja fetare, por nga gnosi (marifah).

Ky pėrfundim u soll nga Wilijam P. Alston. [14] Alsoni mbron atė se pėrvoja fetare mund tė pėrkrahė besimet fetare analogjikisht nė mėnyrėn nė tė cilėn pėrvoja ndijimore pėrkrah besimet pėr botėn fizike, pėrkundėr problemit tė shumėllojshmėrisė sė besimeve fetare. Dallimi mes situatės sė tė verbėrve dhe elefantit dhe atij tė shumėllojshmėrisė fetare ėshtė se nė rastin e elefantit ne mund tė imagjinojmė lehtė mėnyrat nė tė cilat tė verbėrit mund tė pėrsėrisin besimet e tyre dhe tė arrijnė nė njė konsenzus. Ata thjeshtė duhet tė zbulojnė mė tej. Alstoni mbron atė se derisa nuk ka mjete tė atilla pėr tė zgjidhur dallimet fetare, rastet nuk janė analoge dhe nė mungesė tė mjeteve tė tilla ėshtė e arsyeshme tė besohet nė pėrputhshmėri me pėrvojėn e pėrshtatshme pėrkundėr raporteve konfliktuoze tė pėrvojave tė tė tjerėve. Njė ekzaminim i detaluar i pikėpamjeve tė Alstonit nuk lidhet me investigimin tonė tė pluralizmit fetar, por ia vlen tė pėrmenden katėr pikat.

Sė pari, ashtu si Hiku, Alstoni nuk ka besim nė aftėsinė e argumentit nacional pėr tė zgjidhur dallimet. Ideja se lloji i zbulimit tė mė tejshėm me anė tė tė cilit do tė arrihet konsensusi ėshtė pėrveē hetimit nė tė cilėn jepen arsyet dhe nuk konsiderohet peshimi dhe shqyrtimi. Kjo ėshtė veēanėrisht e ēuditshme, qė kur Alstoni qorton filozofėt e tjerė pėr moskushtim tė veēantė tė vėmendjes pėr epistemologjinė tė vetė disiplinės sė tyre. Nė filozofi nuk ėshtė e arsyeshme tė adaptosh thjeshtė njė lėndė metafizike sepse ajo ėshtė dominuese nė kulturėn e dikujt ose sepse mėsuesit e dikujt e kanė shqyrtuar atė, ose sepse ajo reflekton mėnyrėn nė tė cilėn dikush sheh botėn. Argumentet kėrkohen, edhe nėse nuk do tė gjinden argumente vendimtare, nuk ka arsye pėr tė hequr dorė nė kėrkimet e arsyeve sė bashku.

Sė dyti, Alstoni pranon se edhe sipas supozimeve tė veta ekzistimi i pėrvojave fetare konfliktuoze nė tė vėrtetė hedh poshtė justifikimin e siguruar nga pėrvoja pėr besim fetar nė njė farė mase. Ai mendon se dėmi nuk ėshtė mjaftė serioz pėr tė kėrcėnuar racionalitetin e besimit fetar, por ai e pranon se ai nė tė vėrtetė ėshtė dėm.

Sė treti, Alstoni nuk e pranon pluralizmin e Hikut sepse ai mbron se kjo botė kėrkon njė pėrsėritje tė doktrinės kristiane derisa projekti i tij ėshtė tė mbrojė racionalitetin e besimit aktual kristian.

“Qė kur e marr detyrėn time pėr analizė dhe vlerėsim tė praktikave dogmatike fetare tė jetės reale, jo pėr reformė ose degradim, nuk do ta vė veten nė dobi tė mėnyrės sė Hikut”. [15]

Alstoni deklaron se besimtarėt fetarė normalisht e kuptojnė besimin e tyre nė mėnyrė reale, mė shumė se shprehja e kushtėzuar kulturalisht e diēkaje tė ndarė nga besime tė tilla tė ndryshme si Jaudizmi dhe Budizmi.

Sė katėrti, pozita e pluralistit fetar duket si inkompatibile me idenė e shpalljes tė gjetura nė fetė Abrahamike. Sipas Jaudizmit, Krishterizmit dhe Islamit, Zoti paraqet veten tek njeriu. Nėse Ai do tė na siguronte pėr hir tė Vetes se jemi formuar nė saje tė njėrės nga shumė prej mėnyrave nė tė cilėn Ai do tė paraqitej tek ne, se sa nė sajė tė asaj se ēfarė ėshtė dhe bėn, shpalljet do tė ishin “tė kequdhėhequra mė sė miri dhe tė papranuara mė sė keqi.” [16]

Pėrveē kėsaj dėshtimi i pluralizmit tė Hikut pėr tė shpėtuar pėrpjekjen pėr tė modeluar racionalitetin e besimit fetar nė besimin perceptual nga problemi i llojllojshmėrisė sė besimeve dhe pėrvojave fetare, ka pasur kundėrshtime tė tjera kundra pluralizmit tė Hikut. Pėrgjithėsisht komentuesit kanė shprehur moskėnaqėsi me papėrshkrueshmėrinė e Realitetit Pėrfundimtar nė teorinė e Hikut. “Nėse nuk kemi se ē’tė themi asgjė pėr Zotin ose Pėrfundimin siē ėshtė nė vetėvete”, argumentohet se, “besimi ynė fetar gjithnjė e mė shumė i afrohet mosbesimit dhe bėhet relativisht i padallueshėm me ateizmin”. [17]

Problemi tjetėr me pluralizmin fetar tė Hikut ka tė bėjė me faktin se fetė janė mė shumė se pėrmbledhje doktrinash. Fetė kanė dimensione ushtruese tė rėndėsishme, jo vetėm pėr shkak tė kodeve morale qė pėrkrahin ato, por pėr shkak tė dimensioneve tė tyre rituale dhe estetike. Edhe nėse konfliktet doktrinale mes feve mund tė pajtohen pėrmes rreshtave tė sygjeruara nga Hiku, konfliktet praktike do tė mbesin. Sigurisht pyetjet praktike tė njė feje me njė element tė fuqishėm juridik, si Jaudizmi, kanė integruar me elemnetet e veta doktrinale. Forca e ligjit Jaudik rrjedh nga burimi i tij tek Zoti ndėrmjetėsuar nga profetėt. Nė atė masė qė karakterizimi i Zotit paraqitur tek jauditė pėrmes profetėve tė tyre konsiderohet thjeshtė njė produkt njerėzor qė nuk pėrshkruan nė tė vėrtetė vetė Qenien Supreme, forca e ligjit jaudik ėshtė dobėsuar. Dallimi mes tė synetuarit dhe tė pasynetuarit bėhet njė dallim i vogėl kulturor. Rituali dhe kungata janė nė gjendje ta ngrejnė besimtarin nga bota tokėsore nė njė kundėrshtim me Pėrfundimin, sepse ata janė tė veēantė; pėr shkak se ata kanė qenė tė urdhėruar nga Pėrfundimi ose nga pėrfaqėsuesi i Pėrfundimit. Derisa kjo ėshtė nė kundėrshtim me shumėllojshmėrinė e mėnyrave rituale tė urdhėruara nga Zoti, zėvendėsimi i besimeve tė veēanta pėr Pėrfundimin me nocionin se besime tė veēanta, praktika tė vjetra janė produkte tė thjeshta kulturore me anė tė sė cilave dikush i afrohet njė realiteti tė papėrshkrueshėm zvoglon veēanėrisht imperativin fetar. Nėse ligji jaudik ėshtė shprehje kulturore e vullnetit tė Zotit qė nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė superior nė mungesė tė ligjit tė tillė nė Krishterizėm, pse atėherė merret me tė?

Pluralizmi fetar i Hikut ėshtė mbrojtja e sintezės sė detyruar doktrinuese. Ai nuk do tė lejonte dallime pėrfundimtare nė besimin fetar. Pa marrė parasysh sa zellshėm e mohojnė Hindusėt ose Budistėt natyrėn personale tė realitetit pėrfundimtar dhe pa marrė parasysh se sa nė mėnyrė tė zjarrtė e pohojnė kristianėt atė, Hiku do tė deklaronte se nuk ka konflikt tė vėrtetė. Secila thjeshtė shpreh tipare tė rrugės sė tij ose tė saj pėr nė Pėrfundim. Ky dėshton pėr tė bėrė drejtėsi pėr dallimet dhe konfliktet jetėsore mes devotshmėrive tė feve tė botės. Derisa pluralizmi fetar paraqitet si njė teologji e tolerancės, ajo kthehet pėr tu bėrė jotolerante nė dallimet e vėrteta fetare.

Sipas teorisė liberale politike ka njė ndarje tė thuktė mes sferave publike dhe private. Esecialisht individėt privatė e pozicionojnė sferėn publike pėrmes kontratės shoqėrore pėr tė kėnaqur interesat reciproke. Qė kur shoqėria pėrfshin ato me ide tė ndryshme fetare, feja do tė veēohet nga sfera publike. Sekularizmi ėshtė kurorė e liberalizmit politik. Dallimet nė besimin fetar trajtohen si dallime estetike, ose dallime nė shije. Dimensioni social i fesė varet nga personaliteti. Kjo pikėpamje pėr fenė ėshtė reflektuar gjithashtu nė filozofinė e pluralizmit fetar e mbrojtur nga Hiku dhe Smithi, sepse ata shohin dallime nė fe si dallime kulturore nė shprehjen e besimit. Tė gjitha fetė pėrfshijnė kthimin e individit nga vetė-pėrqėndrimi nė pėrqėndrimin e Realitetit dhe dallimet mes mėnyrave nė tė cilat ėshtė bėrė nė shumė fe janė jo-esenciale, si ēėshtje tė shijes personale. Sipas pluralizmit reduktiv, preferenca pėr mėnyrat Budiste, Islame ose Jaudike nuk vendoset nga maturia racionale, pėr shkak se ėshtė thjeshtė ēėshtje ndjenje, e caktuar nga ushtrimi kulturor i dikujt. Si rezultat i njė pikėpamjeje tė tillė, pluralistėt reduktivė, si liberalėt do tė nėnvlerėsojnė dimensionet sociale tė fesė. Fetari specifik pėrjashtohet nga arsyetimi publik nga liberali pėr shkak tė mungesės sė ineresit sė dyanshėm dhe nga pluralisti reduktiv sepse fetari nuk mund tė ketė prirje njohėse, pėr derisa ai ėshtė thjeshtė njė aspekt i preferencės personale.

Liberalizmi dhe pluralizmi reduktiv fetar sė bashku theksojnė besimin mbi praktikėn nė fe. Fakti se askush nuk duhet tė detyrohet tė pėrkrahė njė besim tė dhėnė pėr liberalėt meret si njė deklaratė pėrfundimtare e lirisė fetare. Pėdorimi i forcės detyruese tė shtetit pėr tė imponuar ligjet qė nuk shkojnė mirė me kodet fetare, pėr shembull: ilegaliteti i poligamisė sė Mormonit, nuk konsiderohet tė ndikojė nė lirinė fetare, sepse ēfarė kufizohet ėshtė praktika, e jo besimi. Pluralizmi gjithashtu potencon besimin mbi praktikėn nė konceptimin e problemit tė shumėllojshmėrisė fetare qė duhet tė zgjidhet me njė pajtim pėrfundimtar tė besimeve.

Liberalizimi dhe pluralizmi reduktiv sė bashku e prezentojnė veten nėn petkun e neutralitetit derisa nė fakt ato sė bashku pėrjashtojnė sisteme tė ndryshme fetare tė besimit dhe praktikės. Nė disa raste ne mund tė pranojmė pėrjashtimet. Askush nuk duhet tė kundėrshtojė faktin se fetė nė tė cilat sakrifica njerėzore ėshtė pjesė qėndrore, janė shtypur nė shoqėritė liberale. Derisa Hiku dėshiron tė lejojė njė kundėrshtim tė fshehtė mes njė shumėllojshmėrie tė madhe besimesh, besimet ekskluziviste vetė do tė refuzohen se sa tė ri-interpretohen. Pluralizmi reduktiv pėrjashton pohimet ekskluziviste tė ēdo feje si jo thelbėsore, pa marrė parasysh se sa tė rėndėsishme janė nė traditėn e vetė fesė.

As liberalizmi dhe as pluralizmi reduktiv fetar nuk janė neutralė fetarisht. Tė dyja janė diskriminuese ndaj pikėpamjeve fetare nė tė cilat ka njė theksim tė fuqishėm ndaj dimensionit praktikues social tė fesė. Ky rresht kritik u hartua kundėr pluralizmit tė Hikut nga Minijan Smart. [18] qė tregon se dallimet mes feve nė deklaratat e vėrteta janė tė paktėn tė lidhura pėr nga rėndėsia me ndryshimet nė pohimet praktike. Njė kritikė e ngjajshme e pluralizmit fetar tė W. C. Smith ėshtė paraqitur nga Ali Quli Qarai, [19] qė argumenton se feja ėshtė kuptuar mė pak si ligj se sa si besim nė shumicėn e traditave mė tė mėdha fetare nė botė. Madje nėse njė rezolutė pėrfundimtare e deklaratave tė vėrteta do tė ishte njė sygjerim i besueshėm, kjo nuk do tė zgjidhte konfliktin e deklarataveve praktike. Ēfarė ėshtė e dallueshme dhe e rėndėsishme pėr fetė nuk janė vetėm sistemet e veēanta tė besimit, por ritualet, idetė etike dhe ligjet. Nėse njė besim ėshtė i vlefshėm dhe i ēmueshėm, shumė nga vlerat e tij do tė rrjedhin nga ana e tij praktike. Liria e fesė qė ishte kufizuar nė lirinė e besimit si njė zgjidhje, por jo pėr tė ushtruar nė mėnyrė tė nevojshme vendimet e besimit tė dikujt do tė rezultonin nė devalvimin e fesė.

Njė numėr i kritikėve tė kohėve tė fundit pikėpamjet e tė cilave u paraqitėn dhe u kritikuan nga Peter Donovan, [20] shėnuan ngjajshmėri mes pluralizmit fetar dhe liberalizimit politik dhe i pėrjashtuan tė dyja. Tė dyja pėrfshinė kompromisin, akomodimin dhe braktisjen e traditės. Disa mendimtarė konzervativė kristian pohojnė se pluralizmi duhet tė pėrjashtohet sepse ai rrezikon tė shkatėrrojė doktrinat e trinitetit dhe tė inkarnimit. Ashtu si liberalizmi politik shkatėron fuqinė politike tė kishės, pluralizmi fetar shkatėrron dogmat e saj.

Jurgen Moltmann gjithashtu krahason pluralizmin nė fe me konsumimin e shoqėrisė perėndimore dhe akuzon atė “si njė tolerancė represive”, qė lejon gjithēka si mundėsi subjektive por ėshtė skeptike pėr ēdo realitet objektiv duke qenė nė mėnyrė adekuate e ndėrmjetėsuar nga simbolet fetare. [21]

Shumė nga kritikėt pėr tė cilėt raporton Donovani gjejnė shkak tė pėrbashkėt me kritikat post-moderniste tė liberalizimit dhe Iluminizmit. Pėr Donovanin ėshtė ironike “ti shohė pasardhėsit e Kalvinit dhe tė Inkuizicionit tė bashkojnė forcat me disiplinat e Nitēes pėr tė dhėnė mėsime pėr tolerancėn fėmijėve tė Iluminizmit”, [22] dhe ai hulumton se pėrkundėr shkakut tė tyre tė pėrbashkėt nė sulmin ndaj liberalizmit, kristiani konzervativ dhe post-modernisti janė ballafaquar thelbėsisht me ēėshtjet epistemologjike me pėrjashtimin post-modernist tė realizmit tė konzervativit, derisa kjo ndodh veēanėrisht pėr shkak tė realizmit tė tij teologjik se konzervativi nuk mund tė pranojė pluralizmin liberal fetar.

Vetė Donovani kėrkon tė mbrojė ndonjė formė tė pluralizmit dhe liberalizmit fetar por vetėm nė sensin pėr sa i pėrket dallimeve tė besimit, tė cilat ai i quan liberalizėm epistemik nė dallim me liberalizmin ideologjik tė modernistėve qė kėrkojnė tė sjellin besimet dhe praktikat e tė tjerėve nė vijė me njė pikėpamje sekulare, shkencore dhe humaniste botėrore pėr tė formuar njė kulturė tė pėrbashkėt globale. Kultura e konsumerizmit material dhe individualizmit ekstrem shoqėror me liberalizmin ideologjik kėrcėnon tė shkatėrrojė kulturėn kristiane jashtė sė cilės filloi dhe qė shpesh duket se ėshtė marė si e vėrtetė nga vetė mbrojtėsit e liberalizmit, tė paktėn nė fillim tė gjysmės sė dytė tė shekullit tė njėzetė. Megjithėse liberalizmi politik u ngrit nga njė pėrpjekje pėr tė mrojtur kulturėn kristiane pėr tė shkatėrruar veten pėrmes mosmarėveshjes sektariane, ndryshimet shoqėrore qė u justifikuan nga liberalizmi bashkėkohorė ideologjik nuk janė mė pak destruktive, veēanėrisht dobėsimi i marėdhėnieve tradicionale familjare.

Reagimi kristian ndaj sulmit tė liberalizmit ideologjik dhe ndryshimeve tė tij pasuese shoqėrore u nda nė mes tė rezistencės dhe akomodimit karakteristikė e krishterizmit konzervativ dhe liberal. Nė kėtė konflikt pluralizmi fetar i mbrojtur nga John Hicku, W. C. Smithi dhe tė tjerė siguron njė bazė teologjike pėr liberalizmin teologjik sepse ajo ėshtė perspektiva morale e liberalizmit ideologjik qė i nėnshtrohet standardeve tė reformės. Hiku pohon se nė bazė tė idealeve etike tė traditave tė mėdha, besimet mund tė diskreditohen nėse ato shkojnė kundra rrjedhės etike dominuese, p. sh. doktrina ēifute e “popullit tė zgjedhur”. [23]

Nė tė vėrtet megjithėse Hiku dėshiron tė hapė portat e parajsės pėr paganin, kjo nuk do tė thotė se ai nuk dėshiron tė kalojė gjykimin moral tek fetė. Nė fakt Hiku argumenton se qė kur arsyeja nuk mund tė sigurojė ndonjė kriter tė dobishėm pėr fetė e graduara, standardi kundėr tė cilit ata maten ėshtė morali, me gjithėse edhe kėtu traditat e mėdha fetare tė botės janė kaq tė pasura dhe tė llojllojshme sa qė ata nuk mund tė gjykohen si totalitete: “Si i peshojmė aspektet e egra tė jetės nė disa vende lindore dhe tė lindjes sė mesme – masakrat e pėrgjakshme nė kohėn e ndarjes sė Indisė, prerja e duarve tė vjedhėsit sipas ligjit Islam – kundėr persekutimit krishter tė ēifutėve pėrgjatė periudhave dhe mbi tė gjitha nė vetė shekullin tonė?” [24]

Ėshtė e qartė nga pyetja e Hikut, fakti se tė gjitha traditat nuk mund tė gradohen efektivisht nuk do tė thotė se elementet dhe praktikat e veēanta nuk do tė gjykohen. Cilat janė standardet qė do tė pėrdoren pėr gjykime tė tilla? Pėrgjigja e Hikut ėshtė e qartė. Pėrgjigja morale e preferuar e tij pėr Realitetin Pėrfundimtar ėshtė liberalizmi modern. Ai nuk ka pėr qėllim tė deklarojė se krishterizmi preferohet nga fetė tjera pėr shkak tė liberalizmit tė tij, por mė mirė ai fton tė gjithė nė aprovimin moral nėn ēadrėn e madhe tė pluralizmit fetar nė masėn qė ata dėshirojnė tė marin pjesė nė agjendėn liberale, pėr tė cilėn Hiku shkruan:

“Kėto ide moderne liberale pėr herė tė parė filluan nė perėndim; por rrėnjėsisht ato janė ide sekulare, tė cilat kanė qenė dhe janė sa tė kundėrshtuara, aq tė pėrkrahura brenda kishave krishtere. Marksistėt bashkėkohorė, humanistėt dhe kritikat feministe tė shtypjes ekonomike, racore dhe seksuale janė bėrė rrjedhė e zakonshme nė mendimin liberal perėndimor dhe i kanė ēuar zėrat e tyre nė lirinė e zezakėve dhe teologjinė feministe. Por do tė ishte gabim tė pėrfundohet, nga fakti se kėto ide kanė ndikuar krishterizmin perėndimor nė fillim pėrmes feve, se krishterizmi ka njė interes zotrues mbi ato. Forma jonė bashkėkohore perėndimore liberalo-demokratike, politike, rracore dhe seksuale e krishterizmit paraqet njė sintezė kreative tė traditės kristiane me liberalizmin sekular; dhe sintezat analoge kanė filluar tė nisin brenda traditave tė tjera.” [25]

Muslimanėt nuk do tė grinden me pėrjashtimin liberal tė racizmit, por pėr nga pikėpamja e moraleve Islame (dhe pėr kėtė arsye moralet tradicionale krishtere gjithashtu), “liria seksuale” ėshtė njė eufemizėm pėr lejimin sė bashku me pranimin publik tė tij, qė ka treguar pasoja sociale. Deri sa liberali bashkėkohor perėndimor asimilon dėnimin e sjelljes homoseksuale me racizmin, muslimani bashkėkohor e konsideron ēdo lloj tė seksit jashtė martese, si racizėmi tė jetė mėkatar.

Vullneti i Hikut pėr tė pėrdorur standartet e tij liberale pėr tė dėnuar zbatimin e sheriatit ėshtė treguar qartė gjithashtu:

“Por, derisa ruajtja e ligjeve tė detaluara arabe tė shekullit tė shtatėmbėdhjetė si urdhėra permanente hyjnore pėr shoqėritė Islame ka penguar zhvillimin e mė shumė sistemeve penale tė sofistikuara dhe humane, fatmirėsisht ajo nuk ka ndaluar shumė shtete Islame moderne pėr tė gjetur mėnyrat pėr tu ndarė nė praktikė nga rigoroziteti i plotė i sheriatit tradicional. Ajo ka bėrė pėrparime penale me vėshtėrėsi por fatmirėsisht jo nė mėnyrė tė pamundur.” [26]

Ne mund tė pėrmbledhim kritikat e pluralizmit fetar tė Hikut si mė poshtė. Sė pari ai paraqitet si tolerim i traditave tė ndryshme fetare derisa nė fakt ai pėrshkruan gjymtimin e kėtyre traditave pėr tė eliminuar dallimet pėrfundimtare mes tyre. Sė dyti ai konsideron konfliktet e dukshme mes traditave fetare si doktrinuese se sa praktike, duke injoruar kėshtu rėndėsinė e ligjit fetar dhe komunitetit. Sė treti duke zvogėluar rėndėsinė e dallimeve doktrinuese ai dobėson forcėn pėrshkruese tė ligjit fetar. Sė katėrti ai zhduk pėrdorimin e arsyes si mjet pėr tė pėrparuar kuptimin fetar dhe vendos konflikte, pėrkundėr faktit se argumentimi i tillė racional ka qenė i rėndėsishėm nė traditat teologjike ose shkollare nė tė gjithė pjesėn mė tė madhe tė feve botėrore. Sė pesti ai ndėrton misticizėmin si mjet tė pėrfitimit tė pėrvojave personale fetare nė bazė tė tė cilave mund tė formohen besime, derisa koncepti i pėrvojės fetare ėshtė shpikja e protestantizmit liberal dhe ėshtė i huaj pėr traditat siē ėshtė Islami. Sė gjashti ai presupozon saktėsinė e ethosit modern tė liberalizmit politik pėrkundėr faktit se edhe ky gjithashtu ėshtė i pėrbėrė me traditat morale tė feve tė botės ashtu siē janė kuptuar pėrgjatė shekujve.

Nė anėn tjetėr ai ėshtė pjesė e apelit tė programit tė Hikut se ai premton njė formė tė pajtimit, njė farė dobėsimi tė konflikteve mes besimtarėve fetar qė shkaktojnė aq shumė vuajtje nė botė sot, ashtu siē kanė vuajtur nėpėr shekujt e kaluar. Do tė dukej se njė qasje ideale pėr problemin e paraqitur nga shumėllojshmėria e besimeve fetare do tė ishte ajo qė sė bashku njihet dhe lejohet pėr dallimet pėrfundimtare tė papajtueshme nė praktikė si dhe nė teori, derisa nė tė njejtėn kohė siguron motivim pėr tolerancė. Unė besoj se sygjerime tė vlefshme pėr njė qasje tė tillė pėr fetė e botės mund tė gjinden brenda traditės Islame, tė cilėn unė do ta dubloj pluralizmi jo-reduktiv. Pluralizmi jo-reduktiv ėshtė nė gjendje tė menjanojė kundėrshtimet e ngritura kundėr pluralizmit liberal ose reduktiv derisa pretendon njė pikėpamje tė tolerancės dhe pėrjashtim tė gjykimit.

Pėr tė zhvilluar njė pluralizėm jo-reduktiv do tė ishte e dobishme tė ktheheshim pak nė atė se pse lloji i pluralizmit tė mbrojtur nga Hiku mund tė pritet tė fitojė pak pėrkrahje mes muslimanėve dhe pse ka fituar pėrkrahjen e njė grupi tė rėndėsishėm qoftė edhe tė vogėl tė krishterėsh. Vėshtirėsia e parė ėshtė pėrmendur tashmė: Islami si jaudizmi, cilėsohet si njė formė legalistike e devotshmėrisė. Aspiratat e tij janė sociale. Pa marė parasysh se sa mjerisht dėshtojmė, muslimanėt aspirojnė tė ndėrtojnė njė shoqėri tė bazuar nė shembullin e qeverisjes sė profetit nė pajtueshmėri me ligjin Hyjnor. Kjo aspiratė nuk mund tė plotėsohet nėse sheriati nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė produkt i reagimit kulturore tė Arabisė sė mesjetės sė hershme ndaj konfrontimit tė profetit tė saj me realitetin. Nė emėr tė pėrvojės krishtere, megjithatė, nė tė cilat forma legalistike tė devotshmėrisė vėshtrohen me dyshimin mė tė madh, nė qoftėse nuk dėnohen si hipokrizi plotėsisht Farisaike, ideja se ligjet rituale dhe tabutė janė modele njerėzore se sa urdhėra Hyjnore, mirėpritet mė shumė. Vėshtėrėsia tjetėr ėshtė se marėdhėnia e saj me fetė e tjera ėshtė njė ēėshtje e trajtuar gjėrėsisht brenda vetė sheriatit dhe madje edhe nė Kuran. Paganizmi para Islamit nuk mund tė shikohet thjeshtė si njė mėnyrė tjetėr nė tė cilėn njeriu lidh veten me realitetin pėrfundimtar, nė pajtueshmėri me monoteizmin qė kur politeizmi dhe monoteizmi janė konceptisht qasje tė ndryshme pėr atė ēfarė ėshtė e pabesueshme. Ky aspekt i pluralizmit tė Hikut duket se ėshtė gjėja mė e neveritshme pėr shumė mendimtarė tė krishterė si dhe pėr muslimanėt gjithashtu. Monoteizmi ėshtė ikonoklasik nė mėnyrė tė trashėguar, por nėse monoteizmi dhe politeizmi janė vetėm dy mėnyra pėr Pėrfundimin, si mund ta justifikojmė thyerjen e idoleve tė Abrahamit? A nuk ishte mesazhi i tij asgjė mė tepėr se adhurimi i idoleve ishte bėrė i papėrshtatshėm nė kohėn dhe vendin e tij? Njė pluralizėm jo-reduktiv duhet tė respektojė deklaratat absolute tė monoteizmit.

Sipas mendimit tradicional kristian, shpėtimi ėshtė i mundur vetėm pėrmes besimit tė Jezu Krishtit si Zot dhe pėrmes kėtij besimi dikush mer pjesė nė sakrificėn dėnuese tė birit tė Zotit. Besimi i vėrtetė ėshtė njė kusht i nevojshėm pėr shpėtim. Tė krishterėt qė nuk dėshirojnė tė shkojnė aq larg sa Hiku nė pranimin e jo-besimtarėve qė pėrjashtojnė akoma pohimin dogmatik tė dėnimit tė tyre kanė gjetur njė alternativė tė tretė nė konceptin e Karl Rahner pėr tė krishterėt anonim tė pėrmendur mė lartė. Sipas kėsaj ideje jo tė krishterėt qė ēojnė jetė tė mirė pėr tė cilėt duket monstruoze tė pohosh se ata duhet tė jenė mallkuar mund tė thuhet tė jenė tė krishterė edhe pse ata nuk e njohin veten si tė tillė. Rahner vazhdon tė pohojė se nėse njerėz tė tillė do tė ekspozoheshin veēanėrisht mėsimeve tė vėrteta tė Krishtit, ata do tė bėheshin tė krishterė zyrtarisht. Duke qenė njė i krishterė anonim ėshtė disi sikur tė mbrosh njė titull honorar nė njė Univerzitet, pėrkundėr mungesės sė ushtrimit nė shkollė, arritjet e dikujt njihen nga Univerziteti dhe i jepet titulli. Hiku ka argumentuar se kjo pikėpamje ėshtė e papėlqyeshme pėr njė numėr shkaqesh. Ajo ėshtė duke u pėrkrahur. Ajo dėshton nė njohjen e rolit pozitiv qė mund tė ketė njė besim jo i krishter nė kthimin e dikujt nga vetėpėrqėndrimi drejtė Pėrfundimit. Ajo gjithashtu vazhdimisht dobėson kuptimin e shpėtimit pėrmes besimit nė vdekjen dhe ringjalljen e Krishtit. Nėse Universiteti jep shumė tituj honorar vlera e diplomave tė tij do tė zvogėlohej.

Ajo ēfarė na nevojitet ėshtė njė pluralizėm fetar i gatshėm tė pranojė tėrėsisht dallimet e mėdha mes feve, i gatshėm tė njohė se rrugė tė ndryshme drejtė pėrsosjes njerėzore dhe lumturisė pėrfundimtare afrohen nga fetė, pėrkundėr dallimeve tė tyre dhe i pėrshtatshėm tė pranojė kėto ēėshtje pa luhatur fuqinė e pohimit fetar nga ēdo lloj relativizmi. Ky ėshtė premtimi i pluralistėve jo-reduktiv fetar tė Islamit i propozuar mė poshtė.Pluralizmi jo-reduktiv fetar nė Islam

Kur ne konsiderojmė se si njė pluralist jo-reduktiv fetar mund tė formohet nė kontekst tė Islamit, duhet tė mbajmė mend se ēėshtja e pluralizmit fetar fillon nė krishterizėm si njė reaksion i doktrinave specifike kristiane pėr shpėtim: se vetėm pėrmes krishterizmit dikush mund tė fitojė tė mira prej Dėnimit dhe gjejė shpėtimin. Njė doktrinė ekskluziviste e ngjajshme mund tė gjindet nė disa interpretime tė thėnies ēifute “populli i zgjedhur”. Kėto doktrina dėnohen ashpėr nė Kuran:

Ata thonė, nė xhennet nuk do tė hyjnė tė tjerė pėrveē kush ėshtė ebrej ose krishterė. Ajo ėshtė dėshira e tyre! Ti thuaju: “Sillni argumentin tuaj nėse jeni tė sinqertė!” Pėrkundrazi: Ai qė i ėshtė dorėzuar All-llahut dhe ėshtė bamirės, ai e ka shpėrblimin e vet te Zoti i vet dhe ata nuk do tė frikėsohen as do tė pikėllohen. (Al-Kuran, 2:111-112)

Pluralizmi fetar fillon nė krishterizėm si njė reagim kundėr parimit tė dėnuar kaq elekuentisht nė vargjet e cituara mė lartė. Sipas mėsimit tradicional kristian, nuk ka rrugė tjetėr shpėtimi pėrveē dėnimit tė ofruar nga Krishti dhe madje dhe nga profetėt e mėdhenj, paqja qoftė mbi ta, duhet tė presin nė harresė deri nė ringjallje, pas sė cilės Krishti duhet tė vijė t’i lirojė ata! Kėta teologė tė krishterė qė e kanė kundėrshtuar kėtė mendim dhe kanė kėrkuar tė lejojnė se jo tė krishterėt mund tė arrijnė shpėtimin kanė deklaruar se besimi shpėtimtar ose pėrfshin pranimin e pavetėdijshėm tė krishterizmit ose ėshtė trashėgimi e pėrbashkėt e traditave mė tė mėdha fetare nė botė. Pėrkundėr dallimeve tė tyre ka njė supozim tė pėrbashkėt tė ndarė nga parti tė ndryshme krishtere pėr debatin nė pluralizėm. Pėr Hikun dhe Rahnerin si dhe pėr dogmatistin, besimi i vėrtetė ėshtė i nevojshėm pėr shpėtim. Pėr tė zgjeruar hapjen e portave tė parajsės, Rahneri pėrhap nocionin e besimit tė vėrtetė atyre qė jetojnė si tė ishin tė krishterė dhe qė do tė pranonin krishterizmin nėse ekspozoheshin pikėrisht pėr tė, derisa Hiku shkon mė tutje tė mohojė se dallimet e dukshme mes besimeve nė botė janė tė papajtueshme. Pajtimi pėrfundimtar i Hikut ėshtė ai qė i bėn dukshėm besimet e ndryshme tė vėrteta. Ajo ēfarė bėn Hiku ėshtė tė humbasė kushtin e besimit tė vėrtetė ashtu qė ai reduktohet nė faktorin e pėrbashkėt nė tė gjitha fetė e botės sado abstrakte qė mund tė jenė; megjithatė ai mbetet mė shumė se njė pjesė e doktrinės sė Hikut se sa e Luterit, se nuk mund tė ketė asnjė shpėtim pa besim tė vėrtetė, edhe nėse besimi i vėrtetė sipas Hikut ėshtė diēka si njė emėrues i thjeshtė.

Pėr tė kuptuar se si t’i qasemi problemit tė pluralizmit nė kontekst tė Islamit, dy ēėshtjet e besimit tė vėrtetė dhe shpėtimit duhet tė dallohen qartė. Sipas Islamit feja e vėrtetė e urdhėruar nga Zoti ėshtė ajo e shpallur profetit tė tij tė zgjedhur tė fundit, Muhamedit (s); kjo dhe asnjė fe tjetėr kėrkohet nga All-llahu pėr tė gjithė njerėzimin. Nė kėtė kuptim, Islami ėshtė ekskluzivist. Megjithatė nė kohė tė ndryshme nė sajė tė shpalljes sė tij tė fundit Zoti urdhėroi fetė e tjera me ndihmėn e profetėve tė tij. Kėshtu arsyeja pse feja e sjellur nga Mojsiu (a) nuk pranohet sot nuk ėshtė ajo se ēfarė na mėsoi Mojsiu ishte gabim ose nė kundėrshtim me mėsimet e prura nga Muhamedi (s), ata na mėsuan tė njejtat gjėra, por pėr shkak se Zoti urdhėroi mėsimet e mė vonėshme pėr kėtė epokė. Mėsimet e mėparshme nuk ishin tė pavėrteta, ato ishin tė mjaftueshme pėr tė udhėhequr popullin pėr tė cilin ishin shpallur pėr shpėtim. Megjithėse disa shkollarė kėrkojnė tė zvogėlojnė rėndėsinė e kėtij fakti duke apeluar riwayat (tregime) sipas tė cilave dallimet mes feve tė shpallura numėrohen jo mė shumė se detalet e praktikės rituale, siē ėshtė rraskapitja qė shkakton tek lutės tė ndryshėm, numri i ditėve nė tė cilat urdhėrohet agjėrimi, dhe tė tjera si kėto, nuk mund tė ketė mohim se rrugė tė ndryshme na ēojnė tek Zoti dhe se janė urdhėruar nė rrethana tė ndryshme nga Ai.

Tė gjitha fetė e shpallura Hyjnore quhen Islam nė kuptimin e pėrgjithshėm tė nėnshtrimit tė plotė ndaj urdhėrave tė All-llahut; derisa Islami pėrdoret nė njė kuptim specifik pėr t’iu referuar verzionit pėrfundimtar tė Islamit (nė kuptim tė pėrgjithshėm) tė sjellur nga Muhamedi (s). Dallimi mes Islamit tė pėrgjithshėm dhe specifik ngren njė numėr pyetjesh interesante. Sa variacione mund tė ketė nė llojet e Islamit tė pėrgjithshėm? A mund tė ketė urdhėruar Zoti njė verzion tė Islamit tė pėrgjithshėm pėr njė popull kaq tė ndryshėm prej nesh sa qė ne nuk do tė mund ta njihnim si tė tillė? Pse Zoti urdhėroi verzione tė ndryshme tė Islamit tė pėrgjithshėm? Pėrgjigjet e sakta tė kėtyre pyetjeve janė tek vetė Zoti. [27] Por nė kohėt e tashme Islami i pėrgjithshėm nėnkupton Islamin specifik dhe kjo duhet tė kuptohet nėse dikush nuk do tė gabojė pėr pozitėn e Islamit pėr sa i pėrket shumėllojshmėrisė fetare.

Nė kushtet e sotme njerėzore, ėshtė Islami specifik, Islami Muhamedan dhe vetėm Islami Muhamedan qė ėshtė fe e shpallur, tė cilėn Ai na thėrret ta ndjekim. Asgjė nuk kėrkohet mė pak dhe asgjė nuk mundet mė mirė. Ka shumė arsye tė mira pėr kėtė element ekskluzivist tė Islamit. Sė pari thirrja pėr Islam ėshtė thirrje pėr bashkimin e besimit:

Ai ju rekomandon nga feja atė qė ia ka urdhėruar Nuhiut edhe atė qė tė shpallim ty, edhe atė qė i urdhėruam Ibrahimit, Musaut dhe Isait. Ta praktikoni fenė e drejtė e mos u pėrēani nė tė. (Al-Kuran, 42:13)

Islami e paraqet veten si mėnyrė pėr tė pajtuar dallimet mes jaudive dhe tė krishterėve. Pajtimi i ofruar nga Islami konfirmon elementet e pėrbashkėta mes jaudizmit dhe krishterizmit, dhe pranon Krishtin (a) si njė nga profetėt mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave, por jo si “Biri i Zotit” ose si “Shpėtimtari”. Krishterizmi gabohet duke dėshtuar pėr tė lejuar drejtimin Hyjnor si mjet pėr shpėtim pa sakrificėn e Krishtit nė kryq. Ilaēi i kėtij gabimi propozuar nga Hiku ėshtė i njohur nga shumė pėr tė arritur deri tek njė zbėrthim i teologjisė krishtere. Nė Islam nga ana tjetėr, ka pasur vetėdijshmėri pėr fetė e tjera tė shpallura me tė cilat lumturia sigurohej pėrgjatė periudhave tė vlefshmėrisė sė tyre. Kėshtu mėsimet bazė tė rrugės krishtere pranohen nga Islami por elaborimi teologjik i atyre mėsimeve nė doktrinat e tilla si triniteti, shpengimi dhe inkarnimi pėrjashtohen. Vullneti i Islamit pėr tė pranuar profetėt e mė parshėm si tė urdhėruar nga Zoti vjen si njė kėrkesė qė apostulli i Tij i fundit Muhamedi (s) tė pranohet gjithashtu.

Forma e pluralizmit e sygjeruar kėtu ėshtė ashtu siē Muhamedi i famshėm kompromenton pėr vendosjen e gurit tė zi. Kur fiset mekase grindeshin pėr atė se kush do ta ketė nderin pėr vendosjen e gurit tė zi gjatė rinovimit tė Qabesė, kompromisi i ofruar nga Muhamedi (s) ishte se anėtarėt e fiseve rivale mund tė mbanin secili nga njė kėnd tė batanijes me tė cilėn do tė ngrihej guri edhe pastaj Muhamedi do ta vendoste nė vend.

Kjo ishte si pasojė e kėrkesės pėr njohjen e vulės sė profetėve (s) se zgjedhja e pluralistėve reduktiv pėr problemin e shumėllojshmėrisė fetare nuk mund tė pranohet. Pėr tė pranuar vetėm disa nga profetėt (a) nė pėrjashtim prej tė tjerėve veēanėrisht Muhamedin me arsyetimin se nuk bėhet dallim sepse tė gjitha fetė pėrfundimisht thonė tė njejtėn gjė, nuk mjafton t’i kushtosh vėmendje thirrjes Hyjnore.

Ata tė cilėt mohojnė All-llahun dhe tė dėrguarit e Tij dhe ata qė dėshirojnė tė bėjnė dallim ndėrmjet All-llahut dhe tė dėrguarve tė Tij, duke thėnė: “Disave u besojmė e disa i mohojmė”, dhe dėshirojnė qė ndėrmjet tyre tė marrin farė qėndrimi, ata janė, me tė vėrtetė, mosbesimtarė tė plotė, kurse Ne mosbesimtarėve u kemi pėrgaditur vuajtje tė turpshme. (Al-Kuran, 4:150-151)

Nuk mund tė ketė verzion Islam tė pluralizmit reduktiv sepse Islami direkt e gjen veten nė ēėshtjen e shumėllojshmėrisė fetare dhe thėrret pėr dominimin e Islamit mbi tė gjitha fetė e tjera:

Ai ėshtė i cili ka dėrguar Profetin e vet me udhėzim dhe fe tė drejtė pėr ta shquar mbi tė gjitha fetė, edhe pse politeistėt e urrejnė. (Al-Kuran, 9:33) [28]

Sipas pluralizmit reduktiv fetar nuk mund tė ketė arsye mė tė mirė pėr tė adoptuar njė fe se sa njė afinitet kulturor tjetėr. Si rezultat, rėndėsia e ligjit Hyjnor shpėrbėhet. Nė kontekst tė Islamit nė anėn tjetėr, sheriati i sjellur nga apostulli i fundit i zgjedhur nga Zoti kuptohet si pėrsosja e tė gjitha mėnyrave tė urdhėruara mė parė. Thirrja Hyjnore pėr tė ndjekur ligjin Islam ėshtė pėrhapur nė tė gjithė njerėzimin, jo vetėm pėr ata tė njė kulture tė veēantė:

Ne tė kemi dėrguar pėr tėrė njerėzit qė t’u sjellėsh lajme tė gėzueshme dhe t’u tėrheqėsh vėrejtjen, por shumica e njerėzve nuk e dinė. (Al-Kuran, 34:28)

Nė lidhje me ēėshtjen e vėrtetėsisė sė besimit pozita e Islamit ėshtė e qartė. Nė kohė tė ndryshme tė historisė njerėzore besimet dhe ligjet e ndryshme ishin dekretuar nga All-llahu. Sot megjithatė, ka vetėm njė fe Hyjnore tė urdhėruar, Islami Muhamedan, qė kėrkon besimin nė tawhid, profeci (Nabbuwah), dhe Ringjalljen (Ma’ad), dhe sipas teologjisė Shiite imamah, drejtėsi Hyjnore gjithashtu. Zoti thotė:

O besimtarė, besoni All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, edhe Librit tė cilin Ai ia shpall Profetit tė Vet, edhe Librit qė e shpalli mė parė. Kurse ai qė mohon All-llahun, engjujt e Tij, tė dėrguarit e Tij, librat e Tij edhe botėn tjetėr, ai ka humbur shumė keq. (Al-Kuran, 4:136)

Nuk ėshtė vetėm afirmim verbal ose mental i kėtyre gjėrave tė kėrkuara, se thirrja Hyjnore ėshtė njė thirrje pėr iman, qė nuk ėshtė ajo qė nė anglisht shprehet me fjalėn “faith”. Tė kesh iman tė jesh njė mu’min, ėshtė tė besosh me gjithė zemėr, tė besosh nė si dhe tė besosh se, dhe tė jesh gati tė vesh nė veprim besimet tuaja. [29]

Nuk ėshtė bamirėsi (devotshmėri) tė ktheni fytyrat tuaja kah lindja dhe perėndimi, po devotshmėri ėshtė ajo e atij qė i beson All-llahut dhe Ditės sė Ahiretit, edhe engjujve, edhe librave, edhe profetėve, ndėrsa nga pasuria, pėrkundėr dashurisė qė ka, u jep tė afėrmėve dhe bonjakėve, edhe tė varfėrve, edhe udhėtarėve edhe lypsave, edhe pėr lirimin e tė robėruarve, edhe qė kryejnė faljen dhe japin zeqatin, edhe qė obligimin e vet kur e marrin e zbatojnė, si dhe ata qė janė tė durueshėm nė skamje, edhe nė sėmundje, edhe nė tė papritur. Ata janė qė kanė qenė tė sinqertė dhe vetėm ata janė tė devotshėm. (Al-Kuran, 2:177)

Si pėrmbledhje pluralizmi reduktiv ėshtė kundėrshtues me Islamin sepse sipas pluralizmit reduktiv nuk ka kėrkesė pėr tė pranuar tė gjithė profetėt (a), dhe nuk ka kėrkesė pėr t’iu bindur ligjeve praktike tė dhėna pėrmes tė dėrguarit tė fundit (s) tė Zotit, derisa sipas mėsimeve Islame, kėto urdhėra Hyjnore janė tė qarta. Pluralizmi reduktiv fetar e paraqet veten tė hapur pėrpara traditave tė tjera, derisa nga qėndrimi Islam ai ėshtė njė pėrpjekje pėr tė hapur rrugėn pėr kufr, mbyllja e syve dhe veshėve tė dikujt ndaj tė vėrtetės sė shpalljes sė fundit tė Zotit dhe ndėrlikimeve tė tij praktike.

Hiku ėshtė mjaftė i vetėdijshėm pėr papajtueshmėrinė mes Islamit dhe pluralizmit reduktiv fetar qė ai propozon. Ai pranon se:

“Nė Islam ka njė besim tė qartė se Muhamedi ishte “vula e profetėve” dhe se pėrmes Kuranit Zoti i ka shpallur njerėzimit fenė e vėrtetė, duke i ngritur dhe duke pėrmbushur tė gjitha shpalljet e mėparshme. Kėshtu ndėrsa njė musliman duhet tė japė njohje shoqėrore atyre brenda besimeve tė tjera Abrahamike dhe madje nė disa interpretime, mund tė pėrhapė konceptin Kuranor tė Njerėzve tė Librit pėr tė pėrfshirė ata qė e takuan Hyjninė pėrmes pėrshkrimeve Hindu, Konfuēe dhe Taoiste si dhe Ēifute dhe Krishtere, ai ose ajo do tė kthejė njė kuptim tė fuqishėm tė statusit unik tė shpalljes Kuranore. Kėtu ėshtė fjala pėrfundimtare decizive dhe urdhėruese e Zotit qė ne tė gjithė duhet ta ndjekim dhe t’i bindemi. Njė bindje e tillė sėrisht nuk inkurajon natyrisht njė pranim tė plotė dhe tė pakufizuar tė pluralizmit fetar.” [30]

Zgjidhja e propozuar nga Hiku pėr kėtė konflik ėshtė e veshur me eufemizėm “zhvillimin kreativ doktrinal”, [31] tė cilėn shkollarėt e Islamit do ta quanin bid’a (herezi). Hiku gjithashtu shpreh optimizmin e tij se idetė sufiste mund tė ndihmojnė pėr tė fituar pranimin e pluralizmit reduktiv fetar nė botėn Islame, kėshtu qė Islami mund tė marė ashpėrsisht kursin e njejtė qė ka marė pėr krishterizmin. (All-llahu na mbroftė prej fatit tė tillė!) Toni pėrkrahės nė rreshtat e mė poshtėm ėshtė tipik pėr mentalitetin liberal:

“Islami mund tė pritet tė shkojė pėrmes traumave tė njejta tė krishterizmit nė pėrpjekjen e tij sė bashku me shkencėn moderne dhe me pėrmbledhjen fillestare; vetėm se ndėrsa trauma krishtere ėshtė pėrkrahur gjatė njė shekulli ose mė shumė Islami duhej tė pėrshtatej nė njė gjeneratė tė vetme me njė kulturė gati tė formuar moderne. Shpresohet se bota muslimane do ta gjejė eventualisht rrugėn e saj Kuranore tė kombinimit tė njohurive moderne me besimin e saj nė Tranzicion dhe angazhimin e saj nė moralin e komunitetit njerėzor. Ne mund tė shpresojmė mė tej se ky zhvillim do tė pėrfshijė gjithashtu njė njohje tė madhe tė ēėshtjes ekumenukale qė ka qenė e shprehur kaq fuqishėm brenda ndarjes sufiste nė Islam.” [32]

Shėnimi i fundit pėr “ndarjen sufiste nė Islam” kėrkon njė diskutim mė tė detaluar se kjo e ofruar kėtu, por nėse Hiku ka pėrshtypjen se pluralizmi i tij reduktiv fetar mund tė gjejė pėrkrahje nė tasawwaf-in e vėrtetė ose ‘irfan, njė argument mjaft i fuqishėm mund tė jepet se ai ėshtė i keqkuptuar, pėrshkrimet e tė cilit mund tė marin formėn e mė poshtme. Megjithatė mund tė ketė disa tariqa tė degjeneruar sufist duke dėshiruar tė luajnė rolin e pohuar pėr ata nga Hiku dhe ka urdhėra nė perėndim prej tė cilave jomuslimanėt janė nisur, shumica e madhe e ‘urafa tė Islamit kanė kėrkuar vėzhgime tė rrepta tė sheriatit nė sajė tė iniciativės sė udhėtimit shpirtėror (sayr wa suluk). Hiku ka qef tė citojė thėnien e mė poshtme tė Jalal al-Din Rumi: “Llampat janė tė ndryshme por drita ėshtė e njejtė”. [33]

Por kjo ėshtė ajo qė Kurani gjithashtu pohon:

“Ne e kemi shpallur Tevratin nė tė cilin ka udhėzime dhe dritė...” (Al-Kuran, 5:44),

“Pas atyre kemi dėrguar Isanė, tė birin e Merjemes, i cili vėrtetonte Tevratin e shpallur pėrpara tij, kurse atij i dhamė Inxhilin, ku kishte udhėzim e dritė...” (Al-Kuran, 5:46).

Por pėrfundimi i arritur nė Kuran nuk ėshtė pėr shkak se tė gjitha kėto fe kanė dritė Hyjnore qė nuk i dallojmė cilin tė ndjekim, as se cilin e ndjekim duhet tė konsiderohet analog me etnitetin tonė. [34] Nuk ėshtė se ne paraqitemi me llampa tė ndryshme prej tė cilave do tė zgjedhim nė pajtim me shijen tonė, prapavijėn dhe cilėsinė e pėrrvojave tona personale; Zoti i paraqet mė mirė llampat njerėzimit me rradhė dhe ėshtė pėrgjegjėsia jonė tė ndjekim atė ēfarė Zoti ka caktuar pėr ne nė kohėn e sotme.

Kur nė kundėrshtim me Rumin i krishteri, al-Jarrah, kėrkon t’ia falė krishterizmin e tij si fenė e baballarėve tė tij, Rumi proteston:

“Ky nuk ėshtė veprimi ose fjalėt e njė burri intelegjent i pushtuar nga ndjenja tė shėndosha . Zoti ju dha intelegjencėn tuaj ndryshe nga intelegjenca e babait tuaj, pamjen tuaj ndryshe nga pamja e babait tuaj, diskriminimin tuaj. Pse e shfuqizoni pamjen dhe intelegjencėn tuaj, duke e ndjekur njė intelegjencė qė do t’iu shkatėrrojė dhe nuk do t’iu drejtojė?” [35]

Rumi vazhdon duke dhėnė disa shembuj se si arsyeja na drejton qė ne pranojmė ēfarė ėshtė mė e dobishme pėr ne mbi atė qė baballarėt tanė kishin. Ai pohon se madje edhe njė qen qė mėson gjuetinė pėr njė mbret nuk do tė hajė mė nė plehra ashtu siē kishin bėrė tė tjerėt.

Nė qoftėse inteligjenca e egėrsirės kap shpejt ēfarė ka gjetur mė mirė se ēfarė ka trashėguar nga prindėrit e tij, ėshtė e tmershme dhe absurde se njeriu, superior mbi tė gjithė banorėt e tokės nė arsye dhe diskriminim, duhet tė jetė mė pak se njė egėrsirė. Zoti na ruajt nga kjo!

Sigurisht ėshtė e drejtė se ai do tė thotė se Zoti i Jezusit, paqja qoftė mbi tė, e nderoi Jezusin dhe e solli atė pranė Tij, kėshtu kushdo qė i shėrben atij i shėrben Zotit, kushdo qė i bindet atij i bindet Zotit. Por megjithėse Zoti dėrgoi njė profet superior ndaj Jezusit, duke shfaqur me duart e Tij tė gjitha qė shfaqte me duart e Jezusit dhe mė shumė Ai urdhėroi atė tė ndjekė atė profet, pėr hirė tė Zotit dhe jo pėr hirė tė vetė profetit. [36]

Rumi ishte njė pluralist reduktiv fetar i llojit qė Hiku e bėri tė jetė.

Sufistėt kanė kėrkuar tė shpjegojnė faktin se ka dallime nė fetė qė janė urdhėruar Hyjnėsisht me dallimin midis tė jashtmes (zahir) dhe tė brendėshmes (batin) sė feve. Dallimet mes tyre janė dallime tė jashtme; e brendshmja ėshtė e njejtė, megjithatė shumica e madhe e sufistėve kanė konfirmuar detyrimin pėr tė ndjekur urdhėrat e ligjit Islam me slloganin: Nuk ka tarikat pa sheriat. Nuk ka rrugė pėr pranimin e brendshėm pėrveē se pėrmes tė jashtmes, dhe e jashtmja e kėrkuar nė kohėn e sotme ėshtė ajo e Islamit.

“Ashtu si njė kokėrr qė bie nėse i mungon thelbi, po ashtu do tė bjerė nėse nuk ka lėkurė. Nėse e mbillni njė farė nė tokė pa lėkurė ajo nuk mbin, kurse nėse e groposni nė tokė me lėvoren e saj ajo mbin dhe bėhet pemė e madhe.” [37]

Mė tej drita e thėnė nė Kuran e gjetur nė Tora dhe Evangel i referohet kėtyre librave qė Zoti ua dha profetėve, dhe jo nė shkrimet e fallsifikuar nė tė cilat, sipas Islamit, gjindet sot dhe drita e feve tė mė parshme sigurisht nuk i referohet doktrinave tė pėrjashtuara hapur nga Kurani, siē ėshtė inkarnimi, kryqėzimi dhe triniteti. Rumi pėrjashton hapur dhe fuqishėm se Jezusi (a) ėshtė Zot si kundėrshtim pėr tė arsyetuar nė pėrgėnjeshtrimin e pohimit tė bėrė nga Al-Jarrah se disa sufistė kanė pranuar doktrinėn e inkarnimit. [38] Fakti se ka shumė llampa por njė dritė, nuk do tė thotė se nuk ka dallim se cilėn fe ndjekim ose se ne mund tė pushojmė tė kėnaqur me atė qė na ėshtė dhuruar nga familja dhe kultura. Pėr Rumin, si pėr tė gjithė muslimanėt ka vetėm njė rrugė tė drejtė, al-sirat al-mustaqim.

Megjithatė, tema e pėrbashkėt e gjetur tek poetėt sufistė siē janė ‘Attar, Rumi dhe Hafiz ėshtė shprehja e afėrsisė me krishterizmin ose Zoroastrianizmin ose adhurimin e idoleve. Kjo mund t’i ēojė disa nė pėrfundime tė gabuara se kėta poetė i konsiderojnė dallimet mes Islamit dhe feve tė tjera si tė parėndėsishme. Ēfarė nė tė vėrtetė do tė gjindet nė shprehje tė tilla ėshtė dėnimi i shfaqjes sė shenjave tė jashtme tė lidhjes me Islamin pa ndonjė besim tė brendshėm. Do tė ishte mė mirė tė ketė lidhje tė pakonsiderueshme me njė besim tė pavėrtetė, por tė besohet sinqerisht nė tė dhe tė ndiqet drejtimi nė tė pėr pėrparim shpirtėror nė vend qė tė jesh njė hipokrit qė shfaq Islamin nga jashtė ndėrsa nga brenda ai adhuron taghud. Dėnimi i hipokrizisė nė Kuran ėshtė i qartė:

Hipokritėt do tė jenė mu nė fund tė zjarrit tė xhehennemit dhe ti nuk do t’u ofrosh ndihmė. (Al-Kuran, 4:145)

Hipokritėve dhe hipokriteve edhe mosbesimtarėve All-llahu u ka premtuar zjarrin e xhehennemit, ku do tė mbesin pėrgjithmonė; e ai u mjafton atyre! Dhe ata i ka mallkuar All-llahu. Ata kanė dėnim tė vazhdueshėm. (Al-Kuran, 9:68)

Nėse do tė krahasonim format e ndryshme tė kufr, sigurisht ajo e hipokrizisė ėshtė mė e keqja se ajo e zoroastrianit tė sinqertė. Mohimi i brendshėm i ortodoksisė sė gjetur tek Hafizi (dhe Imam Homeinit), p.sh, ngjyrosja e rrogozit tė lutėsit me verė ose tė kėrkuarit ndihmė tek Magi (pir-e moghan), bėhet mjet qė tregon dimensionin e brendshėm tė fesė dhe mohon hipokrizinė por ky simbolizėm po tė mos kuptohet si hiperbolė do tė duket si heqje dorė nga besimi. Hipokrizia ndodh me afrimin e jashtėm tė Islamit dhe me mohimin e brendshėm. Imam Homeini duke ndjekur shembullin e Hafizit, dėshiron tė theksojė tė kundėrtėn e hipokrizisė, besimin e sinqertė nė Islam, kėshtu ai e ekzagjiron duke pėrfshirė ekstremin e kundėrt, mohimin e jashtėm tė Islamit me afirmimin e tij tė brendshėm; nė kėtė mėnyrė kufr bėhet simbol pėr iman tė vėrtetė!

Puth dorėn e sheikut qė mė ka shpallur jobesimtar.

Uroje rojen qė mė ka lidhur me zinxhirė.

Po mbyllem nė vetmi i zbrapsur prej sot e tutje nga dera e Magusit. [39].

Nė shkollėn e Ibn al-Arabit theksohet nė atė mėnyrė nė tė cilėn dukshėm besimet kundėrshtare mund tė shprehin njė tė vėrtetė tė vetme nga perspektiva tė ndryshme. Nė kėtė mėnyrė janė shpjeguar ndryshimet nė fetė e urdhėruara hyjnore. Edhe pse ato kundėrshtojnė njėra-tjetrėn nga jashtė, secila prej tyre shpreh njė tė vėrtetė tė vetme hyjnore. Sufistė tė tjerė kanė spekuluar se tekstet e shenjta tė Hinduizmit bazoheshin nė shkrimin e shpallur hyjnor kurse tė tjerė kanė shkuar mė tej nė hipokrizi se Buda ishte profeti Dhu al-Kifl. [40] Megjithatė, fakti se e vėrteta e Zotit mund tė gjejė shprehje nė fetė e ndryshme madje dukshėm kundėrshtuese, nuk do tė thotė se njerėzit janė tė lirė tė zgjidhin ēfarėdo feje qė u pėrshtatet fantazisė sė tyre. Ibn al-Arabi vetė, kur u pyet nga njė udhėheqės musliman pėr ta kėshilluar se si t’i trajtojė tė krishterėt, u pėrgjigj se ata duhet tė trajtohen ashtu siē urdhėrohet nga ligji Islam, [41] dhe ai pohon se ėshtė detyrė e njerėzve tė kohės sė sotme tė ndjekin sheriatin e sjellur nga Muhamedi (s) [42] dhe ėshtė ky kuptimi se tė gjitha fetė e shpallura mė parė u bėnė tė pavlefshme (batil) me shpalljen e Kuranit, jo se ato u bėnė fallce, ky, thotė Ibn al-Arabi, ėshtė mendimi i injorantit, por ėshtė obliguese tė ndiqet sheriati i Islamit tė veēantė se sa ai i njė feje tė shpallur mė parė. Kėshtu tė gjitha sistemet e vendosura tė ligjit fetar bėhen tė pavlefshme, jo sepse janė pa vlerė, por sepse ēfarėdo qė nevojitet prej tyre ėshtė pėrfshirė nė shpalljen e fundit. Ai thotė si vijon:

“Tė gjitha fetė e shpallura [shara’i] janė dritė. Mes kėtyre feve, feja e shpallur e Muhamedit ėshtė si drita e llambikut mes dritave tė yjeve. Kur shfaqet Dielli, dritat e yjeve fshihen dhe dritat e tyre pėrfshihen nė dritėn e Diellit. Fshehja e tyre ėshtė si avullimi i feve tė tjera tė shpallura: qė marin pjesė pėrmes fesė sė shpallur tė Muhamedit. Megjithatė, ato nė fakt ekzistojnė, ashtu si ekzistimi i dritės sė yjeve ėshtė aktualizuar. Kjo shpjegon pse jemi kėrkuar nė fenė tonė gjithėpėrfshirėse tė kemi besim nė tė vėrtetėn e tė gjithė tė tė dėrguarve dhe tė tė gjitha feve tė shpallura. Ato nuk janė tė pavlefshme (batil) tė anulluara – ky ėshtė mendimi i injorantit.” [43]

Dallimi mes sufistėve dhe teologėve nė shumėllojshmėrinė e feve ėshtė mė i theksuar se doktrina eksplicite. Sufistėt theksojnė njėsinė e mbrendėshme tė feve tė shpallura kurse teologėt theksojnė superioritetin e jashtėm tė Islamit, por nuk ka dallim tė vėrtetė nė asnjėrėn prej ēėshtjeve. Teologėt pranojnė se fetė e shpallura mė parė pėrmbajnė dritė dhe drejtim, prandaj ky ėshtė ekspliciteti i pohuar nė Kuran. Fakti se nė kohėt e sotme vetėm Islami i shpallur Muhamedit (s) ėshtė i vlefshėm dhe ligji i tė cilit ėshtė obligues pranohet gjithashtu nga sufistėt. Tė dyja grupet mbrojnė faktin se fetė e shpallura mė parė, duke pėrfshirė krishterizmin e sjellė nga Jezusi (a), nuk pėrmbajnė asnjė dallim doktrinues nga Islami, por sufisti dėshiron mė shumė se teologu tė kėrkojė ndriēime nė pėrmbajtjen e feve tė tjera, pėrkundėr asaj qė konsiderohet nga tė dy teologu dhe sufisti si rritje e gabimit doktrinues, nė atė masė qė shqetėsimi primar i sufistit ėshtė ndriēimi shpirtėror se sa doktrina. Pėr shkak tė kujdesit tė tij pėr dimensionin e brendshėm, ‘arif ėshtė gjithashtu dėshira pėr tė lejuar ndryshim mė tė madh nė dyanėsinė e jashtme si shprehje tė njė tė vėrtete tė vetme se sa tė atyre preokupimi mė i madh i tė cilėve ėshtė detali doktrinues dhe ritual. Megjithatė, tė dyja grupet thonė se Islami sjell pėrsosjen e tė gjithė asaj qė pėrmbajnė fetė e shpallura mė parė dhe ėshtė feja e vetme e urdhėruar nga Zoti pėr kohėt e sotme deri nė fund. Megjithatė, arif dėshiron t’i japė shprehje poetike besimit tė tij dhe pėrjashtimit tė hipokrizisė pėrmes simboleve tė feve tė tjera dhe madje adhurimit tė idolėve si nė rreshtat mė poshtė tė Baba Tahirit dhe Imam Homeinit respektivisht:

Tė lumtur janė ata qė nuk dallojnė duart nga kėmbėt e tyre,
Ata mes flakėve qė nuk janė as tė lagur as tė thatė.
Sinagogu, Qabeja, Tempulli i Idolit, Manastiri,
Asnjėra nuk dihet tė jenė shprazur nga i dashuri. [44]
Tek dera e tavernės,
tempullit, xhamisė dhe manastirit,
Kam rėnė nė rraskapitje,
edhe pse Ti mė shikon. [45]


Njė rresht tjetėr mendimi pėr shumėllojshmėrinė e feve gjendet nė traditėn e filozofisė Islame. Pasi shpjegon se njerėzit e thjeshtė tė cilėt profetėt (a) kėrkuan t’i drejtojnė nuk janė tė aftė tė vlerėsojnė diturinė filozofike, Farabi shkruan: “Kėto gjėra kėshtu alegorizohen pėr ēdo komb ose popull me terme tė njohura pėr ta dhe ėshtė e mundur se ēfarė ėshtė e njohur pėr njė popull ėshtė e huaj pėr njė tjetėr.” [46]

Sipas pikėpamjes sė Farabit, qė ėshtė nė njė shkallė tė madhe e pranuar nga Ibn Sina, fetė tė gjitha shprehin njė tė vėrtetė tė vetme filozofike nė simbole tė ndryshme dhe pėrmes kėtyre simboleve shėrbejnė pėr tė organizuar shoqėrinė dhe pėr tė ēuar njerėzimin nė lumturi. Po ashtu, ēdo fe e madhe pėrmban nė kodin e saj tė shpalljeve, “shikime tė mjaftueshme tė tė vėrtetės sė pastėr pėr tė udhėhequr kėrkesat e zgjedhura tė sė vėrtetės pėr tė ndjekur vetė kėtė tė vėrtetė dhe pėr tė qenė nė gjendje tė interpretojė alegorisht simbolet e mbetura”. [47] Sipas Farabit, pėrmbajtja shpirtėrore dhe prapavija e tė gjitha feve ėshtė identike, qė kur ėshtė univerzale, por ėshtė barazisht e vėrtetė se simbolet e pėrdorura nga fetė nuk janė tė nivelit tė njejtė. Pėr shkak tė kėsaj disa fe janė “mė afėr tė vėrtetės se tė tjerat, disa janė mė adekuate se tė tjerat nė udhėheqjen e njerėzimit nė tė vėrtetėn mė tė madhe, disa sėrisht janė mė efektive se tė tjerat nė fitimin e besimit tė njerėzve dhe duke u bėrė forcė direkte e jetėve tė tyre. Nė tė vėrtetė ka fe, simbolizmat e tė cilave janė tė dėmshme pozitivisht”. [48]

Si qėndrimi sufist nė shumėllojshmėrinė e feve, asgjė nuk kundėrshton nė qėndrimin e filozofėve idetė e theksuara nga teologėt qė nė kohėt e sotme feja e vetme e urdhėruar nga Zoti pėr njerėzimin ėshtė Islami, se fetė e shpallura mė parė kanė devijuar, se besimet lidhur me to ndryshojnė nga ajo qė u ishte shpallur profetėve tė tyre dhe se Islami ėshtė kulminacioni i tė gjitha feve tė shpallura mė parė. Se ku ndryshon ‘urafa dhe filsuf ėshtė nė atė se si tė kuptosh brendinė (batin) e feve tė shpallura pėrmes zbulimeve shpirtėrore ose pėrmes argumentit filozofik. Ēfarė ėshtė mė e dallueshme pėr mungesėn e tij ėshtė lloji i pikėpamjes sė mbrojtur nga pluralizmi reduktiv fetar, sipas tė cilit fetė janė tė vlefshme nga pėrvoja personale fetare, qėkur tė gjitha fetė shprehin njė tė vėrtetė tė vetme tė brendisė si pasojė nuk bėn dallim dhe se e vėrteta e pėrbashkėt e feve tė botės nė format e tyre bashkėkohore ėshtė e mjaftueshme si drejtuese pėr lumturinė pėrfundimtare. Asnjėra prej kėtyre elementeve thelbėsore tė pluralizmit reduktiv fetar nuk do tė pranohet nga teologu, sufisti ose filozofi.

Tani mund tė kthehemi tek opcionet pėr tė shpjeguar shumėllojshmėrinė e fesė e konsideruar nga Wainwright: (a) mohimin e konfliktit, (b) inferioritetin epistemik, (c) mjet i pabesueshėm i prodhimit fetar. Lidhur me brendinė e feve tė shpallura, muslimanėt mohojnė se ka ndonjė konflikt tė vėrtetė; por ato e njohin dhe insistojnė pėr rėndėsinė e konflikteve mes shpalljeve doktrinuese tė dala nga besimtarėt nė besime tė ndryshme. Kėshtu pse disa njerėz dėshtojnė tė pranojnė tė vėrtetėn e Islamit? Arsyeja mė e madhe e dhėnė nė Kuran ėshtė mėkati, krenaria, kėnaqėsia, paragjykimi, kokėfortėsia nė lidhje mė “besimin e baballarėve tanė” dhe pavullnetshmėria pėr tu ankuar nga kėrkesat praktike tė Islamit janė pėrmendur tė gjitha. Tė tjerė mund tė dėshtojnė ta pranojnė Islamin sepse kanė mungesė tė vetėdijshmėrisė sė mėsimeve tė tij. Tė tjerė mund tė dėshtojnė tė shohin tė vėrtetėn e mėsimeve tė Islamit sepse kjo e vėrtetė nuk ėshtė bėrė e qartė pėr ata pėr ndonjė nga arsyet e ndryshme. Ndoshta ata janė shumė tė impresionuar me tė vėrtetėn e besimit tė tyre qė i bashkangjiten pėrbėrjes sė tij tė veēantė dhe nuk mund tė njohin shprehjen e tij mė tė pėrsosur nė Islam. Nuk ėshtė se ata janė inferiorė ndaj muslimanėve nė kapacitetet e tyre njohėse, kėshtu duhet t’i quajmė ata inferiorė epistemik, as se ka njė rrymė metodologjike nė mėnyrėn qė ata pėrgjithėsisht i formojnė besimet. Konsideroni njė grup fizikantėsh me pikėpamje tė ndryshme. Ata janė tė devotshėm epistemik, dhe ndajnė parime tė njejta fundamentale metodologjike. Por dikush ka aftėsi dhe ėshtė i aftė tė formulojė teorinė e saktė, derisa tė tjerėt vazhdojnė tė zvarriten drejtė fundit. Ndoshta disa raste tė mosmarrėveshjes fetare janė tė atilla. Njėri ėshtė i bekuar me aftėsinė e tė parit, kurse tjetri ėshtė i verbėr. Ndonjėherė dallimi fetar mund ta kthejė prezencėn e hirėsisė. Ndoshta mund tė jetė e mundur qė Zoti tė lejojė dikė tė mendojė qė njė besim i pavėrtetė ėshtė i vėrtetė sepse besimi i pavėrtetė mund t’i pėrshtatet mė nirė kapacitetit tė personit pėr pėrparimin shpirtėror. Ne nuk mund tė themi kėtė. Kjo kėrkon njohuri pėr tė paparėn, pėr atė se si Zoti mund tė shpėrndajė hirėsinė e Tij tek shėrbėtorėt e Tij pėr t’i drejtuar ata nė rrugėn e Tij. Por ēfarė ėshtė thėnė kėtu duhet tė mjaftojė pėr tė sygjeruar se si dikush mund tė insistojė nė tė vėrtetėn e Islamit dhe tė jetė i pakėnaqur me mėnyrat pėr tė shpjeguar llojllojshmėrinė fetare tė konsideruar nga Wainwright.

Nė kohėt e sotme, vetėm njė fe ėshtė urdhėruar nga Zoti pėr njerėzimin dhe nė kėtė kuptim vetėm njė fe vlen ose ėshtė e vėrtetė, siē ėshtė feja e shpallur tė dėrguarit tė Tij tė fundit, Muhamedit, paqja dhe bekimi i All-llahut qoftė mbi tė dhe mbi familjen e tij, qėndron pyetja se kush ėshtė i destinuar pėr parajsė dhe kush pėr zjarrin e ferrit dhe nėse dėnimi do tė jetė i pėrjetshėm ose jo pėr idhtarėt e ndonjė feje tė veēantė. Kjo temė diskutohet nė detale nė kapitullin e fundit tė Adl Llahi (Drejtėsia Hyjnore) tė Shahid Mutahharit dhe qėndrimi i mbrojtur mė poshtė pėr pjesėn mė tė madhe ėshtė i njejtė. [49]

Gjėja e parė qė duhet tė kuptohet pėrpara njė deklarimi mund tė bėhet pėr atė nėse mosbesimtarėt mund tė hyjnė nė parajsė ėshtė ajo se mosbesimi ėshtė njė mėkat i madh duke siguruar dėnim tė pėrjetshėm. Vargjet e Kuranit tė shenjtė duke vėrtetuar kėtė gjykim janė tė shumta pėr tu pėrmendur por kėto mė poshtė janė sqaruese:

“ndėrsa pėr ata qė nuk besojnė ka pije prej ujit tė nxehtė dhe vuajtje tė padurueshmė, pėr atė qė mohojnė.” (Al-Kuran, 10:4).

“Kush i kundėrshton Profetit, pasi qė ai ia sqaron rrugėn e drejtė, dhe shkon rrugės e cila nuk ėshtė rrugė e besimtarit, do ta lėshojmė tė bėjė ēka tė dojė dhe ta hudhim nė xhehennem. Sa vend i tmershėm ėshtė ai!” (Al-Kuran, 4:115)

Kėto vargje dhe vargje tė tjera tė ngjajshme pėrhapin njė kėrcėnim pėr tė pafenė, kėshtu pėr t’i kuptuar ato saktėsisht, na duhet tė egzaminojmė tre ēėshtje: (1) kujt i drejtohet kėrcėnimi saktėsisht, (2) nėn cilat kushte drejtohet ai dhe (3) a duhet tė zbatohet.(1) Mosbesimi

Kėrcėnimi i dėnimit nuk pėrhapet ekskluzivisht tek mosbesimtarėt ai ėshtė shpėrndarė tek tė gjithė njerėzit dhe mosbesimi shprehet si njė kusht kompensimi pėr tė cilėn ėshtė ferri. Megjithatė, pėr shkak tė rėndėsisė sė saj si kusht primar pėr dėnimin nė fjalė, duhet tė shėnohen disa pika pėr konceptin e mosbesimit para se tė meren parasysh kushte tė tjera pėr dėnimin e tė mosbesimtarėve.

Termi mosbesim (kufr), dhe tė afėrta me tė, siē ėshtė mosbesimtari (kafir), kanė kuptime tė ndryshme nė kontekste tė ndryshme. Pėr shembull ka njė definicion legal qė pėrdoret nė lidhje me ēėshtje tė tilla si trashėgimia dhe martesa. Megjithatė, nuk mund tė supozohet se nė ēdo varg nė tė cilat ndodhen kėto terme definicioni legal jep domethėnien e duhur. Madje edhe nė kontekste tė ndryshme legale kuptimi mund tė ndryshojė. Pėr shembull, urdhėri pėr tė vrarė mosbesimtarėt nė kohė lufte pėrgjithėsisht ėshtė interpretuar si kėmbėngulje pėr tė luftuar mosbesimtarėt dhe jo gratė, fėmijėt dhe tė moshuarit. Disa kanė deklaruar se dėnimet legale tė paganėve (mushriqin) nė Kuran u pėrkasin vetėm paganėve tė gadishullit Arabik gjatė kohės sė Profetit Muhamed (s), kurse tė tjerė kanė ofruar interpretime mė tė gjėra.

Definimet legale tė mosbesimit nuk kanė lidhje me ēėshtjen e shpėtimit, pėr definimet legale lidhur me ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me atė se si jo-muslimanėt do tė trajtohen sipas ligjit Islam, derisa ēėshtja e shpėtimit i pėrket gjendjes sė brendshme tė individit.

Kuptimi letrar i mosbesimit (kufr) ėshtė mbulimi. Mosbesimtar ėshtė ai qė kėrkon ta strehojė ose ta fsheh veten nga e vėrteta e Islamit. Mosbesimi nuk ėshtė njė kusht pasiv qė kėrkohet tek ata qė u mungon besimi i vėrtetė nė Islam, se sa njė kundėrshtim aktiv i brendshėm qė ndalon njė person pėr tė pranuar drejtimin hyjnor. Ēfarė e dėnon tė pafenė ėshtė kundėrshtimi i tij i hapur i Zotit dhe refuzimi i drejtimit hyjnor qė Ai e dėrgoi pėrmes profetėve tė Tij. Mosbesimi e tij e fsheh tė pafenė nga Zoti dhe kjo ndarje ėshtė dėnim.(2) Kushtet

Teologėt Shi’it pėrgjithėsisht pajtohen se kėrcėnimi me dėnim nuk zbatohet tek tė gjithė ata qė u mungon besimi i vėrtetė. Pėrjashtime tė qarta janė fėmijėt qė nuk kanė arritur moshėn e arsyes, i ēmenduri dhe me tė meta mendore. Grupe tė tjera tė pėrjashtuara nga kėrcėnimi i dėnimit pėr besimet e tyre tė pavėrteta tė pėrmendura nė tregime janė tė shurdhėt dhe memecėt dhe ata qė kanė vdekur mes periudhave nė tė cilat u dėrguan profetėt. [50] Ka njė mosmarėveshje pėr atė se ēfarė do tė ndodhė saktėsisht me kėta grupe, tė quajtura tė paaftė (qasir) nė jetėn e mėtutjeshme. Sipas disa tregimeve do tė ketė njė gjykim Ditėn e Fundit pėr kėta njerėz nė tė cilėn njė profet do tė dėrgohet dhe do t’i thėrrasė ata nga brendia e zjarrit. Ata qė hyjnė nė zjarr do tė shpėtojnė dhe ata qė nuk do tė hyjnė do tė hyjnė nė rrotėn e ferrit. Shaykh Saduq, megjithėatė, i refuzon kėto tregime pėr arsye se ato bien nė kundėrshtim me tė tjerat sipas tė cilėve nuk ka pėrgjegjėsi nė ditėn e gjykimit. Tė tjerė deklarojnė se ata qė kanė qenė tė paaftė nė kėtė botė janė tė pėrjashtuar. Sipas Fayd Kashanit, thirrja nga zjarri do tė kuptohet si reflektim nė botėn tjetėr i gjykimit nė kėtė botė pėr tė jetuar nė mėnyrė tė drejtė dhe thirrja e profetit nga zjarri ėshtė forma tjetėr e tė shprehurit tė thirrjes sė ndėrgjegjes morale nė kėtė botė. [51] Nė kėtė rast, ka njė pajtim tė pėrgjithshėm mes shkollarėve shi’it se grupet e pėrmendura mė lartė mund tė falen nga dėnimi pėrkundėr besimeve tė tyre tė pavėrteta.

Ata qė quhen tė paaftė (qasir) dallohen nga tė pakujdesshmit (muqasir), qė kanė besime tė pavėrteta pėrmes gabimit tė tyre pėr shkak tė paragjykimit, dogmatizmit, krenarisė, dembelisė dhe tė tjerave si kėto. Zgjidhja e Shahid Mutaharit pėr problemin e pluralizmit fetar bazohet nė kėtė dallim, edhe pse, ai zgjeron kategorinė e tė paaftėve pėr tė pėrfshirė tė gjithė ata qė janė tė paaftė pėrmes asnjė gabimi tė tyre pėr tė pranuar tė vėrtetėn e Islamit. Ata qė janė tė paaftė mund tė ndahen nė dy grupe: atyre qė u mungon aftėsia mendore pėr tė dalluar tė vėrtetėn dhe atyre tė cilėve e vėrteta nuk u ėshtė transmetuar, edhe pse ata janė plotėsisht tė arsyeshėm. Grupi i parė pėrfshin fėmijėt, tė ēmendurit dhe me tė meta mendore. Megjithatė me interes tė madh ėshtė grupi i dytė, qė pėrfshinė tė shurdhėrit dhe ata qė kanė lindur mes profetėve, me tė cilėt Shahid Mutahari i shton ata tė cilėt ai i quan mustad’af, kėta bėnė fatkeqėsi ose me shtypje ose nė rrethana tė tjera.

Zgjerimi i klasės sė tė paaftėve ėshtė njė rezultat natyror i reflektimit tė arsyeshėm tek grupet e pėrmendura nė tregime. Nuk ėshtė shurdhėsia, per se, qė e fal njė person nga kujdesja ndaj thirrjes sė Islamit, por rezultati i supozuar pėr tu ndjekur nga shurdhėsia nė shekujt e kaluar se nga i shurdhėri nuk duhet tė pritet tė jetė i njohur me mėsimet e Islamit. Nėse i shurdhėri megjithėse ėshtė i aftė tė lexojė ose tė shkruajė, dhe i edukuar dhe mėsimet e Islamit i janė bėrė tė njohura atij, atėherė ai do tė jetė pėrgjegjės pėr pranimin ose refuzimin e tė vėrtetės. Ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė tregimi i tė vėrtetės, jo shurdhėsia, siē tregohet nė vargjet e shenjta treguar mė lartė nė shprehjen “pasi qė ai ua sqaron rrugėn e vėrtetė” (4:115). Ky ėshtė kushti qėndror pėr zgjedhjen e besimit me pėrgjegjėsi.

Gjithashtu, ata qė kanė lindur nė kohėn ndėrmjet profetėve supozohet se kanė mungesė tė njohurive pėr mesazhin e diturive hyjnore qė ata sollėn. Por nėse njė person i tillė ishte njė shkollar dhe ka kuptuar se ēfarė ėshtė shpallur mė parė, duhet tė jetė detyrė e tij t’i kushtojė vėmendja thirrjes hyjnore. Nga ana tjetėr, dikush qė lind nė kohėt e sotme, por nė njė zonė tė largėt tė botės nė tė cilėn mėsimet Islame nuk kanė arritur, nuk mund tė mbajė llogari pėr mospėrqafimin e Islamit.

Shahid Mutahhari e zgjeron kėtė ēėshtje pėr tė mbrojtur ata qė pėr ndonjė arsye (pėr tė cilėn ata vetė nuk mund tė mbajnė pėrgjegjėsi) nuk janė nė gjendje tė kuptojnė mesazhin e Islamit. Dikush qė ėshtė sjellur nė njė atmosferė tė helmuar nga propaganda e pėrhapur nga armiqtė e Islamit mund tė mos jetė mė i aftė tė kuptojė mesazhin e Islamit se sa ai qė jeton nė njė vend tė largėt i shkėputur fizikisht nga tė gjitha lidhjet me botėn Islame. Edhe nėse ky person ėshtė shkollar pėr tė cilin njė bibliotekė me libra pėr Islamin ėshtė nė dispozicion, sėrisht tė kuptuarit e mesazhit tė Islamit pėr personin e tillė mund tė jetė aq i vėshtirė si pėr ata qė kanė mungesė tė shėndetit mendor.

Ndoshta ata qė Shahid Mutahharu i ndėshkon si “mendje ngushtėt thajnė tė shenjtėt” (tang nazari khoshk muqaddasan) do tė argumentojnė nė bazė tė vargut tė shenjtė si mė poshtė qė nėse dikush vėrtetė kėrkon tė vėrtetėn, Zoti nė njė mėnyrė do t’ia tregojė rrugėn pėr Islam (nė kuptim tė veēantė): “Dhe kush pėrpiqet shumė pėr Ne, Ne sigurisht do t’i drejtojmė ata nė rrugėn Tonė” (Kuran, 29:69). Megjithatė, pėrfundimi i tillė nuk mund tė dalė nga ky varg pėr dy arsye. Sė pari, drejtimin qė Zoti mund t’ua sigurojė kėrkuesve tė vėrtetė mund tė jetė dituria morale pa aftėsinė pėr tė arritur nė informacionin pėr shpalljen qė iu bė profetit tė Tij tė fundit, ashtu siē Zoti mund tė udhėheqė dhe tu dhurojė dituri atyre qė kėrkojnė sinqerisht por qė jetojnė nė vende ku mesazhi i Islamit nuk ka arritur.

Sė dyti, nuk ėshtė e qartė se shprehja “kush pėrpiqet shumė pėr Ne” do tė interpretohet kėshtu pėr tu pėrfshirė tė gjithė kėrkuesit e sinqertė, pra fjalė tė ngjajshme janė pėrdorur nė Kuran nė vende tė ndryshme me njė kuptim mė tė ngushtė pėr tu dhėnė rėndėsi vetėm atyre qė kanė qenė pothuajse besimtarė tė vėrtetė dhe kanė luftuar pėr Islam. [52]

Shahid Mutahhari argumenton se shpėtimi nuk ėshtė ēėshtje e njė vendimi arbitrar nga Zoti, por ėshtė rezultati natyror i jetės sė dikujt. Nuk ėshtė konvencionale (qarardadi), por ontologjike (takwini). Ai gjithashtu thekson se tė dyja shpėtimi dhe dėnimi arrijnė nė shkallė tė ndryshme dhe se i dyti nuk ėshtė gjithnjė i pėrjetshėm. Gjithashtu, Islami arrin nė atė shkallė nga dėshira e lindur pėr tė vėrtetėn dhe mirėsinė e gjetur tė paktėn fshehurazi nė tė gjitha qeniet njerėzore pėr besimin dhe drejtėsinė e miqėve tė veēantė tė All-llahut, Awliya. Askush nuk ėshtė i mbyllur jashtė parajsės sepse dėshtojnė t’i nėnshtrohen besimit tė drejtė, por zgjedhja e besimeve tė pavėrteta mund ta ndaloje atė nga pastrimi efektiv i vetvetes, dhe kėshtu, indirekt e ēon atė nė fatkeqėsi. [53] Kėshtu nė Islam gjejmė njė arsye pėr insistimin nė besimin e drejt si ėshtė ajo qė drejton njeriun drejt lumturisė, ndėrsa nė tė njejtėn kohė nuk nevoitet tė ketė ndonjė ekskluzivizėm tė ashpėr tė bazuar nė besim.

Pėr ta kuptuar se si mund tė arrihet lumturia pėrfundimtare madje edhe pėr ata qė nuk ndjekin rrugėn e drejt, rrugėn e obliguar pėr tė gjithė njerėzimin nė kohėn e sotme, kjo duhet tė refuzohet se ēfarė i bėn tė pavlefshme fetė e urdhėruara mė parė nuk ėshtė ajo se ata nuk janė tė vėrteta. Zoti shpalli fetė e mėparshme me aftėsinė pėr ta drejtuar njeriun drejt pėrsosjes dhe shpėtimit. Kjo aftėsi trashėguese nuk ėshtė shkatėruar me ardhjen e njė marėveshjeje tė re, akoma dikush qė ngjitet ngusht me tė vjetrėn pas shpalljes sė tė resė ėshtė sigurisht fatkeqėsi, pra nė rast tė kėtillė dėshtimi pėr tė pranuar marveshjen e re bėhet rebelim kundra Zotit.

Sipas pluralizmit joreduktiv, besimi i vėrtetė kėrkohet por nuk ėshtė i nevojshėm pėr shpėtim. Besimi i vėrtetė kėrkohet nė kuptimin se ėshtė bėrė obligues me urdhėr tė Zotit. Besimi i vėrtetė nuk ėshtė i nevojshėm nė kuptimin se ėshtė e mundshme pėr njė njeri tė shpėtojė nga hirėsia e Zotit edhe pse ky obligim nuk pėrmbushet. Shkallėt e ndryshme tė pluralizmit joreduktiv do tė lejojnė pėr mė shumė ose mė pak shumėllojshmėri nga besimi i vėrtetė. Nė kohėn e profetit tė Islamit, paqja dhe bekimi i All-llahut qoftė mbi tė dhe mbi familjen e tij, ēifutėt dhe tė krishterėt konsideroheshin se kishin besime tė pavėrteta, dhe pėrkundėr besimeve tė tilla tė pavėrteta Zoti nuk do ti mohojė ato shpėrblimet e tyre pėrkatėse. Nė dy vargjet e Kuranit shpėrblimi u ėshtė premtuar madje edhe sabinėve, qė shumė komentues pajtohen se ata ishin adhurues tė yjeve, tė siguruar se ata besojnė nė All-llah dhe nė Ditėn e Gjykimit dhe tė bėjnė mirė:

“Me siguri ata qė kanė besuar ose qė janė ebrej, edhe tė krishterė, edhe sabej, qė i kanė besuar All-llahut edhe botės tjetėr dhe kanė bėrė punė tė mira, shpėrblimi tyre ėshtė te Zoti i tyre. Pėr ata nuk ka as frikė e as pikėllim.” (Al-Kuran, 2:62) [54]

Ashtu siē duhet tė pritet ka disa kundėrshtime pėr interpretimin e sakt tė kėtij vargu. Ekskluzivistėt musliman e interpretojnė atė nė atė mėnyrė se jomuslimanėt (nė kuptim specifik) qė ishin idhtarė tė rrugėve tė tjera gjatė periudhave nė tė cilat kėto rrugė ishin urdhėruar nuk kanė pse tė friksohen, derisa idhtarėt e ditėve tė sotme tė feve tė tjera nuk mund tė arrijnė shpėtimin. Ato argumentojnė se nėse vargjet interpretohen pėr tė pėrfshirė jo-muslimanėt gjatė periudhės qė pason paraqitjen e Islamit, do tė kundėrshtohej me vargun e shenjtė:

“Dhe kush kėrkon ndonjė fe tjetėr pėrveē asaj Islame, atij nuk do t’i pranohet dhe ai do tė jetė nga tė humburit nė botėn tjetėr.” (Al-Kuran, 3:85)

Megjithatė, nuk ka kundėrshtim nė leximin inkluzivist tė vargut tė mėparshėm, tė kuptohet nė kundėrshtim me vargun e mėvonshėm duke iu referuar Islamit nė kuptimin e pėrgjithshėm si nėnshtrimi total ndaj All-llahut. Nė anėn tjetėr, (2:62) nuk do tė interpretohet nė atė kuptim se mė shumė se njė fe ėshtė urdhėruar hyjnėsisht gjatė periudhes se tashme. Edhe (2:62) mund tė kuptohet si lejuese se ata qė janė tė paaftė (qasir) por qė jetojnė nė mėnyrė tė drejtė mund tė shpėtojnė. Tė lexuarit e kėtillė tė vargut ėshtė sigurisht mė i arsyeshėm se sa ai i ekskluzivistėve, pėr sa i takon kėsaj ēėshtjeje ėshtė manifestimi i thirrjes univerzale tė Islamit dhe pėr sa i takon ēėshtjes sė shpėtimit, nuk ka dallim nėse thirrja nuk ėshtė manifestuar tek njė person pėr shkak tė kohės gjatė sė cilės ai ka jetuar ose pėr shkak tė largėsisė tė vendit nė tė cilin ai jeton, ose pėr disa arsye tė tjera.

Doktrina kristiane e trinitetit, pėr tė mos pėrmendur adhurimin e yjeve, ėshtė i papajtueshėm me monoteizmin Islam, pėrkundėr njohjes sė dallimeve tė pazgjidhshme nė besim, shpėtimi nuk mohohet nė bazė tė vetė besimit tė gabuar. Megjithatė kjo nuk duhet tė thuhet se tė gjitha besimet bėjnė tė mundur nė mėnyrė tė barabartė shpėtimin. Sipas doktrinės Islame, lumturia pėrfundimtare kalon efektivisht pėrmes besimit nė mėsimet e vet Zotit nė Kuran, siē ėshtė provuar nga profeti i Tij i fundit (s). Disa forma tė besimit, nė anėn tjetėr, siē ėshtė adhurimi i Latit dhe Uzzas nga arabėt paganė, janė absolutisht jashtė tė vėrtetės dhe ēojnė nė gabim se sa nė lumturi. Njerėzit e Librit, ēifutėt dhe tė krishterėt, pėrkundėr dallimeve tė papajtueshme nė besimet e tyre me mėsimet e Islamit, gjithashtu mund tė shpėtojnė me kusht qė besimi i tyre i pavėrtetė pėrmes asnjė shkeljeje ėshtė i tyre. Qė kur fetė e tyre ishin inspiruar qė nė fillim nė mėnyrė hyjnore, ata madje mund tė tėrheqen kah Zoti me anė tė tė vėrtetės hyjnore qė pėrmbajnė fetė e tyre. Madje ėshtė e mundur se nė kėtė mėnyrė idhtarėt e hindusėve, kinezėve, budistėve dhe feve tė tjera mund tė fitojnė parajsėn me kusht qė refuzimi i tyre ndaj Islamit ėshtė si pasojė pėr tė injoruar Islamin se sa pėr tė paragjykuar kundėr Islamit, pėr shembull, se ata do tė konsiderohen qasir (tė paaftė) se sa muqassir (i pakujdesshėm), pra ne nuk mund tė sundojmė definitivisht se idhtarėt e feve veē jaudizmit, krishterizmit, dhe Islamit nuk janė “njerėzit e Librit”, sepse ėshtė e pamundur tė pėrcaktohet se mėsimet origjinale nė kėto fe nuk u sollėn nga njė profet i All-llahut. Kundėrshtimi midis pėrmbajtjes sė urdhėrave dhe mėsimeve tė tyre dhe tė atyre tė Islamit nuk vėrtetojnė se mėsimet origjinale nuk ishin tė njejta nė thelb. Pra megjithėse urdhėrat dhe mėsimet e krishterizmit janė tė papjtueshme me ato tė Islamit, kjo shpjegohet nga gėrryrja (tahrif) e mėsimeve origjinale dhe nuk ka arsye pse njė strategji e ngjajshme nuk mund tė pėrdoret pėr tė shpjeguar mundėsinė se fetė joabrahamike mund tė jenė fe tė shpallura hyjnore. [55] Kėshtu, ai qė ėshtė i paaftė (qasir) mund tė arrijė shpėtimin me anė tė tė vėrtetės hyjnore qė pėrmban feja qė ai besonte gabimisht pėr t’u kėrkuar nga Zoti sė shpejti.

Megjithatė ēėshtja e shpėtimit tė tė paaftit (qasir) nuk ėshtė e vendosur thjeshtė nė bazė tė vėrtetės ose tė pavėrtetės sė mėsimeve nė fenė ose nė sistemin e besimeve tė tij, por gjithashtu nė bazė tė arsyeve tė dikujt pėr besim. Pa marrė parasysh sa e gabuar tė jetė besimi i dikujt nėse shoqėrohet nga qėllimi absolutisht i sinqertė ky sinqeritet nga ai mund tė fitojė shpėrblimin e Zotit, pra vetė sinqeriteti ėshtė nė majė tė nėnshtrimit (Islamit). Kjo ēėshtje ėshtė ilustruar mė mirė nė tregimin e famshėm tė Rumit pėr Mojsiun dhe bariun. [56] Sipas tregimit, Zoti pranon devotshmėrinė e bariut pėrkundėr faktit se ai beson nė mėnyrė absurde besime antropamorfike pėr hyjninė, pėr shkak tė pastėrtisė sė madhe tė dashurisė sė bariut pėr Zotin.

Njė ēėshtje tjetėr lidhėse pėrkitazi me shpėrblimin hyjnor (thawab) dhuruar ekspertit tė ligjit Islam, mujtahid, pėr vendimet e tij legale. Nėse mujtahidi bie nė vendim tė gabuar me gabim tė ndershėm se sa nga shkujdesia, atėherė megjithėse vendimi ėshtė thjeshtė i gabuar, ai akoma meriton shpėrblim dhe ai duhet tė zbatohet. Nė kėtė rast pėr tė vepruar saktėsisht, nėse kjo besohet tė jetė e pasaktė, vetė do tė jetė gabim. Tani nė ēėshtjet qė u takojnė parimeve fundamentale tė fesė, imitimi taqlid ėshtė i ndaluar dhe tė gjithė duhet tė pėrdorin aftėsitė e tyre mė tė mira pėr tė pėrcaktuar ēfarė ėshtė besimi i vėrtetė. Kėshtu nė kėtė vend ēdo kush ėshtė njė mujtahid.

Shkurtimisht kėrcėnimi i dėnimit ėshtė kushtėzuar jo thjeshtė nė mosbesimin e besimit tė pavėrtetė, por nė mosbesimin mėkatar ose besimin e pavėrtetė. Besimi i gabuar nuk ėshtė mėkatar pėr ata qė janė tė paaftė (qasir), por vetėm pėr tė shkujdesurin (muqasir). Tė shkujdesurit janė si hipokritėt, se tė dy deklarojnė nga jashtė atė ēfarė mohojnė nga brenda. Hipokritėt pohojnė Islamin me gjuhėt e tyre por e mohojnė atė nė zemrat e tyre. Nė tė njejtėn kohė hipokriti e din nga brendia e zemrės sė tij se Islami ėshtė i vėrtetė, por ai nuk vepron nė harmoni me tė, kėshtu qė profesioni i tij i jashtėm bėhet mohimi i Islamit. Gjithashtu tė shkujdesurit pohojnė se ata kėrkojnė tė vėrtetėn me gjuhėt e tyre, por nė zemrat e tyre ata fshihen nga e vėrteta. Nė tė njejtėn kohė i shkujdesuri e din nga thellėsia e zemrės sė tij se ėshtė njė e vėrtetė tė cilės ai i largohet, kėshtu qė profesioni i tij i jashtėm pėr kėrkimin e tė vėrtetės shoqėrohet me dėshtimin e tij pėr tė pohuar tė vėrtetėn bėhet mohimi i tė vėrtetės. Kėshtu, ėshtė e pėrcaktuar se na pret premtimi i ferrit pėr tė pafenė qė bashkohet shpesh me atė tė hipokritit.

“Hipokritėve dhe hipokriteve dhe mosbesimtarėve All-llahu u ka premtuar zjarrin e xhehennemit, ku do tė mbesin pėrgjithmon; e ai u mjafton atyre! Dhe ata i ka mallkuar All-llahu. Ata kanė dėnim tė vazhdueshėm. (Al-Kuran, 9:68) [57]

Ne nuk mund tė themi pėr cilindo individ se mosbesimi i tij ėshtė mėkatar ose jo (pėrveē disa individėve fatet e te cilėve qenė shpallur). Dallimi mes tė paaftit (qasir) dhe tė shkujdesurit (muqassir) gjendet brenda zemrės. Kjo gjithashtu ėshtė njė ēėshtje e theksuar nga Shahid Mutahhari, i cili i referohet shembullit se a ėshtė dėnuar Luis Pasteur apo jo pėrkundėr shėrbimit tė tij ndaj njerėzimit:

“Jo vetėm nė lidhje me Pasteurin, por fundamentalisht shpresa e individėve ėshtė nė duart e Zotit. Askush nuk ka tė drejtė tė shprehė njė pikėpamje tė pėrcaktuar pėr dikė nėse ai ėshtė nė parajsė ose nė ferr.” [58]

Madje edhe profeti (s) nuk kishte njohuri pėr jetėn e mė tejshme pėrveē me shpallje hyjnore. [59]

Shtrirja e konceptit tė Shahid Mutahharit pėr tė paaftin (qasir) shėnon njė pėrparim tė madh moral nė teorinė Shi’ite, prandaj ajo riafirmon lidhjen mes pėrgjegjėsisė morale dhe shpėrblimeve dhe dėnimeve tė botės tjetėr qė ishin bėrė tė rrezikshme nga mbitheksimi nė ortodoksinė doktrinuese. Shahid Mutahhari e pėrqesh idenė se parajsa duhet tė rezervohet vetėm pėr atė popullatė tė vogėl minoritare tė njerzimit qė pranon tė gjitha doktrinat e teologėve Shi’itė ndėrsa vėshtirėsisht mund tė shpallim se kemi njohuri pėr atė se kush ėshtė i paaftė dhe kush ėshtė i shkujdesur nė pikėpamjen e Shahid Mutahharit nuk ėshtė e pabesueshme se numri i madh i tė pafeve janė tė paaftė.Kėrcenimi

Pyetja tjetėr qė duhet tė ngrihet ėshtė se a ėshtė dėnimi i jashtėm pasojė e nevojshme e besimit tė pavėrtetė mėkatar, besimit tė pavėrtetė i tė shkujdesurit (muqassir) apo jo. Nė ēėshtjen e pėrgjithshme se a duhet tė zbatojė Zoti kėrcėnimet dhe premtimet e Tij apo jo, ėshtė e zakonshme t’i ndajmė teologėt nė tre grupe.

Sipas Ash’aritėve ēfarėdo qė bėn Zoti do tė konsiderohet nė sajė tė pajtueshmėrisė me vullnetin hyjnor. Nėse qėllimi pėrfundimtar ishte rėnia dhe dhimbja atėherė ata do tė jenė tė drejtė dhe tė mirė. Nga ana tjetėr ata pretendojnė se Zoti nuk ka nevojė tė mbajė premtimet e Tij. Nėse Ai vendos tė shpėrblejė mosbesimtarėt dhe tė dėnojė besimtarėt, kjo do tė jetė jo mė pak e drejtė se politika kundėrshtare.

Sipas Mu’tazilitėve nė anėn tjetėr Zoti ėshtė nė mėnyrė tė nevojshme i drejtė prandaj Ai nuk mund t’i thyejė premtimet e Tij pėr shpėrblimin me parajsė dhe as nuk mund tė dėshtojė tė zbatojė kėrcėnimet e Tij pėr dėnimin e pėrjetshėm.

Teologėt Shi’it, nė pjesėn mė tė madhe kanė marė njė pozicion tė tretė. Ata besojnė se qė kur mėshira e Tij sundon mbi tė drejtėn e saj, Zoti nuk mund tė thyej premtimet e Tij pėr shpėrblim, por Ai mund t’i falė ata qė janė tė kėrcėnuar me dėnim tė pėrjetshėm. Askush nuk mund tė vejė ndonjė kufi nė hapėsirėn e hirėsisė sė Zotit. Edhe pse hipokritėt janė pėrcaktuar nė nivelin mė tė ulėt tė ferrit, mundėsia pėr mėshirėn hyjnore ėshtė pohuar nė Kuran. [60] Megjithatė, mosbesimi mėkatar zakonisht trajtohet si njė pėrjashtim dhe konsiderohet tė pėrfundojė nė dėnimin e pėrjetshėm pa shpresėn pėr shpėtim. [61]

Ka pasur disa mosmarėveshje mbi atė se a do tė shpėrblehen mosbesimtarėt pėr veprat e tyre tė mira. Disa kanė pohuar se nuk mund tė ketė aspak shpėrblim pėr mosbesimtarin e shkujdesur. Tė tjerėt kanė pohuar se shpėrblimi mund tė marė formėn e njė rėnie nė mundimet e ferrit. [62] Nė anėn tjetėr prej kohės sė Shaykh Mufidit teologėt nė pėrgjithėsi kanė thėnė se askush me besime ortodokse shi’ite nuk do tė vuajė dėnimin e pėrjetshėm. [63] Kėshtu koncepti i shopėrblimeve dhe i dėnimeve hyjnore tė degjeneruara nė atė pikė qė ishte imagjinuar pėr tė kthyer tėrėsisht nė besnikėritė doktrinuese tė dikujt. Sido qoftė kjo ide nuk ėshtė arsyetuar prerė nė Kuran dhe ahadith, por ėshtė pohuar se pėrkrahet nga argumenti i arsyeshėm dhe argumenti i arsyeshėm ėshtė larg bindjes. Pohohet se ortodoksi mėkatar duhet tė shpėrblehet pėr ortodoksinė e tij (qė ėshtė e gabuar pėr besim) dhe nėse shpėrblimi bėhet mė parė dėnim i pėrjetshėm, shpėrblimi do tė prishet dhe nėse vjen pas dėnimit, dėnimi nuk mund tė jetė i pėrjetshėm. [64] Megjithatė, Zoti mund ta bėj mėkatarin tė harrojė se dėnimi i pėrjetshėm do tė vijė gjatė periudhės sė shpėrblimit dhe Ai mund ta zėvendėsojė njė vit dėnimi me njė vit shpėrblimi, ashtu qė tė dyja mund tė jenė tė pėrjetshme, ose Ai mund ta kufizojė shpėrblimin me njė reduktim nė intenzitetin e mundimeve tė ferrit. Njė arsye mė tė mirė pėr tė thėnė se shpėrblimi duhet tė pasojė dėnimin gjindet nė idenė se shpėrblimi nė jetėn e mėtejshme ėshtė i kushtėzuar nga njė nivel i pėrsosjes dhe pastrimit tė shpirtit qė arrihet vetėm pas djegies. Megjithatė, shpėrblimi pėr besim do tė garantojė shpėtimin eventual pėrkundėr mėkateve tė mėdha vetėm nėse besimi ėshtė kuptuar si diēka shumė mė e thellė se bashkimi doktrinues dhe nė kėtė rast, kryerja e mėkatit tė madh qė nuk falet me dyshim pendues pėr prezencėn e besimit tė vėrtetė. Mėkatari duhet tė frikėsohet nga dėnimi i pėrjetshėm dhe nuk duhet tė ndihmojė ndonjė ngushėllim nė ortodoksinė e besimeve tė tij.

Tregimi, me padyshim apokrifal, ėshtė treguar se kur Shaykh Bayaziti gėzonte popullaritet tė madh tek njerėzit, Zoti i tha atij se nėse ai do tė zbulonte sekretet e tij, populli do ta godiste me gurė atė. Bayaziti iu pėrgjigj se nėse do tu tregojė njerėzve sekretin e begatisė sė mėshirės sė Tij, askush nuk do t’i bindej Atij. Zoti u pajtua qė tė mbaheshin sekretet! Nė vend qė tė mbeteshin besnik me ndikimet e tregimeve tė tilla, do tė dukej mė e arsyeshme tė thuhej se tė gjitha qeniet njerėzore tė pėrgjegjshme, ēfarė do besimi tė kenė duhet tė jetojnė me frikėn e dėnimit hyjnor qė meritojnė dhe me shpresėn e hirėsisė sė Zotit.

Ėshtė argumentuar se qė kur ėshtė pohuar nė Kuran se idolatria (shirk) nuk do tė falet, [65] tė paktėn idolotari jopendues mėkatar duhet tė vuaj dėnim tė pėrjetshėm. Megjithatė, vargu qė aludojmė nuk vėrteton kėtė ēėshtje, pra pa evidencė mė tė thellė, tė arsyeshme ose tė transmetuar, nuk mund tė pohohet se refuzimi i Zotit pėr tė falur idolatrinė duhet tė rezultojė nė dėshtimin e Tij pėr t’i ofruar atij hirėsi. Refuzimi pėr tė falur idolatrinė duhet tė mbrohet edhe nėse ai vetėm sa e ndaloi idolatrinė nga arritja e ndonjė vendi tė lartė nė parajsė. Nėse idolatria do ta ndalojė vėrtetė dikė nga shpėtimi, ajo duhet tė kuptohet nė njė farė mėnyre mė e thellė se sa pranimi pėr ta adhuruar njė panteon perėndish. Ēfarė mund tė quhet idolateri antologjike duhet tė kuptohet nė njė mėnyrė tė shprehur mė qartė nga shirku arab, qė zakonisht pėrkthehet si “t’i bėsh shokė Zotit”. Atėherė atrategjia pėr tė treguar se shirku parandalon dikė pėr tė arritur shpėtimin do tė ishte pėr tė treguar se shirku ėshtė nė kundėrshtim me llojin e pastėrtisė sė zemrės sė kėrkuar pėr shpėtim.

Megjithatė, diskutimi i mėsipėrm ka tė bėjė vetėm me mosbesimin e tė shkujdesurit, jo me mosbesimin e tė paatit. Zoti nuk shpėrblen mėkatin nė asnjė mėnyrė, le anash mosbesimin mėkatar; por pėr tė insistuar se hirėsia e Tij ėshtė e pakufizuar ėshtė pėr tė treguar hapėsirėn pėr shpresė se madje edhe ata qė konsiderohen mė tė dobėt, me hirėsinė e Zotit mund tė gjejnė rrugėn pėr pendimin e vėrtetė. Askush nuk mund tė kufizojė hirėsinė e Zotit,

“sepse mirėsia ėshtė vetėm nė duart e All-llahut, ia jep kujt tė dojė. All-llahu ėshtė bamirės i madh.” (Al-Kuran, 57:29).Pėrmbyllje

Mbetet edhe njė pyetje tjetėr e rėndėsishme qė lidhet me temėn e pluralizmit fetar qė mund tė preket vetėm kėtu: ndikimet e saj praktike. Njė nga motivet mė tė mėdha pėr pluralistėt fetar liberal tė krishterė ishte pėr tė siguruar bazėn teologjike pėr lidhje mė tė mira mes tė krishterėve dhe jo-krishterėve. Nė vend qė jo-krishteri tė shikohet me keqardhje si i dėnuar, ai shikohet nga pluralisti i krishterė si nė pajtueshmėri themelore, me krishterizmin, prandaj tė gjitha fetė e mėdha ndryshojnė vetėm nga aspekti i jashtėm i tyre. Dallimet nė fe kuptohen nė modelin e dallimeve etnike dhe lidhjet mes pjesėmarrėsve nė traditat e ndryshme fetare supozohen tė marrin formė brenda kornizės sė shtetit liberal, qė shpall neutralitet tė plotė fetar derisa nė fakt ai pėrmban vlerat e degės dominuese tė rrymės kryesore tė mendimit protestant.

Nė mendimin Islam nė tė kundėrtėn dallimet fetare nuk shihen si ēėshtje tė preferencės personale, por si shprehje tė besnikėrisė komunale zhvilluar nė brendinė shpirtėrore dhe vlerėsimin kritik. Ata qė zgjodhėn njė fe tjetėr nga Islami bėnė gabim, ose mėkatėrisht ose nė mėnyrė tė falshme. Derisa nuk ka rrugė tjetėr pėr ne tė tregojmė se a ėshtė ose jo gabimi i falshėm, ku lidhjet e mira me jomuslimanėt janė tė mundshme pa e falur padrejtėsinė, supozimi i njė gabimi tė ndershėm ėshtė detyrė morale e jona. Lidhjet e mira me jomuslimanėt bėhen ose pėrmes marėveshjes sė lidhur mes partive tė pėrfshira, nė rastin e muslimanėve dhe jomuslimanėve tė vendeve tė ndryshme duke vėzhguar njerėzinė e urdhėruar nga etiketa Islame (adab), ose brenda kornizės sė rregullave Islame, qė tradicionalisht kanė ofruar status gjysmė-autonom pėr komunitetet jomuslimane qė jetojnė brenda juridiksionit tė tij qė i nėnshtrohen autoritetit tė tij. Nė sajė tė forcės tė krahėve europian dhe tė dobėsive tė fuqive rivale muslimane, ēfarė do gjurmėsh tė sistemit tė qeverisjes Islame qė mbetėn nė shekullin e nėntėmbėdhjetė, u fshinė mjaftueshėm dhe u zėvendėsuan nga sistemi i shteteve komb. Muslimanėt sapo kanė filluar tė ribashkojnė kontrollin nė tokat e tyre dhe hapat e para drejtė qeverisjes Islame janė marrė, hapi i tillė mė dominues ėshtė Revulucioni Islam nė Iran. Sistemi i haraēit (jizyah) dhe mbrojtja pėr gjysmė-komunitetet autonome nuk ėshtė pėrjashtuar akoma dhe derisa mund tė jetė bazuar nė disa raste nė tė kaluarėn, ai mban premtimin e lirisė mė tė madhe se sa atė tė vlefshme brenda kornizės sė shtetit liberal.

Nė krishterizėm veēanėrisht nė krishterizmin protestant, ka njė lidhje tė fortė midis shpėtimit dhe besimit tė vėrtetė, sepse pėrmes besimit dikush mer pjesė nė dėnim, e cila besohet tė sjellė shpėtim. Kjo lidhje mes besimit tė vėrtetė dhe shpėtimit mbijeton mes propozimeve krishtere pėr pluralizėm fetar, si ato tė Wilfred Cautwell Smith [66] dhe John Hick, nė idenė se pėrfundimisht shumėllojshmėria e besimeve fetare ėshtė ēėshtje e dallimeve sipėrfaqėsore mbi njė besim tė vetėm fundamental, i cili mund tė mos jetė i shprehur nė gjuhėn njerėzore. Nėse dikush mohon doktrinėn e dėnimit dhe me tė lidhjen mes besimit dhe shpėtimit qė skicon nė mėnyrė tė spikatur mendimin kristian, alternativėn e dukshme, tė paktėn nė kontekstin kristian, ėshtė ideja se besimi do tė ndiqet pėrmes veprave tė mira, njė ide e denoncuar potencialisht nga Lutheri dhe nga shumica e teologėve kristian, duke pėrfshirė katolikėt pas tij.

Tradita Islame duket se shfaq qasje tjetėr pėr problemin. Muslimanėt si tė krishterėt e refuzojnė idenė se vetėm veprat e mira janė tė mjaftueshme pėr shpėtim. Ashtu si shkrimet kristiane pėr temėn, nuk ėshtė e vėshtirė tė gjesh shprehjen muslimane tė idesė se asnjė nuk mund tė bėjė asgjė pėrmes pėrpjekjeve tė tij ta bėjė veten tė vlefshėm pėr shpėtim pa hirėsinė e Zotit.

Kjo ėshtė temė qė shfaqet kudo nė Sahifat al-Sajjadiyah e Imam Zayn al-‘Abidinit. [67] Veprat e mira pa besim janė tė pabaza, pra besimi siguron kornizėn lidhėse me tė cilėn e mira pėrfundimtare do tė kuptohet dhe qėllimet pėr tė bėrė vepra tė mira do tė formohen dhe pėrmes orientimeve dhe qėllimeve tė tilla Zoti i tėrheq shėrbėtorėt e Tij drejtė Tij me mėshirėn e Tij. Por besimi ėshtė mė shumė se pranimi i njė sėrė doktrinash, ai ėshtė njė gadishmėri shpirtėrore pėr tė kaluar rrugėn drejtė All-llahut dhe nėnshtrimi me gjithė zemėr ndaj vullnetit tė Tij. Nė Islam shpėtimi shihet si lėvizje e shpirtit drejtė Zotit, njė lėvizje e cila nė tė kundėrtėn shpjegohet nė sajė tė sigurimit tė parimeve hyjnore dhe qėllimi i tė cilit ėshtė njė pėrpjekje lumturimi me hyjninė, liqa’ Allah. Pėr ta arritur kėtė, Zoti kėrkon besim dhe vepra tė mira dhe sot, kjo nėnkupton pranimin dhe praktikimin e Islamit ashtu siē i ėshtė shpallur tė dėrguarit (s) tė Tij tė fundit; megjiithatė pėrfundimisht njeriu nuk shpėton as me besim as me vepra tė mira, por me hirėsinė e Zotit.

Njė pluralizėm Islam joreduktiv mund tė kundėrshtohet me pluralizmin e Hikut dhe inkluzivizmin e Rahnerit nė sajė tė vendit tė injorancės nė tė treja pikėpamjet. Nė pikėpamjen e Hikut ēdo besim i madh, pa marrė parasysh sa i ndryshėm tė jetė shpreh pėrfundimisht njė besim tė vetėm. Ky besim pėrfundimtar nuk mund tė shprehet me gjuhė njerėzore, kėshtu ka njė kuptim nė tė cilėn besimtarėt janė injorant pėr atė se ēfarė besojnė nė tė vėrtetė. Nė pikėpamjen e Rahnerit kristianėt e dijnė ēfarė besojnė dhe vetėm tė tjerėt janė ata qė mund tė jenė injorantė pėr besimin e tyre tė fshehtė kristian. Nė pikėpamjen tjetėr joreduktive, nuk ka pėr qėllim tė ri-interpretohen besime konfliktuoze pėr tė zbuluar ndonjė marrėveshje tė fshehtė. Nė vend qė ta kundėrshtojmė injorancėn pėr ēfarė besojmė, ne pranojmė injorancėn tonė se si Zoti mund tė drejtojė tė sinqertin dhe ēfarė besimesh janė rezultat i njė kėrkese tė sinqertė pėr tė vėrtetėn... Identitetet e tė gjithė profetėve nuk dihen dhe nė hadithin mė tė famshėm pėr numrin e profetėve, Abu Dharr raporton se profeti i ka thėnė atij se kanė qenė njėqind e njėzet e katėr mijė profetė. Format e korruptuara tė mėsimeve tė kėtyre profetėve mund tė mbijetojnė me ndonjė numėr tė shumėllojshmėrisė tė feve nė botė. Pranimi i injorancės nė kėtė ēėshtje ėshtė njė shprehje e pėruljes pėrpara gjykimit tė All-llahut; nėnshtrimi i tillė ėshtė shfaqur dukshėm nė traditėn Islame dhe ai mund tė sigurojė njė bazė pėr njė formė Islame tė pluralizmit joreduktiv fetar.

Pas pėrmendjes sė disa njerėzve tė mirė qė do tė shpėtohen dhe hipokritėve qė do tė marin ndėshkim tė dyfishtė, Kurani pėrmend se ka tė tjerė qė duhet tė presin urdhėrin e Zotit. Deri atėherė, ne nuk mund tė themi se ata do tė shpėrblehen ose do tė ndėshkohen:

“Ka edhe tė tjerė qė janė nė dilema a do t’i dėnojė All-llahu apo do t’ua falė. All-llahu ėshtė i dijshėm e i urtė. (Al-Kuran, 9:106) [68]

Pluralizmi fetar i John Hickut duhet tė lavdėrohet si njė pėrmirėsim i madh ndaj paraardhėsve tė tij ekskluzivist dhe inkluzivist nė teologjinė kristiane dhe muslimanėt do tė impresionohen nga fakti se mohimi i dogmės tradicionale kristiane tė inkarnimit e sjell teologjinė e Hikut mė afėr doktrinės Islame. Gjithashtu pluralizmi reduktiv i Hikut fsheh njė sėrė vlerash morale dhe politike qė nuk shkojnė mirė me Islamin. Ata nuk shkojnė mirė me Islamin jo vetėm pėr shkak tė detalit tė gjykimeve qė ato informojnė, por edhe mė qartė, pėr shkak tė asaj se ku i venė ata standardet e tyre. Islami na mėson se ne do tė shikojmė te Kurani dhe mėsimet e profetėve (s) pėr tė gjetur drejtimin nė politikė dhe moral, kurse Hiku do tė na kthejė nė rrjedhat e fjalėve tė mendimit modern, qė janė mė tė shpeshta se sa jovendosshmėrisht kundėrshtare me Islamin. Dhe megjithatė njė dėnim i egėr i pret armiqtė e Islamit, si pėr ata qė pranuan ndershmėrisht njė besim tė pavlefshėm, duhet tė pranohet se vetė ky besim i pavlefshėm mund tė jetė mjeti pėrmes tė cilit Zoti pėrhap tek ata hIrėsinė e Tij dhe i drejton ata nė shpėtim. Ēfarė ėshtė e vlefshme nė pluralizmin fetar tė Hikut, ėshtė njė tolerancė qė mund tė gjindet mė e kompletuar nė njė farė kuptimi, brenda traditės Islame dhe mund tė jetė e formuluar pėrgjatė rreshtave tė sygjeruara mė lartė si njė pluralizėm joreduktiv fetar.Shėnime:

[1] Shiko Richard Vernon, “John Stuart Mill dhe pornografia: Pėrtej parimit tė dėmshėm”, Etika, Vol. 106, No. 3, (1996), pps. 621-632.

[2] Shiko Stephen Muthall dhe Adam Swift, liberalėt dhe komunarėt, edicioni i dytė (Oksford: Blekvel, 1996) dhe Ronald Beincr, Si ėshtė puna me liberalizmin? (Berkceley: Shtypi i Universitetit tė Kalifornisė, 1992).

[3] Tema e pluralizmit fetar ka zėnė vend nė shumicėn e veprave tė Hikut, tė cituara njė nga njė mė poshtė. Gjithashtu ka antologji si: E vėrteta dhe Dialogu nė fetė botėrore, edicioni i John Hick (Filadelfia: Shtypur nė Westminster, 1974) dhe Miti i unikatit tė krishterizmit, edicioni i John Hick dhe Paul Knitter (Londėr: Shtypur nė SCM, 1988). Nė pėrgjigje tė antologjisė sė mėvonshme, ėshtė Shqyrtimi i unikatit tė krishterizmit: Miti i njė teologjie pluraliste tė feve, Gavin D’Costa, ed., (Maryknoll: Orbis, 1990). Tema e pluralizmit fetar ėshtė bėrė njė nga ēėshtjet mė tė diskutuara nė studimet fetare. Pėr tė pėrmendur vetėm disa nga pėrmbledhjet e eseve kushtuar temės, siē janė Pluralizmi fetar, Leroy S. Rouner, ed., (Notre Dame: Shtypi i Universitetit tė Noter Damit 1984) dhe Pluralizmi fetar dhe jobesimi, botues Ian Hamnett (Londėr: Routledge, 1990).

[4] John Hick, Problemet e pluralizmit fetar (Nju York: Shtypi i Shėn Martinit, 1985), fq. 34.

[5] Ashtu siē fjala arabe martir, shahid, rrjedh nga folja shahada, qė do tė thotė ai ka lindur dėshmitar, fjala angleze martyr rrjedh nga greqishtja, martys, qė do tė thotė tė dėshmosh (dhe jo nga latinishtja mort siē ėshtė pohuar gabimisht nga Dr. Shariati. Shiko Lufta pėr Xhihad dhe Shahadat dhe Martirizimi nė Islam, botues Mehdi Abedi dhe Gary Legenhausen (Hjuston: IRIS, 1986), fq. 230, 242).

[6] Botues John Hick, Miti i Inkarnimit tė Zotit (Londėr: shtypur SCM, 1977). Kundėrshtia e pėrhapur nga ky libėr pėrshkruhet nga Hick nė esenė e hapur, “Tre Kundėrshtime”, tė Problemet e Pluralizmit fetar.

[7] John Hick, Njė interpretim i fesė (Nju Haven: shtypi i Universitetit Yale, 1989), fq. 233.

[8] William J. Wainwright, Filizofia e Fesė (Belmont, CA: Wadsworth, 1988), fq. 158.

[9] Frithjof Schuon, Bashkimi kalimtar i feve, botim i pėrsėritur, New York: Harper Torchbooks, 1975).

[10] Shiko artikujt e Katzit nw Misticizmi dhe Analiza Filozofike (New York: shtypi i Universitetit tw Oksfordit, 1978) dhe Misticizmi dhe traditat fetare (New York: shtypi i Universitetit tw Oksfordit, 1983).

[11] John Hick, Interpretimi i artit tė fesė (New Haven: Yale, 1989), fq. 243.

[12] Prej Mathnavi, Libri III, reshti 1259.

[13] Peter Byrne, “Filozofia e John Hick pėr Fetė Botėrore”, “Gazeta skoceze e teologjisė 35 nr. 4 (1982) fq. 297 cituar nw Arsyeja dhe besimi fetar i Michael Peterson, William Masker, Bruce Reichenbach dhe David Basinger, (Oksford: Shtypi i Universitetit tw Oksfordit, 1991), fq. 227. shiko pėrgjigjen e Hikut drejtuar Byrne nw Problemet e Pluralizmit Fetar, 102-107.

[14] Nė librin e tij Tėperceptosh Zotin (Ithaca: Shtyoi i Universitetit Kornell, 1991), fq. 255-285.

[15] Ibid, fq. 266.

[16] Ibid.

[17] Peterson, et. Al., (1991), fq. 227.

[18] Ninian Smart, “E Vėrteta dhe Fetė”, nė botimet e Steven M. Calm dhe David Shatz, Filozofia bashkėkohore e fesė (New York: Shtypi i Universitetit tw Oksfordit, 1982), fq. 291-300.

[19] Shiko rishqyrtimin e tij tė gjatė te Kuptimi dhe Fundi i Fesė sė Wilfred Cantwell Smith (New York: Harper&Row, 1978) nė Al-Tawhid Vol. 3, Nr. 3, fq. 163 189, pėrfunduar nė Vol. 3, Nr. 4, fq. 154-196.

[20] Peter Donovan, “Intoleranca e Plutalizmit Fetar”, Studime Fetare, 29 (1993), fq. 217-229.

[21] Ibid., fq. 218. Donovani kėtu raporton pėr pikėpamjet e Moltmann tė shprehura nė kontributin e tij nė Rishqyrtimi i Unikatit Kristijan, botimi i Gavin D’Costa, ed., (Maryknoll: Orbis, 1990).

[22] Ibid., fq. 219.

[23] John Hick, Njė Interpretim i Fesė, (New Haven: Yale, 1989), fq. 339.

[24] John Hick “Klasifikimi i Feve” nė Problemet e Pluralizmit Fetar, fq. 85.

[25] Ibid. Fq. 86-87.

[26] John Hick, Njė interpretim i fesė, fq. 336.

[27] Pyetja pėr shumėllojshmėrinė e fesė ėshtė ngritur nga Ibn al-‘Arabi nė kapitullin 48 tė Futuhat nė tė cilėn ai shpjegon se shumėllojshmėria e fesė ėshtė produkt i shumėllojshmėrisė nė lidhjet hyjnore. Cf. William C. Chittick, Fjalėt Imagjinative: Ibn al-Arabi dhe Problemi i Shumėllojshmėrisė Fetare (Albany: Universiteti Shtetėror i Shtyoit tė Nju Jorkut, 1994), 155-160.

[28] Ajete tė ngjajshme janė (48:28) dhe (61:9).

[29] “Arabėt e shkretėtirės thonė, Ne besojmė! Thuaj, Ti nuk besove, por thuaj, “Ne nėnshtrohemi”, derisa besimi nuk ka hyrė ende nė zemrat tuaja; dhe nėse ti i bindesh All-llahut dhe Apostullit tė Tij, Ai nuk do tė pakėsoj asgjė tė veprave tuaja; All-llahu fuqiplotė ėshtė mėshirues, mėshirbėrės.” (Al-Kuran, 49:14).

[30] John Hick, Problemet e Pluralizmit Fetar, 48-49.

[31] Ibid., 50.

[32] John Hick; Njė Interpretim i Fesė, fq. 378.

[33] John Hick, Njė Interpretim i Fesė, fq. 233; Problemet e Pluralizmit Fetar, fq. 108; origjinali mund tė gjendet nė botimin e Nikolsonit tė Mathnavit, Libri III, rreshti 1259.

[34] Hiku e konsideron bashkimin fetar analog me etnicitetin nė Problemet e Pluralizmit Fetar, fq. 47.

[35] Diskutimet e Rumit, pėrkthyer nga Arthur J. Arberry (Richmond: Curzon, 1993), fq. 135.

[36] Ibid., fq. 136.

[37] Ibid., fq. 31.

[38] Ibid., 29, fq. 134.

[39] Nga Saba-ye ‘Ishq, pėrkthyer si Njw brokė dashurie: Tetė Gazalėt e Imam Homeinit, pėrkthyes Munammad Legenhausen dhe Azim Sarvdalir (Teheran: Themelimi i Mendimit Islam, 1994).

[40] Shiko Sayyed Hossein Nasr, “Islami dhe Ndeshjet e Feve” nė Esetė Sufiste botimi i dytė. (Albany: Universiteti Shtetėror i Shtypit tė Nju Jorkut), 123-151.

[41] Shiko Claude Addas, Kėrkesė pėr squfurin e kuq: Jeta e Ibn ‘Arabi (Kembrixh: Shoqėria e teksteve Islame, 1993).

[42] Futuhat, III 311.23, Fjalėt Imagjinative, 155.

[43] Futuhat, III, 153.12, pėrkthyer nga William Chittick nė Fjalėt Imagjinative, 125.

[44] Nga Kėshilli i Shtetit tė Baba Tahirit, pėrkthyer mga Muhammed Legenhausen dhe ‘Azim Sarvdalir.

[45] Nga Sabu-ye ‘Ishq, pėrkthyer nga Muhammad Legenhauasen dhe ‘Azim Sarvdalir.

[46] Nga Siyasat, cituar dhe pėrkthyer nga Fazlur Ralunan nė librin Profecia nė Islam (Londėr: George Allen & Unwin, 1958), 40.

[47] Fazlur Raliman, ibid., 40.

[48] Ibid., 41. Njė pikėpamje e ngjajshme me atė tė Farabit ėshtė pėrkrahur nga Ibn Sina nė Risalah al Aehawiya

[49] Murtada Mutahhari, ‘Adl Llahi, botimi i dhjetė (Qum: Intisharat Sadra, 1357/1978), 287-381. Kam pėrfituar gjithashtu nga diskutimet me Ayatullah Javadi ‘Amuli, Aqa-ye Mustafapur, Aqa-ye Husaynzadeh, Aqa-ye Muhammad Baqir Kharzai, Aqa-ye Qummi, dhe tė tjerė, me gjithatė pozicioni i mbrojtur kėtu nuk cilėsohet me asnjė prej tyre dhe unė e marr pėrgjegjėsinė pėr ēfarėdo lloj gabimi qė pėrmban pozicioni. All-llahu e faltė atė pėr gabimet tona dhe na bekoftė me dituri prej Tij!

[50] Shiko Bihar al-Anwar, Vol. 5, fq. 289.

[51] Shiko Fayd Kashani, ‘Ilm al-Yaqin, Vol. 2, (Qum: Bidar), fq. 1054.

[52] Shiko, pėr shembull: (8:74) dhe (9:20).

[53] Murtada Mutahhari, ‘Adl ‘Llahi (Drejtėsia Hyjnore), (Qum: Intishairat Sadra, 1357/1978), fq. 352.

[54] Gjithashtu shiko (5:69).

[55] Gjithashtu ėshtė nė pyetje nėse sektet jo-Abrahamike do tė konsiderohen apo jo fe. Disa budistė, pėr shembull, deklarojnė se ēfarė na mėsojnė ato ėshtė thjesht njė filozofi dhe metodė meditimi dhe se dikush mund tė jetė pėr shembull, Hebre dhe Budist nė tė njejtėn kohė, siē ka Platonistė tė krishterė dhe Aristotelianė tė krishterė.

[56] Shiko botimin e Nikolsonit tė Mathnavi, Libri II, rreshti 1720.

[57] Gjithashtu shiko (9:73), (33:73), (48:6) dhe (66:9).

[58] Murtada Mutahhari, ‘Adl Llahi, fq. 293.

[59] Cf. (46:9) dhe (7:188).

[60] Kėrcėnimi i Zotit pėr hipokritėt mund tė gjindet nė (4:145) dhe mundėsia pėr mėshirė pėr ta ėshtė pohuar nė (33:24).

[61] Shiko Shaykh Saduq, Al-Itiqadat fi Din al Imamiyah (Qum: Muhaqiq, A. H. 1412), fq. 45, pėrkthyer nga Asaf A. A. Fyzee, Besimi Shi’it (Teheran: WOFIS, 1982), fq. 63-64.

[62] Shiko Ayatullah Abu al Hasan Sharani, Sharh-E Tajrid al-I’tiqad (Teheran: Kitabfurushi Islamiyah, 1991), fq. 577.

[63] Shiko Martin J. McDermott, Teologjia e al-Shaikh al-Mufid (Beirut: Dar el Machreq, 1986), Ch. X.

[64] Shiko Allamah Hilli, Kafsh al-Murad (Qum: Mu’assesah al-Nashr al-Islami, n. D.), fq.414-415.

[65] (Al-Kuran, 4:48).

[66] Shiko Shumėllojshmėria Fetare, botuar nga Willard G. Oxtoby (Nju Jork: Harper & Row, 1976) dhe Drejt njė Teologjie Botėrore (Filadelfia: Shtpi Westminster, 1981).

[67[ Zayn al Abidin, Sahifat al-Sajjadiyah, pėrkthyes William Chittick (Londėr: Mohammadi Trust, 1989).

[68] Shiko diskutimin e kėtij ajeti dhe ahadithi lidhės nė ‘Allamah Tabataba’is al Mizan. Gjithashtu shiko (Al-Kuran, 5:118) dhe (Al-Kuran, 33:24).

© dielli.net


copyright © dielli.net. All rights reserved.
Tekstet e prezentuara domosdoshmërisht nuk përfaqësojnë politikën e redaksisë të dielli.net!