Parimet e pėrgjithshme tė mendimit politik tė Imam Khumaynit
Kazem Ghazi Zahed
11.03.2007


Vol. 2, Nos. 2&3

Hyrje

Nėse shqyrtojmė zhvillimin e mendimit politik nė Islam, do tė mėsojmė se shkollarėt muslimanė, gjatė qindra shekujve tė kaluar, kanė zhvilluar teori tė reja nė fushėn e mendimit politik Islam nė njė mėnyrė tė padėgjuar. Kurse, disa prej tyre nuk kanė qenė tė suksesshme nė zhvillimin e teorive tė pėrshtatshme pėr tė drejtuar ēėshtjet e shoqėrive tė tyre. Por Imam Khumayni pati sukses nė lindjen e njė revulucioni dhe nė themelimin e Republikės Islame tė Iranit. Kėshtu, ėshtė e nevojshme tė gėrmojmė nė idetė e tij dhe tė shqyrtojmė mendimin e tij politik pėr arsye tė ndryshme: (i) Mendimi i Imam Khumaynit solli nė themelimin e njė lėvizjeje tė madhe, pėr shembull Revulucionin Islam nė Iran; (ii) Me kulminacionin e Revulucionit Islam nė Iran popujt e shtypur nė botė nė pėrgjithėsi dhe iranianėt nė veēanti, kanė pritur me padurim tė korrin frytet e lėvizjes, derisa duhet tė studjohet thuktėsisht; (iii) Gjithashtu, pėr tė ruajtur kujtimin e njė lėvizjeje tė tillė nė histori, duhet tė pėrpunojmė idetė e njė Mujtahidi, i cili nėn dritėn e mėsimeve Islame, mundi tė iniciojė njė lėvizje qė ēoi nė themelimin e njė sistemi Islam dhe ai vetė pėrkrahu udhėheqėsinė e shtetit pėr dhjetė vjet.

Letra e tashme ėshtė njė pėrpjekje pėr ndriēimin e parimeve tė pėrgjithshme tė mendimit politik tė Imam Khumaynit. Megjithėse kishte disa vepra nė jetėn e tij, shkrime, lėvizje, thėnie dhe fjalime tė tij, me vėshtėrėsi ndonjė libėr serioz ėshtė paraqitur deri tani nė mendimin politik tė Imam Khumaynit.

Ne shpresojmė se letra e tashme do tė ketė sukses nė ndriēimin e mendimit politik tė Imam Khumaynit i cili gjeneroi njė dinamizėm tė ri nėpėr botėn muslimane.Lidhja mes Fesė dhe Politikės

Dogmat bazė tė mendimit politik tė Imam Khumaynit duhet tė mėsohen nga qasjet e tij pėr konceptet e fesė dhe politikės. Ai ka pėrparuar idetė e tij nė kėto dy koncepte nė raste dhe takime tė ndryshme prej fillimit tė lėvizjes Islame nė Iran.

Imam Khumayni nuk e komenton politikėn si njė shkencė tė fuqisė ose njė lloj teknike pėr tė shfrytėzuar njerėzit pėr t’i bėrė ata tė nėnshtruar ndaj sundimtarėve tė caktuar. [1] Mois Devoji gjithashtu pėrshkruan njė pikėpamje tė tillė. [2] Ai beson se zakonisht sundimtarė tė padrejtė posedojnė karakteristika tė tilla. Imam Khumayni e emėrton politikėn e tillė njė politikė satanike dhe beson se ajo nuk ka tė bėjė aspak me fenė. Nė njė nga fjalimet e tij pas lirimit nga burgu, ai thotė:

“Njė burrė, tė cilit nuk dua t’ia zbuloj emrin, njėherė erdhi e mė tha: politika nuk ėshtė asgjė tjetėr veē tė gėnjesh dhe tė trillosh, prandaj ėshtė mė mirė pėr ju, tė na e leni neve. Si pėrgjigje, unė i thash se unė nuk kam qenė asnjėherė i pėrfshirė nė njė politikė tė tillė”. [3]
Nga ana tjetėr, nga pikėpamja e Imamit, feja as nuk ėshtė e kufizuar nė themelimin e lidhjeve mes njeriut dhe Zotit, as nuk ėshtė e kufizuar nė lumturinė hyjnore tė njeriut. Imam Khumayni nuk pajtohet me tė dyja kėto qasje dhe ėshtė i pikėpamjes se tė kufizosh fenė me ēėshtje tokėsore, ėshtė njė qasje materialiste dhe ta kufizosh atė me aspekte shpirtėrore tė njeriut ėshtė njė ēėshtje pseudo-mistike. Materialistėt i pakėsonin tė gjitha mėsimet e fesė nė nocione materialiste, madje edhe mrekullitė dhe ēėshtjet e pafshehura janė interpretuar nga ata si nocione materialiste. Por Imam Khumayni e sheh realitetin e Islamit pėrtej tė gjitha kėtyre ēėshtjeve. [4]

Pasi hedh poshtė qasje tė tilla drejtė Islamit dhe politikės tė cilat natyrisht ēojnė nė idenė e ndarjes sė fesė nga politika, ai ēon pėrpara pikpamjet e tij duke referuar nė aspekte tė ndryshme tė njeriut dhe shoqėrisė. Duke krahasuar idetė e tij me qasjet e tjera, Imam Khumayni thotė:

“Politika pėr tė cilėn flas ėshtė politika e vendit tonė. Ajo ėshtė njė formė e pėrsosur e politikės qė ka ushtruar Profeti i Islamit (s) dhe udhėheqėsit tanė nė Islam. Ata erdhėn tė drejtojnė njerėzit dhe t’i udhėheqin ata drejt interesit tė tyre tė vėrtetė. Politika ka pėr qėllim tė drejtojė njerėzit dhe tė marrė nė konsideratė tė gjitha interesat e shoqėrisė dhe njeriut. Kjo ėshtė politika e Profetėve tė cilėn tė tjerėt nuk mund ta implementojnė.” [5]

Politikė e tillė qė ka pėr qėllim tė drejtojė njerėzit drejt Zotit dhe tė arrijnė lumturinė e tyre ėshtė implementuar nga Profetėt dhe pasuesit e tyre.

Imam Khumayni mbron politikėn e tillė dhe kundėrshton njerėz tė caktuar me mendje tė ngushtė qė pakėsojnė Islamin nė ritualet e tij dhe porositė morale. Nė librin e tij “Kitab al-Bay” (Libri i shitjes) derisa i referohet ēėshtjes sė wilayat-e faqih (Kujdestari i Kėshillit juridik), ai shkruan:

“Nėse dikush shikon nė mėsime tė ndryshme tė Islamit duke pėrfshirė dimensionet shoqėrore, pėrqėndrohet nė ritualet e tij si falja dhe udhėtimi i haxhit qė i pėrkasin lidhjes sė njeriut me Zotin dhe mer parasysh ligjet shoqėrore, ekonomike, politike dhe legale tė Islamit, ai do tė konkludojė se Islami nuk meret vetėm me rituale dhe ēėshtje morale... por ai ka pėr qėllim tė themelojė njė qeveri tė drejtė me ligje tė caktuara pėr taksat, financėn publike, ēėshtjet ligjore, xhihadin dhe marrėdhėniet ndėrkombetare gjithashtu.” [6]

Imam Khumayni pretendon se veē Islamit, nė Krishterizėm gjithashtu, Jezusi sigurisht nuk i injoronte ēėshtjet shoqėrore, edhe pse pasuesit e tij e konsiderojnė atė si simbol tė devotshmėrisė qė e shkėputi veten prej ēėshtjeve tokėsore. Prej fillimit tė jetės sė tij, Jezusi deklaroi se kishte sjellė Librin. [7] Kėshtu qė nga fillimi ai nisi njė kampanjė kundra padrejtėsisė. [8]

Mėsimet e Islamit pėrfshinė tė gjitha aspektet e jetės njerėzore. Me themelimin e njė qeverie tė drejtė, muslimanėt mund tė sjellin drejtėsinė shoqėrore. Kėshtu mund tė nxjerrim si pėrfundim se politika Islame, derisa mer parasysh tė gjitha dimensionet fizike dhe shpirtėrore tė njeriut, ka pėr qėllim tė drejtojė njeriun drejt pėrsosshmėrisė.

Imam Khumayni ėshtė i pikėpamjes se politika mund tė pėrfitojė nga ligjet fetare dhe e kundėrta, ligjet fetare janė gjithashtu tė lidhura me politikėn. [9] Nga kjo pikėpamje ai thotė:

“Tė thuash se nuk kemi tė bėjmė aspak me politikėn, ėshtė njėlloj si ta mbash Islamin nė izolim. Betohem nė Zot, se Islami nė tė gjitha aspektet ka tė bėjė me politikėn.. Islami nė fakt ėshtė keq interpretuar.” [10]

Kjo do tė thotė se Mudarris, shkollari i njohur iranian ndan tė njejtat pikpamje me Imam Khumaynin. Ai thotė:

“Politika jonė ėshtė feja jonė dhe feja jonė ėshtė politika jonė.”

Duhet tė sqarohet se a merret Islami vetėm me parime tė caktuara tė pėrgjithshme [11] ose a merret ai gjithashtu me rrethanat e ēėshtjeve politike duke paraqitur njė teori tė ndarė politike?

Pėr derisa diskutohet ēėshtja e teorisė politike ne nuk duhet tė kėrkojmė nga teoritė e tjera pėr tė zhvilluar njė teori nė politikė, vetė feja mund tė sigurojė tė gjitha rrethanat e njė teorie politike. Kjo aspak nuk do tė thotė se tė gjitha rrethanat e ēdo kohe pėrfshihen nė besim, por do tė thotė se dikush mund tė referohet nė burimet fetare pėr tė zhvilluar njė teori tė pėrsosur politike nė ēdo kohė tė caktuar.

Ka figura tė caktuara politike muslimane qė mbrojnė idenė e mė parshme se Islami ka tė bėjė vetėm me parimet e pėrgjithshme. Pėr shembull, autori i librit “Marz-e Miyane-e Din wa Siasat” thotė:

“Besimi siguron parimet e politikės dhe sqaron objektivat e njė qeverie pa prekur rerethanat.” [12]

Ka gjithashtu njerėz tė tjerė qė diskutojnė mundėsinė e implementimit tė ligjeve Islame nė kohėt e sotme. Ata janė tė mendimit se ne duhet tė zbulojmė njė zėvendėsues pėr qasjen fetare pėr ta drejtuar mirė vendin. Nga ana tjetėr, pas Revulucionit Islam nė Iran, ata filluan tė kundėrshtojnė idenė e wilayat-e faqih (kujdestarit tė kėshillit juridik) dhe ligjin Islam tė Qisas (hakmarjes), etj. [13]

Nė vend Imam Khumayni pati njė bindje tė madhe se Islami ėshtė njė fe e gjithanshme dhe mund tė sigurojė njė teori politike pėr shoqėrinė. Nė testamentin e tij politik ai shkruan:

“Pėrkundėr shkollave tė tjera ateiste tė mendimit, Islami ka parasysh tė gjitha aspektet e jetės njerėzore, qė jan: ēėshtjet individuale, shoqėrore, fizike, shpirtėrore, kulturore, politike, ekonomike dhe ushtarake tė jetės. Islami nuk len ndonjė ēėshtje tė dobishme tė paprekur tė zhvillimit material dhe shpirtėror tė njeriut dhe shoqėrisė. Islami elaboron nė pengesat e zhvillimit tė tillė nė shoqėri dhe na mėson si t’i largojmė ato.” [14]

Imam Khumayni nuk pajtohet madje edhe me ata qė pėrpiqen tė justifikojnė mendimin politik tė Islamit me ndihmėn e burimeve jo-Islame. Nga kjo pikėpamje ai thotė:

“Tė jeni tė sigurtė se Islami mund tė sigurojė drejtėsi, pavarėsi, liri, barazi ekonomike pa u mbėshtetur nė mėsimet e shkollave tė tjera tė mendimit.” [15]

Imam Khumayni i bazon idete e tij nė baza teologjike. Ai referohet nė disa ajete Kuranore dhe tregime nga Imamėt e pagabueshėm (a). Nė fjalimin e tij ai pohon se sistemi politik dhe ekonomik i Islamit nuk ėshtė pėrpunuar seriozisht. [16]

Ai i referohet vargjeve tė mė poshtme tė Kuranit pėr t’i mbėshtetur pikpamjet e tij:

Ne nuk kemi neglizhuar asgjė nė Libėr... [17]

As tė gjallė, as tė thatė, por (ėshtė gjithēka) nė njė libėr tė qartė. [18]

Ka gjithashtu tregime tė caktuara qė tregojnė se ligje tė nevojshme nuk i janė besuar njeriut. [19] Duke pasur parasysh kėto vargje dhe tregime disa shkollarė tė Kuranit kanė rėnė nė pėrfundim se ėshtė e mundur tė parashtrohen teori politike ose ekonomike. [20] Gjitghashtu kjo nuk do tė thotė se ne duhet tė injorojmė rezultatet e veprave shkencore pėr tė bindur detyrėn tonė.Argumentet e Imam Khumaynit nė lidhjen mes fesė dhe politikės

1. Elementi dominues i mėsimeve fetare

Pėr tė treguar karakteristikat e veēanta tė njė besimi, duhet t’i referohemi elementit dominues tė kėsaj feje. Me kėtė pikpamje nė mendje, Imam Khumayni zhvilloi mendimin e tij politik gjithashtu. Kėshtu, pėr tė studjuar pikepamjet e Imamit nė lidhjen mes fesė dhe politikės duhet tė studjojmė pikepamjen e tij tė pėrgjithshme. Nė Tahrir al-Wasilah-in e tij, ai shkruan:

“Islami ėshtė feja e politikės me tė gjitha dimensionet e tij. Ėshtė shumė e qartė pėr ata qė kanė pak njohuri tė aspekteve politike, ekonomike dhe shoqėrore tė Islamit. Kėshtu, ēdo kush qe pretendon se feja ėshtė e ndarė nga politika, nuk ka njohuri pėr fenė dhe politikėn.” [21]

Sipas Imam Khumaynit, Kurani pėrmban mė shumė ēėshtje politike dhe shoqėrore se ēėshtje etike dhe rituale personale. [22] Madje edhe ritualet e pėrmendura nė Kuranin e Shenjtė janė tė orientuara politikisht, kėshtu qė mund tė themi se politika pėrzihet me ritualet dhe e kundėrta. [23] Pėr shembull maksima etike e mė poshtme e Islamit: “Tė gjithė besimtarėt janė vėllezėr” ėshtė njė urdhėr shoqėroro-politik. Njė vėllazėri e kėtillė nuk ėshtė e kufizuar pėr njė vend, por pėrfshin tė gjithė muslimanėt nėpėr botė. Nėse tė gjithė muslimanėt formojnė vėllazėrinė me njėri tjetrin ata mund mė lehtė t’i mundin armiqtė. [24]

Ritualet nė Islam janė tė njejta me ēėshtjet politike, faljet e tė Premtes dhe udhėtimi i Haxhit qė janė dy rituale tė rėndėsishme dhe janė nė tė vėrtetė tė rėndėsishme politikisht pėr njė shoqėri Islame. Nė nevojė tė afrimit tė preokupimeve tė faljes sė tė Premtes, Imam Khumayni thotė:
“Ėshtė detyrė e njė Imami tė faljes sė tė Premtes, qė tė flasė pėr interesat fetare dhe tokėsore tė muslimanėve gjatė predikimeve tė tij nė faljen e tė Premtes dhe t’i informojė ata pėr gjendjen e muslimanėve nė vende tė tjera dhe t’ua parashtrojė interesat e tyre gjithashtu. Ai duhet t’u flase atyre pėr kėrkesat e tyre fetare dhe tokėsore, t’u referohet ēėshtjeve ekonomike dhe politike, t’i informojė ata me marėdhėniet e tyre me vendet e tjera dhe tė elaborojė ndėrhyrjen e fuqive koloniale nė vendet e tyre.” [25]

Aspektet politike dhe shoqėrore tė udhėtimit tė Haxhit janė shumė evidente. Vargjet e mėposhtme tė Kuranit veēojnė kėtė ēėshtje:

Sa ata mund tė dėshmojnė pėrparsitė pėr ta... [26]

...dhe pėrmende emrin e All-llahut... [27]

Imam Khumayni me te madhe i referohet rėndėsisė sė udhėtimit tė Haxhit. Nė njė nga fjalimet e tij ai thotė:

“Haxhi pa biraat-in (shpėrndarje) nuk ėshtė Haxh i vėrtetė. Muslimanėt nė njė grumbullim tė tillė tė madh duhet tė deklarojnė gadishmėrinė e tyre pėr tė luftuar superfuqitė dhe tė pėrkrahin njėri-tjetrin.” [28]1. Detyrat e liderėve fetar

Zakonisht, liderėt e ēdo besimi konsiderohen tė jenė simbolet e kėtij besimi. Njė vėshtrim i shpejtė nė jetėn e tė gjithė liderėve fetarė nė pėrgjithėsi dhe Profetit (s) dhe Imamėve nė veēanti do tė tregojė se ata nuk mėnjanoheshin nga politika nė jetėn e tyre, shikuar nga mėnyra e jetės sė Profetit (s), Imam Khumayni thotė:

“Politika e Profetit nė marrėdhėniet e brendshme dhe tė jashtme tregon se njė nga detyrat e tij ishte aktiviteti i tij politik.” [29]

Nė kohėn e Profetit (s), kryesitė politike dhe shpirtėrore nuk ishin tė ndara, por mė vonė kryesitė politike dhe shpirtėrore u ndanė nga njėra-tjetra. [30]

Vula mė e qartė e jetės politike tė Profetit (s) ishte formimi i njė qeverie nė Medinė dhe zgjerimi i saj nė Jazirat al-Arab (gadishullin Arab). Madje pas themelimit tė njė qeverie nė Medinė ai filloi tė shpėrndajė letra nė vende tė ndryshme. Nė vitin e shtatė tė Hixhrit, ai dėrgoi pėrfaqėsues tė caktuar nė Iran, Habasha (Etiopi), Egjipt, dhe Bahran pėr ta pėrēuar misionin e tij. [31]

Tipar tjetėr qė shėnon jetėn politike tė Profetit (s) ėshtė ankthi i tij pėr tė ardhmen e muslimanėve gjatė mungesės dhe largimit tė tij nga kjo botė. Ndėrkohė ai ua paraqiti pėrfaqėsuesin e tij njerėzve nė raste tė ndryshme dhe bėri deklaratėn e tij zyrtare pėr pasardhėsin e tij nė Ghadir Khum. Kurani deklaron se nėse Profeti (s) dėshton nė shpalljen e mesazhit, feja e tij do tė mbetet e papėrfunduar. Interpretimi i Allamah Tabatabait i kėtij vargu tė Kuranit ėshtė i mrekullueshėm. [32] Nė kėtė pikėpamje Imam Khumayni thotė:

“Caktimi i Imam Aliut kalifit tė muslimanėve nga Profeti (s) ishte njė lloj delegimi i fuqisė nga Profeti (s) tek Imam Aliu (a). madje edhe Imamėt e pagabueshėm gjatė jetės sė tyre u pėrfshinė nė politikė. Disa prej tyre iu kushtuan vetėm faljes ose pėrēimit tė mėsimit. E vėrteta ėshtė se pėrmes mundėsisė sė tillė, ata donin tė reformonin shoqėrinė. Nė pikėpamjen e Imam Khumaynit, veē Profetit tė Islamit, tė gjithė Profetėt patėn aktivitete politike. Nė fakt, struktura e feve Tawahidi ėshtė pėrzier me aktivitete politike dhe shoqėrore.” [33]

Shikuar Profetin Jezus (A) qė duket tė jetė nė sytė e pasuesve tė tij, njė njeri i devotshėm dhe larg politikės, Imam Khumayni thotė:

“Madje edhe Profeti Jezus pasuesit e tė cilit e konsiderojnė atė si njeri shpirtėror, prej fillimit donte tė luftonte. Edhe kur lindi ai deklaroi se kishte sjellė Librin. Njeri i tillė nuk do tė rrinte asnjėherė nė shtėpi. Nėse dėshironte vetėm tė mėsojė pse atėherė u sulmua.” [34]3. Implementimi i Islamit

Nėse shikojmė mėsime tė ndryshme tė Islamit, do tė mėsojmė se ai jo vetėm ka paraqitur parime tė pėrgjithshme tė jetės njerėzore, por gjithashtu ka paraqitur ligje dhe rregulla tė caktuara pėr drejtimin e marėdhėnieve shoqėrore gjithashtu. Tė marim pėr shembull, zeqatin, khums, dhe ligjin e lejimit tė tė mirės dhe e ndalimit tė tė keqes. Nė fakt, arsyeja kryesore pas tė gjitha kėtyre urdhrave, veēanėrisht urdhrave shoqėrore, ėshtė sjellja e drejtėsisė shoqėrore. Siē thotė Imam Khumayni:

“Islami ėshtė i ngjajshėm me qeverinė Islame, urdhėrat Islame janė shenja tė qeverisė Islame sepse ata janė pėr qėllim tė formimit tė njė qeverie Islame.” [35]Faktorėt qė fshihen nėn idenė e ndarjes sė fesė ndaj politikės.

Duke marrė parasysh mėnyrėn e jetės sė liderėve fetarė, ėshtė e nevojshme tė studjohet ideja e ēorjentuar e ndarjes sė fesė nga politika. Gjithashtu ėshtė e nevojshme pėr tė zbuluar faktorėt qė fshihen nėn ndarjen e fesė nga politika dhe motivet pas ideve tė tilla. Ne gjithashtu duhet tė zbulojmė fillimin e formimit tė ideve tė tilla dhe metodat e ndjekura nga mbrojtėsit e ndarjes sė fesė nga politika.

Duket se sė bashku faktorėt e brendshėm dhe tė jashtėm janė pėrgjegjės pėr zhvillimin e kėsaj ideje. Faktorėt e brendshėm i referohen qasjeve tė ashtu quajtura pseudo-mistike pėr besimin.

Faktorėt e jashtėm u referohen fuqive koloniale. Siē dihet, ideja e ndarjes sė fesė nga politika filloi prej tentativės Perėndimore pėr tė kufizuar rolin e kishės dhe priftėrinjve nė shoqėri pėr t’ia hapur rrugėn formimit tė shtetit kishtar. Pastaj ata u pėrpoqėn tė imponojnė politikėn e njejtė nė shtetet e tjera qė ishin nėn ndikimin e tyre.

Kėshtu ata patėn sukses nė privimin e liderėve fetarė qė ishin dashamirėt e vėrtetė tė njerėzve tė pėrfshirė nė marrėdhėniet politike. [36] Falenderuar intelektualėve tė toksikuar-perėndimor, fuqitė koloniale pėrēuan misionin e tyre me sukses, siē thotė Imam Khumayni:

“Grabitėsit dinak u pėrpoqėn tė izolojnė Islamin pėrmes agjentėve tė tyre qė ishin nėn petkun e intelektualėve siē bėnė me Krishterizmin dhe i mbajtėn tė zėnė shkollarėt fetarė me rituale.” [37]

Imam Khumayni ėshtė i mendimit se faktorėt e jashtėm ishin mė efektiv se faktorėt e brendshėm nė ndarjen e fesė nga politika.

Nė kėtė mėnyrė ideja e ndarjes sė fesė nga politika erdhi nė plan tė parė. Nga pikėpamja historike qasjet e tepruara tė fesė nuk janė tė reja, por ideja e ndarjes sė fesė nga politika mori vrull qė prej 3 shekujve tė kaluar.

Faktorėt e brendshėm buruan nga keq-interpretimi i mėsimeve Islame. Nga ana tjetėr ata paraqitnin njė rrezik mė tė vogėl pėr Islamin krahasuar me faktorėt e jashtėm. [38]Nevoja e formimit tė njė Qeverie nė mungesė tė Imam Mehdiut (a)

Mendimtarėt politikane janė tė mendimit se ka njė lidhje direkte mes zhvillimit tė njė shoqėrie dhe kryesimit tė njė burri tė zgjuar nė njė vend.

Nė pėrgjigje tė aluzionit tė Khawarij-it tė njė vargu tė Kuranit qė thotė: “Gjykimi i takon vetėm All-llahut”, Imam Aliu (a) thotė: ka njė kufi pėr ēdo qeveri, por pėrfundimisht njė qeveri e drejtė do tė vije nė fuqi pėr tė sjellė tė drejtat e tė shtypurve. [39]

Ibn Khuldum thotė:

“Kryesia dhe qeveria janė elementet e nevojshme tė njė civilizimi. Nėse njerėzit nuk e pėrkrahin njė kryetar, nuk do tė jetė i mundur civilizimi dhe zhvillimi”. [40]

Ēėshtja e lartėpėrmendur ėshtė shumė e qartė dhe mund tė vėrtetohet lehtė. Me gjithė atė ka disa fuqaha qė janė tė mendimit se nuk lejohet tė formohet njė qeveri nė mungesė tė Imamit (a). Ky parim pėr drejtimin nė Islam ka influencuar idetė e mbrojtėsve tė kėsaj qasjeje nė zeqat dhe Khums. Disa nga fuqaha-t shkuan nė ekstrem duke mbuluar zeqatin dhe khums-in sepse ata mendonin se nuk ishin tė lejuar ti shpenzonin ato nė mungesė tė Imamit (a). Idetė e Al-Shaykh al-Tusi-t pėr kėtė ēėshtje janė tė mrekullueshme. [41]

Duke analizuar idetė politike tė fuqaha-ve tė caktuar nė formimin e njė qeverie Islame gjatė fshehjes sė Imam Mehdiut (a), Hamid Algar shkruan:

“Pas fshehjes sė Imam Mehdiut (a), shiitėt mendojnė se kohėzgjatja e fshehjes sė Imam Mehdiut (a) do tė jetė e shkurtėr. Kėshtu, ata nuk shqetėsoheshin pėr formėn e kryesimit. Prandaj pas largimit tė katėr Nuwwab-ėve (pėrfaqėsuesve), shkollarėt musliman ishin tė pėrqėndruar tė tregonin Hadithin pa e pėrzier me ēėshtjet financiare. Mė vonė me zgjatjen e kohėgjatėsisė sė fshehjes, u ndje nevoja pėr formimin e njė kryesie tė gjithembarshme nga muslimanėt. Prandaj, ideja e pranimit tė “ulemasė” si pėrfaqėsues tė Imam Mehdiut (a) erdhi nė plan tė parė”. [42]

Ata qė mbronin se personat e gabueshėm nuk lejoheshin tė formonin njė qeveri, e gjetėn idenė e tyre nė njė ahadith nė riparaqitjen e Imam Mehdiut (a). Pėrshtypja e tyre e gabuar nga ahadithi i tillė ishte baza e njė ideje tjetėr qė emėrtonte ndonjė lėvizje - para rikthimit tė Imam Mehdiut (a) – si e paligjshme. Nė fakt ahadithi i tillė lidhet me kėto lėvizje qė u ngritėn kundėr Imamėve tė pagabueshėm ose me lėvizjet qė deklaronin tė jenė lėvizje tė Imam Mehdiut (a). [43]

Imam Khumayni mbronte tezėn se nuk duhet tė ketė ndarje mes fesė dhe politikės. Ai pretendon se jo vetėm qė ėshtė e nevojshme tė formojmė njė qeveri Islame, por ėshtė detyrė e obligueshme e muslimanėve ta formojnė nė raste tė caktuara.

Duke iu referuar ēėshtjeve tė njejta qė pėrdorin kundėrshtarėt nė argumentet e tyre nė pėrgėnjeshtrimin e nevojės sė formimit tė qeverisė nga njerėz tė gabueshėm, Imam Khumayni thotė:

“Besimi nė nevojėn e formimit tė qeverisė dhe themelimit tė njė sistemi ekzekutiv ėshtė pjesė e wilayatit. Pėrndryshe ēdo pėrpjekje nė kėtė drejtim ėshtė gjithashtu pjesė e besimit nė wilayat. Ne besojmė nė wilayat dhe mbrojmė atė se Profeti (s) caktoi njė kalif nė pajtim me Zotin. Prandaj, ne duhet tė besojmė se ėshtė e nevojshme pėr muslimanėt tė formojnė njė qeveri... Lufta pėr formimin e njė shteti Islam ėshtė njė nga themelet e besimit nė wilayat”. [44]

Deklarata e mė pareshme ėshtė njė argument kalami nė wilayat-in e Imamėve (a), pra, besimi nė wilayat ėshtė i barabartė me atė tė pranimit tė kryesimit tė Imamėve (a) tė pagabueshėm. Por njė kuptim mė i thellė i caktimit tė njė lideri tė muslimanėve nga Profeti (s) do ta qartėsonte se personat e pakualifikuar nuk duhet tė lejohen tė udhėheqin muslimanėt, prandaj ēdokush qė beson nė wilayat, duhet tė shmanget duke ua besuar shtetin personave tė pakualifikuar nė mungesė tė Imam Mehdiut (a).

Gjithashtu, Imam Khumayni i bazon idetė e tij nė formimin e njė shteti Islam nė natyrėn e ligjeve Islame:

“Natyra e qevrisė Islame tregon se ėshtė e mundur tė formohet njė qeveri dhe tė menaxhohen marrėdhėniet kulturore, ekonomike dhe politike tė njė shoqėrie. Fillimisht, kuptimi i ligjeve dhe rregullave Islame-duke filluar prej ligjeve qė merren me marrėdhėniet me fqinjėt, fėmijėt, familjen, marrėdhėniet private, marrėdhėniet martesore, luftėn, paqen, marrėdhėniet me shtetet e tjera, ekonominė, tregėtinė, industrinė dhe buqėsinė- tė gjitha janė me qėllim pėr drejtimin e ēėshtjeve tė shoqėrisė. Kėto ēėshtje tregojnė se Islami meret seriozisht me ēėshtjet politike dhe ekonomike. Sė dyti, njė shikim i shpejtė i natyrės sė urdhrave fetare, do tė vėrtetojė se ėshtė e nevojshme tė formohet njė qeveri pėr tė ekzekutuar kėto ligje. Pa e formuar qeverinė, nuk ėshtė e mundur qė tė bėhet kėshtu.” [45]

Nė mendimin e Imam Khumaynit, krijimi i shtetit ėshtė aq i rėndėsishėm sa Islami ėshtė i ngjajshėm me qeverinė Islame. Me themelimin e qeverisė Islame njeriu mund tė arrijė drejtėsinė dhe tė zbatojė urdhėrat. Ky tipar i veēantė i Islamit jo vetėm qė lidhet me kohėn e Profetit, por ai ėshtė i zbatueshėm nė kohėt e tjera pėrfshirė periudhėn e mungesės sė Imam Mehdiut (a) gjithashtu. [46]

Sipas Imam Khumaynit, kolonializmi ėshtė pėrgjegjės pėr ndarjen e Islamit nga politika, veēanėrisht nė kohėt bashkėkohore. Ai thotė se fuqitė koloniale pėrvetėsuan nė mendjet tona atė se nuk ka ndonjė formė tė qeverisė nė Islam. Madje edhe nėse supozojmė se mund tė formohej njė formė e caktuar e qeverisė, fuqitė koloniale u pėrpoqėn tė fiksojnė nė mendjen e muslimanėve se nuk ka person tė kualifikuar tė drejtojė qeverinė Islame. [47]

Tendencat ekstremiste mistike mes muslimanėve ishin mes arsyeve pėr shmangien e muslimanėve tė formojnė qeverinė. [48]

Imam Khumayni bėri njė llogaritje tė detaluar tė arsyeve pas shmangies sė muslimanėve pėr formimin e qeverisė nė librin e tij “Hukumat-e Islami” (Qeveria Islame) ku ai pėrpunoi aspekte tė ndryshme tė njė qeverie tė tillė. Ta pėrfundojmė kėtė pjesė duke i hedhur njė sy njė Hadithi nga Imam Rida (a):

“Disa nga arsyet pas takimit tė Awlul amr-eve (mbrojtėsve tė perfaqesuesve) me Zotin dhe bėrja e obligueshme e bindjes sė tyre, janė si mė poshtė. Fillimisht, njerėzit duhet ta ndjejnė si detyrė – tė ndjekin ligje tė caktuara qė do t’i shpėtonin ata nga korruptimi. Nuk mundet tė ndiqen ligje tė tilla derisa fuqia tė mos i besohet njė sunduesi tė besueshėm. Sė dyti, prosperiteti i kombeve varet nė ekzistencėn e sunduesve qė pqrpiqen tė zgjidhin problemet e tyre temporale dhe shpirtėrore. Zoti, i Zgjuar, nuk i len krijesat e Tij (njerėzit) pa njė drejtim. Arsyeja e tretė ėshtė se ne mungesė tė njė lideri dhe drejtimi tė drejtė, urdhėrat dhe rregullat fetare do tė shkaterroheshin.” [49]Mashru’iyyah (Legjitimiteti) i Qeverisė Islame

Siē sqaruam, sipas Imam Khumaynit, ka njė lidhje tė ngushtė mes fesė dhe politikės. Gjithashtu, themelimi i njė qeverie Islame ėshtė nevojė fetare si nė prezencė tė [Imam Mehdiut (a)] ashtu edhe nė mungesė tė tij.

Cili ėshtė burimi i legjitimitetit tė njė qeverie Islame? Pėr t’iu pėrgjigjur kėsaj pyetjeje, sė pari duhet tė sqarohet se ēfarė do tė thotė Mashruiyaah (legjitimitet).

Kur diskutojmė legjitimitetin e njė sistemi nga pikėpamja politike, nėnkuptojmė tipare tė veēanta tė kėsaj qeverie duke e bėrė atė tė legjitimuar pėr t’i bėrė njerėzit tė detyrueshėm t’i binden asaj. Pėr shembull, kur njė sundues i zgjedhur nga populli, zgjedhėsit, njerėzit ndjehen tė detyruar t’i binden atij.

Sigurisht, ky lloj legjitimiteti mund t’i pėrshtatet sheriatit. Muslimanėt nė tė vėrtetė rekomandojnė njė qeveri tė legjitimuar fetare.

Nocioni i legjitimitetit ėshtė njė koncept bazė nė shkencėn politike qė ka qenė ēėshtje e debateve serioze nga populli dhe sunduesit.

Burimet dhe kriteri pėr legjitimitetin e qeverisė janė tė ndryshėm nga pikėpamjet e mendimtarėve tė ndryshėm. Fillimisht, le tė merremi me teoritė e mėposhtme tė legjitimitetit.

1. Legjitimiteti natyral: kjo teori ėshtė njė nga teoritė mė tė vjetra pėr legjitimitetin. Filozofėt grek, veēanėrisht Aristoteli propagandon kėtė pikėpamje. Sipas kėsaj teorie ka njerėz tė caktuar qė janė tė pėrshtatshėm pėr sundim nga natyra. Legjitimiteti i rrėnjėve tė njė sundimtari formon natyrėn e tij. Nė librin e tij “Politika”, Aristoteli shkruan: Disa qenie tė gjalla janė tė destinuara tė udhėheqin ose tė sundohen prej lindjes. [50]

2. Teoria e forcės: ka mendimtarė tė caktuar politik qė mbrojnė jotezėn se forca ėshtė vula e legjitimitetit tė njė qeverie. Kėshtu ai qė korr sukses tė mbledh fuqi, duhet tė pėrkrahet nga populli. Garerkusi, historiani dhe politikani i njohur grek dhe Hobsi anglez janė pėrfaqėsuesit e kėsaj teorie. [51] Ka shkollarė tė caktuar musliman qė mbronin atė se triumfi pėrmes shpatės mund tė konsiderohet si kriter pėr legjitimitetin e sundimtarėve. Qadi Abi Yali, duke iu referuar Imam Ahmad Hanbal-it tha:

“Ēdo kush qė mer fuqinė me shpatė (forcė), pėr aq kohe sa quhet kalif dhe komandant i besimtarėve, sillet mirė apo keq, askush nuk lejohet tė mos i bindet atij. Kėshtu, ai do tė jetė kujdestari i tyre.” [52]

Zakonisht diktatorėt e fillojnė sundimin e tyre duke marė ndihmė pėr forcė. [53]

3. Legjitimiteti Hyjnor: kjo teori gjeti shumė pėrkrahės gjate historisė. Shumė sundimtarė ia cilesojnė legjitimitetin e tyre Zotit dhe pėrpiqen tė ngulin nė mendjen e njerėzve se bindja ndaj sunduesit ėshtė e barabartė me atė ndaj Zotit. Ngjajshėm, kundėrshtimi i tij ėshtė kundėrshtimi ndaj Zotit. Ka pikėpamje tė ndryshme pėr origjinėn e kėtyre ideve pėr shembull, nė Egjiptin e lashtė ēdo sundimtar e konsideronte veten si Zot pėrveē tė qenurit sundimtar. Aspekti dominant i legjitimitetit Hyjnor tė njė qeverie ėshtė se qeveri tė tilla e konsiderojnė veten si tė caktuara nga Zotit i cili ėshtė i Gjithedijshėm, i Plotefuqishėm dhe i vetėdijshėm pėr gjendjen e shėrbyesit tė Tij. Ai ka dėrguar ligje dhe rregulla tė caktuara pėr tė hapur rrugėn pėr lumturinė e njeriut. [54]

Ndonjėherė legjimiteti Hyjnor tejkalon legjitimitetin publik dhe sjell nė gjurmėt e tij pėrshtypje se mbreti ėshtė hija e Zotit, ėshtė i caktuar nga Zoti, i llogaritur nga Zoti dhe ėshtė e nevojshme qė njerėzit t’i binden atij. [55]

Mes mendimtarėve musliman, kjo ide shpesh ėshtė keqpėrdorur. Nga kjo pikėpamje Khawaja Nizam-al-Mulk-u thotė:

“Zoti do tė zgjedhe njė nga shumė njerėz nė ēdo kohė, do ta pasuroje atė me arte tė caktuara tė sundimit, do ta mbroje atė ndaj ēdo korrupcioni dhe rebelimi dhe do ta shpėrndaje madhėshtinė e Tij mes njerėzve.” [56]

Edhe pse ka shumė raste nė histori qė tregojnė keqpėrdorimin e teorisė sė tillė, megjithatė ne nuk duam ta refuzojmė atė. Gjatė kohės sė Profetit dhe Imamit sundimi ishte nė bazė tė vullnetit tė Zotit. Por ai asnjėherė nuk injoronte tė drejtat e popullit. Kėshtu, ai asnjėherė nuk udhėhiqte padrejtėsinė nė shoqėri.

4. Legjitimiteti popullor: kjo teori njeh miratimin e popullit si burimi kryesor i legjitimitetit pėr sundim. Zhan Zhak Ruso ėshtė pėrfaqėsues i kėsaj teorie. Ai deklaron:

Elementet e vetme qė mund tė ndėrtojnė bazėn e njė fuqie tė legjitimuar dhe tė njė qeverie tė vėrtetė janė marrėveshje nė pajtueshmėri nga tė dyja anėt. [57]

Historikisht, kjo teori qėndroi kundėr legjitimitetit Hyjnor. Perėndimi e mbron kėtė teori pėr t’iu kundėrshtuar diktatit fetar dhe kundėr ēdo lloj diktati tjetėr. Teoritė e reformės dhe revulucionit u pėrfshinė pėr tė mohuar legjitimitetin e forcės.

5. Legjitimiteti tradicional: sipas kėtij nocioni, e drejta e sundimtarit ėshtė trashėgimi dhe ekskluzivisht i jepet njė raceje ose familjeje. Kjo teori sot nuk mbrohet.Pikėpamja e Imam Khumaynit

Sipas Imam Khumaynit, as forca, as trashėgimia nuk mund tė pėrbėjnė burimin pėr legjitimitetin e njė qeverie Islame.

Ai mer pėr bazė dy faktorė pėr legjitimitetin e njė qeverie Islame: Legjitimitetin Hyjnor dhe besnikėrinė publike.

Nuk ka dyshim se sistemi i qeverisė nėn Profetin Munammed (s) dhe nėn Imam Aliun (a), bazohej nė legjitimitetin Hyjnor. Zoti ėshtė poseduesi i vėrtetė i ēdo gjėje dhe ka caktuar Profetin dhe Imamėt tė sundojnė mbi shoqėrinė. Duke iu referuar vargut tė mė poshtėm, Imam Khumayni thotė: O besimtarė, bindjuni Zotit dhe tė Dėrguarit dhe pėrfaqėsuesve tuaj (4:59).

Muslimanėt kanė pranuar se Profeti drejton legjitimitetin e qeverisė sė tij nga Zoti. Megjithatė, ata e ndryshojnė kryesimin e muslimanėve pas vdekjes sė Profetit.

Shiitėt besojnė se Profeti (s) dhe Imamėt (a) u caktuan sipas tekstit Hyjnor. Disa nga shkollarėt Shiit, duke pėrfshirė Imam Khumaynin, janė tė mendimit se fuqahat janė tė kualifikuar dhe tė emėruar tė formojnė qeveri pėr shkak tė mirėnjohjes se Imamėt e pagabueshėm ishin tė caktuar nga Zoti.

Mėnyra e arsyetimit tė Imam Khumaynit nė librin e tij, al-Bay (libri i shitjes), Kashf-e Asrar, Tohrir al-Wasila dhe nė fjalimet e tij, tregon se caktimi i wali-e-Amr (Mbrojtesve te perfaqesuesve) ėshtė njė detyrė Hyjnore. Nė librin e tij Tahrir al-Wasila, ai shkruan:

“Vetėm Imamėt e pagabueshėm dhe tė caktuarit e tyre janė tė emėruar tė marin kryesinė e ēėshtjeve politike. Nė mungesė tė tyre, pėrfaqėsuesit e tyre, siē janė, juristėt e kualifikuar janė pėrgjegjės pėr drejtimin e ēėshtjeve politike.” [58]

Politikat e Imam Khumaynit gjatė dhjetė vjetėve tė sundimit tė tij pohojnė kėto supozime. Nė disa nga fjalimet e tij, ai madje konsideron qeverinė mė demokratike si Taqati (tė padrejtė nė natyrė) sikur tė mos jetė nėn sundimin e ndonjė faqih-u. Ai pretendon:

“Nė mungesė tė drejtimit tė njė kėshilli juridik (Wilayat-e faqih) dhe rregulli Hyjnor, Taqut-i do tė triumfojė. Nėse presidenti nuk caktohet nga njė kėshill juridik, ai do tė jetė i palegjitimuar. Njė president i palegjitimuar ėshtė i barabartė me njė Taqut. Taqut-i do tė shkatėrrohet pėrfundimisht kur njė sundimtar i drejtė caktohet me Vullnetin e Zotit.” [59]

Nė letrat drejtuar anėtarėve tė Kėshillit tė Revulucionit Islam nė Iran dhe kryeministrit tė Iranit, [60] duke iu referuar kėsaj ēėshtjeje, Imam Khumayni thotė:

“Ashtu si njė person qė pėrkrah Wilayah tė njė feje Hyjnore, unė caktoj atė... ēdo kundėrshtim i kėsaj qeverie ėshtė i barabartė me kundėrshtimin e sheriatit (ligjit fetar).” [61]

Por nė raste tė tjera, ai i refrohet pikėpamjes sė njerėzve qė llogarisin votat e tyre. Nė takimin e tij me pėrfaqėsuesin e Papės Pali VI, qė donte tė ndėrhynte nė lirimin e pengut Amerikan nė Iran, ai thotė:

“Zoteri Pap duhet ta dije se unė personalisht nuk mundem ta zgjidh kėtė problem. Unė nuk dua t’ua imponoj (vullnetin tim) tek njerėzit e mi dhe Islami nuk na lejon tė ushtrojmė diktaturė. Ne ndjekim votat e popullit tonė dhe veprojmė sipas pikėpamjeve tė tyre. Ne nuk kemi tė drejtė, Zoti nuk na ka dhėnė te drejtė tė tillė dhe Profeti (s) asnjėherė nuk na lejoi t’ua imponojmė idetė tona muslimanėve.” [62]

Nė shumicėn e rasteve Imam Khumayni kishte respekt tė plotė pėr tė drejtėn e popullit dhe pretendonte se ata janė burimi legjitimues i njė qeverie. Nė tė njejtėn kohė ai nuk e mbikqyrte legjitimitetin Hyjnor. Sipas Imam Khumaynit, Zoti dhe Profeti nuk i lejon sundimtarit tė kundėrshtojnė idete e popullit.Forma e qeverisė Islame: Wilayat Mutlaqah Faqih
(Kujdestari absolut i Kėshillit Juridik)


Tipari mė i spikatur i mendimit politik tė Imam Khumaynit ėshtė doktrina e wilayat-e-faqih. Ky koncept nuk pati vėrejtje tė veēantė dhe nuk ishte pėrpiluar nė mėnyrė tė veēantė nga shkollarėt Shi-it para tij. Ky koncept ėshtė shumė dominant nė mendimin e tij sa shumica e ideve tė tij politike duhet tė interpretohen referuar kėsaj doktrine.

Historikisht, nė Shii figh, kjo ēėshtje nuk u prek deri nė kohėn e Naraqit tė ndjerė qė shkroi librin e Awaid al-Ayyam. Para Naraqit ēėshtja e wilayat-e-faqih dhe ēėshtja e drejtimit tė njė shoqėrie Islame nuk u konsideruan asnjėherė nėn titujt specifik nė Figh.

Gjatė shekujve tė dymbėdhjetė dhe trembėdhjetė, Naraqi i ndjerė i pėrkushtoi njė kapitull tė veēantė ēėshtjes sė wilayat-e faqih dhe aspekteve tė tij tė ndryshėm. Pastaj Mir Fattah Husayni Maraghu nė librin e tij “Anawin”, Muhammed Hasan Najafi nė librin e tij “Jawahur al-Kalam”, dhe Shaykh Murtada nė librin e tij “Makasib” u morėn me kėtė ēėshtje. Mė vonė, disa nga Fughah, duke pėrmbyllur kėrkimet nė “al-Makasib” gradualisht zhvilluan gjithashtu idetė e tyre tė veta.

Nė dekadat e fundit, Imam Khumayni filloi diskutimin e ēėshtjes nė librin e tij “al-Bay” (“Libri i shitjes”) dhe e diskutuan atė nė klasat e tij tė Kharij (kursi mė i lartė nė studimet fetare) nė Najaf. Edhe pse Imam Khumayni si fuqahat e tjerė e kishte diskutuar mė parė kėtė ēėshtje nė librin e tij “al-Bay”, e mori sėrisht shumė seriozisht pėr tė inkurajuar tė tjerėt pėr tė zhvilluar teoritė e veta pėr ēėshtjen.

Imam Khumayni zhvilloi nocionin e tij tė wilayat-e faqih nė kursin e katėr periudhave tė mėvonshme.

Periudha e parė-. Ai vendos tė parat, titujt e nocionit tė wilayat-e faqih nė librin e tij “Kashf-e Asrar” [63] nė formėn e pėrgjigjeve tė autorit tė “Asrar-e-Hizar Saleh”. Njė nga ēėshtjet qė ngre Imami nė kėtė libėr ėshtė: “Do tė ishte mė mirė nėse ishin faqahat nė asamblenė tonė kushtetuese qė emėroi Shah-un.” [64]

Nė kėtė libėr, Imam Khumayni nuk propagandoi teorinė e tij tė wilayat-e faqih por iu referua teorisė Naini tė Nizarat-e Faqih (Kontrolli i kėshillit juridik).

Por duket se edhe gjatė kėsaj periudhe ai pajtohet me idenė e wilayat-e faqih jo me nizarat-e faqih. [65]

2. Periudha e dytė: Forma emėrore e wilayat-e faqih u paraqit nė tre librat e Imamit, “al-Rasil”, “Tahri al-Wasila”, “al-Bay”. Kėto libra u shkruan nė 1954, 1964 dhe 1970. Ai i shkroi kėto libra nė njė atmosferė akademike kur nuk ishte nė mėnyrė direkte i pėrfshirė nė drejtimin e shtetit. Gjashtėdhjetė faqet e para tė “al-Bay”, pėrbėjnė punėn mė tė mirė tė Imam Khumaynit nė wilayat-e faqih. Gjithashtu, ai kishte shumė ligjėrata me temė qė mė vonė u botuan me titull “Hukumat-e Islami” (Qeveria Islame). Ky ėshtė libri me i mirė qė elaboron pikėpamjet e Imam Khumaynit pėr wilayat-e faqih.

3. Periudha e tretė: Gjatė viteve 1978-1980, Imam Khumayni nuk foli direkt pėr termin wilayat-e faqih, edhe pse nuk e pėrmendi kėtė term nė deklaratat e tij. Megjithėse ai mbėshtetej nė detyrėn e tij fetare duke emėruar zyrtarė tė rangut tė lartė nė Iran, ai nuk flet pėr statusin e wilayat-e faqih nė kushtetutė. Si do qė tė formohej Asambleja e Ekspertėve tė parė dhe anėtarėt e kėsaj asambleje, ai sqaroi rolin e wilayat-e faqih nė qeverinė Islame. Duke ndjekur pėrfshirjen e termit wilayat-e faqih nė kushtetutė, disa parti politike e pėrshkruan atė njė lloj diktature.

Pastaj Imam Khumayni e ndjeu se ishte e nevojshme tė sqarojė ndarjen mes konceptit tė wilayat-e faqih dhe atij tė diktaturės:

“Ēėshtja e wilayat-e faqih nuk ėshtė zbulim i Asamblesė sė ekspertėve. Ajo ka qenė urdhėruar nga Zoti... Ju nuk duhet ta trembni Wilayat-e faqih. Faqihu nuk mund tė bėhet diktator. Nėse njė faqih tenton tė bėhet diktator, atėherė ai nuk mund tė ketė wilayat (kujdestari) mbi popullin”. [66]

4. Periudha e katėrt: gjatė kėsaj periudhe Imam Khumayni u pėrpoq tė pėrcaktojė veprimtarinė e autoritetit tė faqihut. Nė kėtė periudhė Imami nuk e kursen asnjė pėrpjekje tė sqarojė autoritetin e faqihut dhe tė mohojė pėrshtypjet fallce pėr nocionin e wilayat-e faqih. Kjo periudhė filloi me pėrgjigjen e Imamit ndaj njė kėrkese te Ministrit tė Punės sė atėhershem nė 07.12.1988.

Duke ndjekur kėrkesėn diskutimet nė juridiksionin e wilayat-e faqih filluan nė Kėshillin Kujdestar tė Kushtetutės. Kėshilli i shkroi katėr letra Imam Khumaynit pėr kėtė ēėshtje. Njė nga letrat lidhej me fjalimin e presidentit Ayatullah Khamenei nė predikimin e faljes sė tė Premtes. Nė letėr Imam Khumayni sqaron se sunduesit shtetėrorė janė mė tė lartė se Ahkam-e Awali wa thanawi (urdhėrat primare dhe sekondare). Njė pjesė e kėsaj letre vijon mė poshte:

“Ēfarė ėshtė thėnė ose ēfare thuhet (pėr wilayat-e faqih) bazohet nga mungesa e njohurisė pėr wilayat-in Hyjnor absolut.”

Kualifikimet e detyrės sė pozitės sė wilayat-e faqih janė pėrshkruar nė letrėn e Imamit (27.04.1990) kryetarit tė asamblesė pėr amandamentin e Kushtetutės sė Republikės Islame tė Iranit. [67]Pse tė themelohej Wilayat-e faqih?

Eksponentėt e wilayat-e faqih nė mendimin shi-it u referohen arsyeve transmetuese dhe intelektuale tė mė poshtme nė mbrojtje tė themelimit tė njė sistemi tė qeverise bazuar nė wilayat-e faqih: (1) Arsyet nga pikepamja e ēėshtjeve tė Hasbiyyah. (2) Hadithet e veēanta pėr wilayat-e faqih. (3) Arsyet filozofike dhe teologjike. (4) Arsyetimi pėrmes traditave.

Ulemaja shi-it ka ide tė ndryshme nė inplementimin e argumentit tė parė.

Pėrgjithėsisht, ata ia vejnė shkakun ēėshtjeve Hasbiyyah nė raste tė veēanta si kujdestaria mbi ēėshtjet e jetimėve, tė humburve dhe tė divorsuarve. [68] Deri sa disa nga Ulemat e tjerė janė tė mendimit se tipari kryesor i ēėshtjeve Hasbiyyah ėshtė pėrpjekja pėr themelimin e njė qeverie, kjo qasje ėshtė mėnyra mė e lehtė pėr tė vėrtetuar nocionin e wilayat-e faqih. [69]

Imam Khumayni nuk e vėrtetoi ēėshtjen e wilayat-e faqih pėrmes kėtij argumenti, por nuk do tė thotė se ai ėshtė kundra themelimit tė njė qeverie Islame nga fuqaha. [70] Por ai u pėrpoq t’u referohet arsyeve mė tė forta qė mund t’i japin mė shumė autoritet Kėshillit Juridik.

Argumenti i katėrt i referohet Haditheve tė caktuara. Kjo ėshtė metoda e Ayatullah Burujirdit tė ndjerė. Shikuar nga struktura e pėrgjithshme e fesė dhe nevojės pėr implementimin e sundimeve fetare, nė mungesė tė njė Imami tė pagabueshėm (a), ai pretendonte se megjithatė Imami (a) nuk cakton asnjė si kujdestar tė popullit, duhet tė ketė Hadith tė caktuar nga Imamėt (a) pėr tė theksuar nevojėn e kujdestarit tė fuqahas. [71] Ai pati sukses nė caktimin e disa Haditheve pėr kėtė ēėshtje. [72]

Derisa Ulematė e tjerė u pėrpoqėn t’i referohen ahadithit, Imam Khumayni bėri theksim tė veēantė nė argumentet filozofike dhe teologjike. Ai besonte se ēėshtja e themelimit tė njė qeverie Islame ishte shumė e qartė dhe atėherė ai iu referua ahadithit tė caktuar gjithashtu.Njė llogaritje e shkurtėr e argumentit tė Imam Khumaynit pėr Wilayat-e faqih

Imam Khumayni e filloi argumentin e tij pėr ēėshtjen si mė poshte:
* -Islami ėshtė njė fe e gjithanshme, qė siguron ligje pėr politikėn, shoqėrinė, ekonominė etj. pranohet se urdhėrat Hyjnore janė tė zbatueshme pėr tė gjitha shoqėritė nė tė gjitha kohėt.
* -Urdhėrat fetare janė tė papėrdorshėm derisa nuk zbatohet pėr tė formuar njė shtet nė bazė tė kujdestarisė Hyjnore.
* -Gjithashtu, pėr tė mbrojtur sistemin Islam, pėr tė kontrolluar kufijte e muslimanėve nga ēdo pėrpjekje e armikut dhe pėr tė ndaluar kursin nė shoqėrinė Islame, ėshtė e nevojshme tė formohet njė qeveri Islame. Prandaj, arsyet pėr rolin e njė Imami nė shoqėri qėndrojne pėr formimin e njė qeverie nė mungesė tė Imamėve tė pagabueshėm (a).
* -Kryesia e njė qeverie Islame i ka qenė besuar veēanėrisht njė personi tė veēantė nė mungesė tė Imam Mehdiut (a). Por qė kur qeveria ka natyrė Islame, sundimtari i saj duhet tė ketė tė paktėn dy kualifikimet e mė poshtme: komandėn mbi ligjet fetare (figh); dhe tė jetė person i drejte. [73]

Argumenti i lartėpėrmendur pėrkrah idene e formimit tė njė qeverie me mungesėn e Imamit. Ayatullah Burujirdi i ndjerė ndante pikėpamjet e njejta me Imam Khumaynin nė kėtė ēėshtje bazė.

Tipari i spikatur i pikėpamjes sė Imam Khumaynit pėr ēėshtjen ėshtė se ai tėrhoqi kualifikimet e liderit tė njė shteti Islam nga diskutimet e tilla. Duhet tė shėnohet se njė arsyetim i tillė nuk do tė thotė se ēdo faqih i drejtė mund tė bėhet kujdestar i shoqėrisė Islame. Megjithatė, Imami nuk elaboron nė metodat e zgjedhjes sė sunduesit nga mesi i fuqaha-ve. [74] Por juridiksioni i kujdestarisė sė tė gjithė fuqaha-ve ėshtė kufizuar nė potencimin e mikroēėshtjeve gjatė sundimit tė njė sunduesi tė padrejte (tė Taqutit).Arsyet transmetuese pėrkrahėse tė idese sė Wilayat-e faqih
(a) Tekste tė veēanta

Ka shumė ahadithe qė u referohen ēėshtjes sė wilayat faqih-ut. Por vargu i vetėm Kuranor qė i referohet kėsaj ēėshtjeje ėshtė: “O besimtare bindjuni Zotit dhe bindjuni tė dėrguarit dhe pėrfaqėsuesve tuaj.” [75]

Imam Khumayni ka interpretuar vargun e mėsipėrm duke iu referuar Haditheve autentik tė treguar nga Umar bin Hanzalah. [76] Por ai asnjėherė nuk u mbėshtet nė tė si arsye e pavarur dhe e vetme.

Pėrderisa ka dykuptimsi nė konceptin e awlul amr (pėrkrahėsit e pėrfaqėsuesve), disa tė tjerė, duke pėrfshirė Allamah Tabatabain, tėrhoqen pėrfundimin se pėrkrahėsit e pėrfaqėsuesve u referohen Imamėve tė pagabueshėm (a). [77] Disa Ulema sunit konsiderojnė ēdo sundimtar si awlul amr (pėrkrahėsit e pėrfaqesuesve). [78] Nė tė vėrtete ėshtė e nevojshme t’i referohesh ahaditheve tė caktuar dhe jo tė kufizosh ēėshtjen me vargun Kuranor. Megjithatė, ka jurist tė caktuar bashkėkohor qė u referoheshin vetėm vargut tė lartpėrmendur pėr tė pėrkrahur idenė e wilayat-e faqih. [79]

Imam Khumayni u referohet Haditheve tė mė poshtėm si prova pėr pėrkrahjen e idesė wilayat-e faqih:

1. Mursalah Saduq.

2. Njė Hadith nga Ali bin Abi Hamzah nga Imam Kazim (a).

3. Mawthaqah Sakuni nga Imam Sadiq (a).

4. Tawqih Ishaq bin Yaqub nga njė njeri i shenjtė.

5. Magbulah Umar bin Hanzalah.

6. Sahihah Qaddah nga Imam Sadiq (a). [80]

Mes kėtyre ahaditheve, autenticiteti i dy haditheve tė para u vu nė pyetje. Mbetja u rekomanduan dhe u konsideruan si atentike.

Imam Khumayni i referohet haditheve tė mė poshtėm si autentike: Hadithi i Jami al-Akhbar nga Profeti (a). hadithi i Abdul Wahab Amadi nga Imam Aliu (a) dhe hadithi i Tuhafat al-Uqul nga Imam Hyseini (a).

Sfondi teologjik i Imam Khumaynit ndikoi pėrshtypjen e tij per hadithet e lartėpėrmendur dhe e dalloi atė nga juristėt e tjerė. Pėr shembull, duke parė Hadithin “O Zot ki mėshirė pėr kalifėt tanė”, ai thotė: nuk ka dyshim se fjala kalif e Profetit i drejtohet wilayatit dhe sundimit. [81] Nė tregimin e mėposhtėm, “shumė tė shkolluarit janė trashėgimtarė tė Profetėve”, ai thotė se disa Profetė si Profeti i Islamit gėzuan pozitėn e wilayatit. Tė jesh trashėgimtar i Profetėve do tė thotė tė trashėgosh ēdo gjė qė posedojnė tė gjitha plaēkat e transferueshme tė Profetit. Nuk ka dyshim se sundimi ėshtė i transferueshėm. [82] Pėrshtypje tė tilla mund tė jenė kontraste me idetė e al-Shaykh al-Ansarit. Ai thotė:

“Me tė vėrtete pas studimit tė shumė aspekteve tė tregimit (mbisundimit) dikush mund tė pėrfundoje ndershmėrisht se tregime tė tilla lidhen me detyrat e Ulemasė nė lidhje me sqarimin e rregullave Islame. Profetėt dhe Imamėt kanė kujdestari mbi pronat e popullit.” [83]

Gjithashtu, Imam Khumayni avancon dy zėra Kalami dhe arsyet transmetuese pėr kujdestarin e kėshillit juridik nė mungesė tė Imamėve tė pagabueshėm (a). ai i referohet gjendjes dhe juridiksionit tė pėrkrahėsve tė pėrfaqėsuesve. Ne duhet tė hedhim shumė dritė mbi kėto tė dyja dhe t’u referohemi aspekteve tė tjera tė pikpamjeve tė Imamit mbi kėtė ēėshtje.Kualifikimet e Waly-e faqih (Lideri i shoqėrisė Islame)

Ka shumė kushte pėr kujdestarinė e kėshillit juridik tė numėruar nga fuqaha. Disa nga shkollarėt Sunit dhe Shi-it numėrojnė dhjetė kualifikime. [84]

Imam Khumayni thekson dy kualifikime: fiqahat (komanda mbi fugh) dhe drejtėsinė. Megjithatė, nė mungesė tė Imamit tė pagabueshėm, kėshilltarė tė kualifikuar juridik qė mund tė kalojnė dekrete, rekomandohen nga ai pėr kujdestar tė muslimanėve. [85] Dy kushtet e lartėpėrmendura nuk janė tė bazuara vetėm nė Taqlid, por janė tė bazuara gjithashtu nė arsye racionale, kėshtu Imam Khumayni pėr kėtė thotė:

“Qeveria Islame ėshtė njė qeveri legale qė ka pėr qėllim implementimin e ligjit Hyjnor. Objektivi i tij ėshtė sjellja e drejtėsisė dhe e ligjeve ekzekutive Hyjnore mes njerėzve. Kėshtu lideri i njė shteti tė tillė duhet tė pėrmbushė dy kushte qė konsiderohen tė jenė baza e shtetit: njohuria e ligjit dhe drejtėsisė. Ēėshtja e efikasitetit dhe e aftėsisė sė menaxhimit janė nė diturinė e njė sunduesi. Ky mund tė konsiderohet si kusht i tretė... Kėshtu sundimi i pėrket njė faqihu tė drejtė.” [86]

Ēfarė nėnkuptohet me fiqahat (Komandimi mbi figh) nė pikepamjet e Imam Khumaynit? A do tė thotė ajo njohuri mbi ēėshtjet e thjeshta fighi? A ka ndonjė kusht tjetėr tė nevojshėm pėr mbrojtėsit e pėrfaqėsuesve? Imam Khumayni nė librin e tij “Hukumat-e Islami” shkruan: “Njė sundues duhet tė jetė shkollari mė i mirė nė mėsimet fetare” [87]

Nga ana tjetėr, nė mungesė tė Imamėve tė pagabueshėm (a), njohuria e gjykimit dhe aftėsia pėr tė dhėnė dekret konsiderohen si dy kualifikimet themelore tė njė Qadi dhe dituria e thellė fetare ėshtė e nevojshme pėr t’u bėrė njė Mufti. Prandaj nė pikepamjen e Imam Khumaynit njė (mbajtės i autoritetit) duhet tė jetė kėshilltar jurist dhe mė i kualifikuari nė fushėn e fesė Islame gjithashtu. Megjithatė, gjatė ditėve tė fundit tė jetės sė tij, Imam Khumayni nė njė letėr drejtuar kryetarit tė Asamblesė pėr Amandamentin e Kushtetutės, shkroi:

“Qė nė fillim isha i mendimit se Marjaiyyah nuk ėshtė kusht i nevojshėm (pėr drejtim). Mujtahidi i drejtė qė rekomandohet nga Asambleja e ekspertėve mund tė marė pėrsipėr drejtimin e shoqėrisė Islame... E pėrmenda kėtė ēėshtje derisa ekspertėt po pėrgatitnin Kushtetutėn, shokėt e mi po insistonin pėr Marjaiyyat si kusht i nevojshėm [pėr drejtim]. Nga ana tjetėr, unė u pajtova me propozimin e tyre. Nė atė kohė isha i sigurtė se ky kusht nuk do tė pėrmbushej nė tė ardhmen.” [88]

Duket se qė nga fillimi i Revulucionit Islam, Imam Khumayni nuk besonte se mbajtėsi i autoritetit nė shoqėrinė Islame duhet tė jetė shkollari mė i kualifikuar fetar (a’lam).

Megjithatė, ka njė kontrakst mes shkrimeve tė mė poshme tė Imamit dhe testamentit tė tij tė fundit. Duket se ai e ka ndryshuar pozitėn e tij. Por nėse i studjojmė pikėpamjet e tij, do tė dallojmė se nuk ka asnjė kontradiktė.

Duke shikuar Ijtihad-in nė ēėshtjet shoqėrore, Imam Khumayni vė nė plan tė parė ide interesante. T’i referohemi njė prej fjalimeve tė tij nė kėtė pikėpamje:

“Ijtihad-i nė kuptimin mbizotėrues nė qendrat fetare nuk ėshtė i mjaftueshėm pėr mbajtėsit e autoritetit. Kėshtu, nėse njė njeri ėshtė mė i miri nė studimet fetare por ėshtė i paaftė tė njohė interesat e shoqėrisė sė tij apo tė dalloje mes njerėzve tė aftė dhe tė paaftė tė shoqėrisė pėr shembull, ai nuk ka njė mprehtėsi tė veēantė shoqėrore, ai nuk ėshtė nė fakt Mujtahid dhe nuk mund tė japė dekrete nė ēėshtjet politike shoqėrore. Nga ana tjetėr ai nuk ėshtė legjitim tė mbajė autoritetin.” [89]

Duke e mbajtur kėtė pikėpamje dhe ēfarė kemi thėnė mė herėt, mund tė pėrfundojmė se fiqahat pėrfshin tė dyjat, efektshmėrinė dhe menaxhmentin. Ėshtė e qartė se Alamiyyah (tė jesh shkollari mė i kualifikuar Islam) nė ēėshtjet politike dhe shoqėrore ėshtė ndryshe nga Alamiyyah nė ēėshtjet e pastra fetare qė ėshtė kriteri i tė qenurit njė marja’ i madh pėr taēlit (imitim). Ajo qė nuk ėshtė e nevojshme nė pikėpamjen e Imamit ėshtė marjaiyyah ose Alammiyyah mbizotėrues. Por Alammiyyah nė kuptimin e pasjes njohuri dhe menaxhim janė kualifikimet e nevojshme pėr njė udhėheqės. Kjo ēėshtje ka qenė pėrfshirė nė Kushtetutėn e Republikės Islame tė Iranit. [90]

Duke shikuar gjendjen e drejtėsisė dhe tė devocionit si kualifikime tė njė udhėheqėsi, Imam Khumayni thotė:

“Njė person qė tenton tė jetė kujdestar i muslimanėve dhe pasardhės i Komandantit tė Besimtarėve, nuk duhet tė betohet pėr ēėshtjet tokesore. Nėse dikush kėnaqet me ēėshtjet tokesore, ai nuk mund tė bėhet personi i besueshėm dhe i pėrshtatshėm pėr popullin.” [91]

Imam Khumayni e konsideron largimin nga ēėshtjet tokesore si njė kusht te nevojshėm pėr njė marja’. [92]

Disa nga kėto kushte pranohen nga tė gjithė faqaha-t bashkėkohorė (juristėt) se ata besojnė nė nevojėn e mbajtjes sė ēėshtjeve Hasbiyah nga juristė tė kualifikuar nė mungesė tė Imamit. [93]

Nga kjo pikėpamje, Imam Khumayni, si shkollarėt e tjerė, rekomandon autoritete tė tillė pėr njė wali-e faqih (kėshilltar jurist).

Dukshėm, kujdestaria mbi Tashri-un e urdhrave fetare i pėrket profetėve (s). nėse Imamėt (a) pėrpiqen tė shpjegojnė urdhėrat e ndėrlikuara fetare, ata pėrpiqen tė hedhin dritė nė atė ēfarė Profeti ka lėnė pėr ta. Duke elaboruar kėtė pėriudhė, Imam Khumayni thotė:

“Nė njė shtet Islam, Zoti ėshtė sunduesi. Profetėt dhe pasardhėsit e tyre pėrpiqen tė jenė zbatuesit e ligjeve tė Zotit. Ata nuk kalojnė asnjė rregull kundėr rregullės sė Zotit. Ata pėrdorin autoritetin e tyre atje ku nuk ka ndonjė parim tė qartė.” [94]

Megjithatė, nė pikėpamjen e Imam Khumaynit, njė faqih, pėrveē pėrdorimit tė autoritetit tė tij nė ēėshtje Hasbiyyah, ka autoritet nė shkeljet ligjore ekzekutuese dhe gjykuese, kodet penale dhe lejimit tė mirės dhe ndalimit tė keqes. Ai ka gjithashtu kujdestari mbi shtetin dhe politikėn brenda juridiksionit tė ligjeve fetare, tė ligjeve civile dhe implementimin e ligjeve Islame.

T’u referohemi tani dy ēėshtjeve tė mė poshtme bazė si:

I. A qarkullon juridiksioni i kėshilltarit juridik ligjet primare dhe sekondare fetare, apo kufizohet vetėm me disa ēėshtje tė caktuara shoqėrore dhe individuale?

II. A ėshtė e kufizuar kujdestaria e njė kėshilltari juridik me ligjet e dekretuara, apo a mund ai tė sundoje ligjin?Autoriteti i Wali-Faqih dhe Udhėzimet fetare
(Gjykimet primare dhe sekondare)

Nuk ka dushim se ēdo musliman duhet tė ndjekė rregullat primare dhe sekondare fetare. Kėto rregulla janė forma e jashtme tė angazhimit fetar qė pėrcakton detyrimet fetare dhe ato jo tė detyrueshme. Nga ana tjetėr, themelimi i njė shteti nė njė periudhė kohe tė veēantė, kėrkon metoda tė ndryshme dhe ekspertizė. Kėshtu, njė sundues fetar pėrveē marjes me rregullat fetare, duhet tė trajtojė ligjet shteterore gjithashtu. Nė raste tė caktuara njė rregull shteteror ka pėr qėllim tė ekzekutojė rregullat primare ose sekondare, tė dallojė subjektet e tyre ose tė kujdeset pėr ēėshtjet e caktuara fetare. Kėtu mund tė pėrdorė autoritetin e tij njė kėshilltar juridik. Por nė raste tė caktuara ligjet primare ose sekondare merren me ēėshtje tė ligjshme ose tė paligjshme, siē ėshtė obligimi i Haxhit dhe paligjshmėria e fajdes dhe kėshtu me rend. Pyetja ėshtė nėse mund tė japė njė dekret njė wali-e faqih kundėr rregullave tė tilla pėr interesin e muslimanėve dhe tė ndalojė zbatimin e tyre?

Nė argumentimin e tij, Imam Khumayni mbronte tezėn se autoriteti qeveritar i njė wali-e faqih dhe Imamėve tė pagabueshėm (a) ėshtė i njejtė. Vetėm nė raste tė caktuara Imamėt e pagabueshėm gėzonin autoritet tė veēantė qė nuk kishte tė bėnte me kujdestarinė e tyre mbi shoqėrinė si nė rastin e Xhihadit tė hershėm qė lidhet vetėm me Imamėt e pagabueshėm (a). [95] Nė librin e tij, ai nuk i referohet juridiksionit qeveritar tė Imamėve tė pagabueshėm (a) dhe vetėm ai ka cituar disa shembuj si:

Profeti (s) pėrdori litarin si masė dėnimi pėr qindra herė. Ngjajshėm Imamėt (a) dhe njė wali-e faqih mund ta ushtrojnė kėtė dėnim. Ata mbledhnin ndihma nė njė mėnyrė tė ngjajshme dhe i pėrdornin ato pėr tė mirėn e njerėzve qe njerėzit t’u binden atyre. [96]

Sigurisht ka njė referencė pėr kujdestaritė absolute dhe tė pėrgjithshme [97] nė librin e tij al-Bay (libri i shitjes). Por nuk ka shpjegim tė saktė pėr lidhjet mes autoritetit tė njė wali-e faqih dhe rregullave primare dhe sekondare.

Nė letrėn e ministrit tė atėhershėm tė punės, Imam Khumayni sqaroi juridiksionin e njė faqih-u duke marrė pėr bazė udhėzimet fetare dhe autoritetin e qeverisė nė kushtet e nevojshme tė vendosura pėr kontraktuesit.

Duke ndjekur njė deklaratė tė tillė, filloi njė diskutim mes zyrtarėve tė rangut tė lartė. Atėherė Imami nė njė letėr shkroi:

“Thuhet se unė mbroj atė se qeveria ka autoritet, por mbrenda kornizės sė rregullės Hyjnore. Shpallje e tillė ėshtė kundra ideve tė mia. Nėse autoriteti i shtetit ėshtė brenda urdhėrave derivative Hyjnore, atėherė rregulli hyjnor dhe kujdestaria apsolute e Profetit (s) do tė jetė e pakuptimtė... Shteti ėshtė njė degė e kujdestarisė apsolute tė Profetit. Ai ėshtė njė nga rregullat primare tė Imamit dhe ėshtė prioritet i urdhėrave derivative, si lutja, agjėrimi dhe udhėtimi i Haxhit... Shteti mund tė ndalė ēdo ēėshtje rituale ose jo-rituale, nėse ėshtė kundra interesit tė Imamit.” [98]

Kjo deklaratė sugjeron se autoriteti i njė wali faqih ėshtė i pakufizuar nė atė masė sa ai mund pėrkohėsisht tė suspendojė rregullat primare dhe sekondare nėse kupton se ajo ėshtė nė ineres tė muslimanėve. Derisa elaborojmė autoritetin e wali-e faqih, nė librin e tij al-Bay, Imam Khumayni thekson se autoriteti i wali-e faqih ėshtė i pakufizuar. Nė tė vėrtetė shpjegimi i fundit i Imamit pėr juridiksionin e wali-e faqih ėshtė shpjeguar nė librin e pėrmendur.

Nė pikėpamjet e Imam Khumaynit, rregullat qeveritare nuk janė rregulla sekondare por primare. [99] Prandaj, kujdestaria mbi rregullat qeveritare nuk varet nė nevojshmėri, rastet emergjente etj., por nė interesin e muslimanėve. [100]

Megjithatė, Imam Khumayni nuk avancoi ndonjė formulė tė veēantė pėr te mėsuar interesin e muslimanėve, por nė karierėn e tij politike ai e konsideronte Asamblenė e Ekspertėve si njė autoritet pėr ta identifikuar kėtė interes. Ai konsultonte ekspertėt por ishte ai qė kalonte dekretin e fundit.Autoriteti i Wali Faqih dhe Ligji

Ligjet civile janė dy lloje: ligje kushtetuese dhe tradicionale. Ligjet kushtetuese janė superiore ndaj ligjeve tradicionale. Nėse elaborojmė lidhjet mes autoritetit tė wali-e faqih dhe ligjet kushtetuese, lidhjet mes wali-e faqih dhe ligjet tradicionale do tė jenė gjithashtu tė sqaruara.

Nė Kushtetutėn (e Republikės Islame tė Iranit) autoriteti i wali-e faqih ėshtė i kufizuar (neni 110). Para amendamentit tė kushtetutės, termi kujdestari absolute nuk pėrmendej askund nė Kushtetutė. Por nė pikėpamjet e Imamit, Kushtetuta nuk ėshtė mė e lartė se rregullat fetare. Fuqaha, veēanėrisht Imam Khumayni, kanė aprovuar Kushtetutėn e Republikės Islame tė Iranit si e pajtueshme me mėsimet Islame.

Gjatė dhjetė vjetėve tė kryesimit tė Republikės Islame tė Iranit, Imam Khumayni nė raste tė caktuara nuk iu pėrmbajt kushtetutės. Pėr shembull, ai urdhėroi formimin e njė Gjygji Special pėr gjykimin e klerikėve dhe gjithashtu formoi Kėshillin e Pėrshtatjes, ėshtė e qartė nė kėto raste qė juridiksioni i wali-e faqihut tejkalonte atė tė kushtetutės.

Kur ky Kėshill i Pėrshtatjes shkel ligjet kushtetuese, njė grup pėrfaqėsuesish Majlis i shkroi njė letėr Imam Khumaynit dhe protestonin vendimet e Kėshillit. Si pėrgjigje, Imami tha:

“Ēfarė keni shkruar ėshtė e drejtė. Shpresoj tė formohet njė atmosferė nė tė cilėn ēdo kush do tė vepronte sipas kushtetutės. Ēfarė ka ndodhur gjatė disa viteve tė shkuara, ėshtė lidhur me emergjencėn e kohės sė luftės. Interesat e Islamit dhe sistemi kėrkuan qė ne t’i zgjidhim problemet shpejt.” [101]

Arsyeja pėr shkeljen e kushtetutės ėshtė se Imam Khumayni i konsideronte rregullat qeveritare mė lartė se rregullat fetare primare dhe sekondare. Madje nė letrėn e tij Imam Khumayni thotė se ai ka pėr qėllim tė bėjė kėshtu, ai nuk flet pėr nevojėn e respektimit tė kushtetutės. Mund tė referohemi nė jetėn dhe fjalimet e tij se nė kohėn e ndonjė emergjence ai i konsideronte rregullat qėeveritare mė tė larta se kushtetuta. Por normalisht, shkelja e ligjeve kushtetuese nuk ėshtė e lejueshme. Cilat janė kriteret pėr tė zbuluar interesat e muslimanėve? Ēfarė ėshtė situata emergjente? Kėto janė pyetjet me tė cilat Imam Khumayni nuk u mor asnjėherė.

Sigurisht, autoriteti i lartėpėrmendur i wali-e faqihut ėshtė valid kur wali-e faqih caktohet nga Imamėt e pagabueshėm (a). Nėse wali-e faqih zgjidhet nga populli, nėse legjitimiteti i tij tėrhiqet nga vota e popullit, autoriteti i tij nuk do tė jetė mė shumė se ai i caktuar nga njė Imam i gabueshėm. Autoriteti i tij nė kėtė rast do tė caktohet nė bazė tė besnikėrisė sė popullit pėr tė.Shėnimet e fundit:

1. Dr. Abdul Wahhab al-Kiyali, Mawsuad al-Siyasah Bejrut, Al-Mu’assisah al-Arabiyyah al-Darasat wal Nashr, Botimi tret, 1990, vol. 3, fq. 36.

2. Muris Duworje, Usul-e Ilm-e Siyasat, Pwrkthyes Abdulfadl Qadi, Teheran, Amir Kabir Botimi, 1369.

3. Sahifa-Nur, Botim i Ministrit tė Drejtimit Islam.

4. Ibid., vol. 1, fq. 238.

5. Ibid., vol. 13, fq. 217.

6. Imam Khumayni, Kitab al-Bay, Botim i Ismailit, Qum, fq. 460.

7. Duke iu referuar kapitullit Maryam, vargu nr. 30, Kuran.

8. Sahifa Nur, vol. 20, fq. 158.

9. Ibid., vol. 2, fq. 27.

10. Ibid., vol. 1, fq. 65.

11. Muhammed Mujtahid Shabistary, “Din wa Siyasat”, Kahyan Farhangi, Nr.2, fq.21.

12. Mahdi Bazirgan, Marz-e Miyan-e Din wa Siyasat, Shirkat-e Sahami Intishar, Teheran, fq. 47.

13. Ju lutem referojuni fjalimit tė Muqaddam Maraqait nė Wilayat-e faqih nė Asamblenė e Ekspertėve dhe parimit tė Lėvizjes sė Frontit Nacional pėr ēėshtjen e qisas (Hakmarja) nė 1360 dhe 1359 shams H.

14. Sahifa-Nur, vol. 21, fq. 176.

15. Ibid., Botimi i ri, vol. 1, fq. 459.

16. Ibid., vol. 20, fq. 20.

17. Kapitulli An’am, vargu 38 i Kuranit.

18. Kapitulli An’am, vargu 59.

19. Imam Khumayni i referohet disa nga tregimet e librit tė tij Kitab al-Bay, vol. 2, fq. 462-463.

20. Ayatullah Jawadi Amuli, Shariat dar Ainah-e Marifat, botime tė Rajas, shtypur pėr herė tė parė, 1372, fq. 78-82.

21. Imam Khumayni, Tahrir al-wasilah, vol. 1, fq. 234.

22. Sahifa Nur, vol.21, fq. 178.

23. Ibid., vol. 3, fq. 120.

24. Ibid., vol. 13, fq. 23-24.

25. Tahrir al-wasilah, cito., vol. 1, fq. 234.

26. Kapitulli Haxhi, vargu 28, Kuran.

27. Ibid.

28. Sahifa-Nur, vol. 20, fq. 111.

29. Ibid., vol. 4, fq. 33.

30. Imam Khumayni, Hukumat-e Islami, fq. 23.

31. Ibu Hisham, al-Sirat al-Nubuwwah, manshurat Maktibah al-Mustafa, fq. 254.

32. Allamah Muhammed Hussayn Tabatabai, Al-Mizan fi Tafsir al-Kuran, Dar al-Kitab al-Islamiyyah. Botimi i katėrt, 1362.

33. Sahifa-Nur, vol. 1, fq. 238.

37. Ibid., vol. 18, fq. 89.

38. Majid Haddad Adil, Din wa siyasat, botimi i Masjid, viti 1, nr. 5, fq. 40.

39. Nahj al-Balagah, Predikimi nr. 40.

40. Ibn Khaldun, Muqaddimah ibn Khaldun, Bejrut, Dar al-Ahya al-Turath al-Arabi, fq. 43.

41. Muhammed Hasan Tusi, al-Mabsud fi figh al-Imamah, Teheran, Maktiba Murtadawi, botimi i trtė, 1388.

42. Profesor Hamid Algar, Din wa Siysat, fq. 25.

43. Muhammed Hur Amili, Wasa’il al-Shi’a ala Tahsil Masa’il al-Shar’iyyah, botuar nga Shaykh Abd al-Rahim Rabbani, Beirut, Dar Ahya al-Turath al-Arabi. Vol. 11, kapitulli 13.

44. Imam Khumayni, Hukumat-e Islami, fq. 22.

45. Ibid., fq. 32-33.

46. Kitab al-Bay, vol. 2, fq. 465-466.

47. Hukumat-e Islami, cito., fq. 20.

48. Ilal al-Shariyah, pėrveē nga libri Hukumat Islami, fq. 45-46.

49. Muhammed bin Ali bin Babwayh (al-Shayk al-Saduq), Ilal al-Shariah, Qum, Maktiba Dawari, fq. 253.

50. Aristotel, Siyasat, pėrktheu dr. Hamid Enayat, Teheran, 1364 fq. 10.

51. Jean Juck Rossow, Qarardad-e Ijtim’ai, pėrkthyer nga Zirak Zadih, fq. 42.

52. Qadi abi yali, al-ahkam al-sultaniyyah, Maktab al-Alam al-Islami, botimi i dytw, 1406, fq. 20.

53. Roossow, citim., fq. 39.

54. Dr. Ali Akbar, Sairi Dar Amdishahhai Siyasi Muasir, Muassisah Khadamat-e Farhangi, botim i Alastit, botimi i parė, Teheran, 1370, fq. 130-140.

55. Dr. Sayyid Jalal al-Din Madani, Huquq-e Asasi Dar Jumhuri Islami Iran, botimi i Surushit, Teheran, 1366, vol. 5, fq. 34-37.
56. Khwajah Mizam al-Mulk, Sayr al-Muluk, fq. 13.

57. Russeau, citim., fq. 41.

58. Imam Khumayni, Tahrir al-Wasila, fq. 443.

59. Sahifa Nur, vol. 9, fq. 253.

60. Ibid., vol. 4, fq. 207, vol. 15, fq. 76.

61. Ibid., vol. 5, fq. 31.

62. Ibid., vol. 10, fq. 181.

63. Imam Khumayni, Kashf al-Asrar, botimi Islam i Payamit, Qum, fq. 186.

64. Ibid., fq. 186-188.

65. Ibid., fq. 179-192-221-244.

66. Sahifa Nur, vol. 10, fq. 27-29.

67. Ibid., vol. 20, fq. 170.

68. Shaykh Ansari, Kitab al-Makasib, Matbah Ittilaat, Tabriz, fq. 162-153. Ali Tabrizi Qharavi al-tanqih fi sharh al-urwat al-wufqa. Ligjėratė e Ayatullah Khoi, Qum, vol. 1, fq. 418.

69. Ayatullah Muntaziri, Darasat fi wilayat al-faqih, Qum, Markaz al-Alam al-Islami, 1408, vol. 1, fq. 418.

70. Sahifa-Nur, vol. 1, fq. 260.

71. Autori i kėtij artikulli e quan atė si metoda e aposterorit. Ky nocion, nė fakt, nuk ka qenė nė ligjėratat e tij. Metoda e aposteronit ėshtė njė metodė nė tė cilėn ēėshtja ka ndėrhyrė nga ndikimi. Kjo ėshtė pėr shkak se ēdo kush rrjedh nga wilayat-e faqih si shkak nga tregimi dhe teksti si ēėshtje por Ayatullah Burujirdi pėrmes wilayat-e faqih si ndikim arriti nė tregime tė caktuara si ēėshtje.

72. Husayn Ali Muntaziri, al-Badr al-Zahra fi salat al-jum’a wal-Musfor, ligjėrata tė Ayatullah Burujirdit, Qum, Markaz intisharad-e Dftar Tablighat-e Islami, 1362, fq. 51-56.

73. Imam Khumayni, Kitab al-Bay, fq. 460-465.

74. Ibid., fq. 466.

75. Kapitulli Nisa, vargu 59.

76. Kitab al-Bay, fq. 476-478.

77. Al-Mizan fi Tafsir al-Kuran. citim vol. 4, fq. 413-415.

78. Muhammed bin Ahmad al-Ansari, Majmi li Ahkam al-Kuran, Beirut, Dar al-Hayat al-Tarath al-Arabi, 1966.

79. Darasat fi wilayat al-faqih, citim. Vol. 1, fq. 437-438.

80. Kitab al-Bay, citim., fq. 467-486.

81.Ibid., fq. 468.

82. Ibid., fq. 484-485.

83. Al-Makasib, fq. 1554.

84. Darasat fi wilayat al-faqih, citim., vol. 1, fq. 259-389.

85. Tahrir al-wasilah, citim., vol. 2, fq. 482.

86. Kitab al-Bay, citim., fq. 464-466.

87. Hukumat-e Islami, citim., fq. 59.

88. Sahifa-Nur, vol. 21, fq. 129.

89. Ibid., vol. 21, fq. 47.

90. Kushtetuta e Republikės Islame tė Iranit, neni 107 dhe aleneja 5.

91. Hukumat-e Islami, citim, fq. 199.

92. Tahrir al-wasilah, citim, vol. 1, fq. 4.

93. Nė fakt, Ifta’ (autoriteti i opinionit tė ēėshtjes legale pėr problemet dytėsore dhe ēėshtjet deduktive) dhe Marj’aiyyat-e ‘Ilmi (autoriteti suprem i diturive fetare) nė pikėpamje tė caktuara janė statuse fetare por nė fakt nuk janė Wilayah (kujdestari) dhe kanė arsye tė tjera pėr ēėshtjet Hasbiyyah. Megjithatė Ifta’ dhe Marj’ayyah ‘Ilmi janė pararekuizitat e nevojshme tė njė faqihu.

94. Sahifa Nur, citim, vol. 11, fq. 123.

95. Kitab al-Bay, citim, vol. 2, fq. 496.

96. Ibid., vol. 2, fq. 467.

97. Ibid., vol. 2, fq.

98. Sahifa-Nur, citim, vol. 20, fq. 170-171.

99. Ibid., vol. 10, fq. 138.

100. Ayyatuallah Makarim Shirazi, Anwar al-Fiqaha, Kitab al-Bay’, pjesa e parė fq. 550.

101. Sahifa-Nur, citim., vol. 21, fq. 57.copyright © dielli.net. All rights reserved.
Tekstet e prezentuara domosdoshmërisht nuk përfaqësojnë politikën e redaksisë të dielli.net!